(Kurzy.cz)
Deset největších chyb na home office
1. Přílišné spoléhání na zaběhnutou rutinu z kanceláře
„V kanceláři když vidíte, že ostatní pracují, tak pracujete taky, protože vám ani nic jiného nezbývá. Najednou jste doma a tam máte naprosto jiné návyky. Pro ty, co začínají, toto může být problém,“ říká marketingový ředitel společnosti Colop Nikolas Pátek, který sám na home office pracuje již řadu let.
2. Nepřizpůsobení univerzálních pouček vlastní osobnosti
Totéž platí o častých varováních ohledně práce v pyžamu a podobně. Jsou lidé, kterým to takto řadu let funguje a jsou produktivní. Jiní se potřebují obléct a upravit jako do práce, obejít si blok a pak teprve usednout k počítači. Někdo pracuje výhradně v zamčené ložnici, jiný si k práci v obýváku pustí hudbu nebo preferuje práci z kavárny, je-li zrovna otevřená. Pokud je to kompatibilní s vaší pracovní pozicí a šéf souhlasí, nastavte si vše podle svého. A klidně u toho buďte i v tom pyžamu.
„Někdy zaměstnanci začnou koketovat s myšlenkou, že dopoledne nebudou nic dělat a doženou to odpoledne nebo večer. Ale tohle málokdy u řadových zaměstnanců funguje, hlavně, pokud mají rodinu a jiné povinnosti,“ říká Nikolas Pátek.
4. Nevymezení mantinelů
„Často se stává, že lidé mají home office a místo toho vezou manželku k doktorovi nebo jdou nakoupit. Oni nebo jejich rodina si spletli home office s dovolenou. Den pak najednou uteče a oni zjistí, že neudělali vůbec nic,“ říká Nikolas Pátek z Colopu.
5. Podcenění IT bezpečnosti
Někdy v domácím prostředí více než útok ruského hackera hrozí spíše atak ze strany dětí džusem či rozpatlanými vodovkami na váš laptop nebo pracovní mobil. Vždycky také zavírejte pracovní e-maily a aplikace, než dětem půjčíte laptop na online výuku nebo na úkoly. Nezapomínejte veškerou práci zálohovat. A při videokonferencích si dobře hlídejte, kdy máte zapnutou kameru a zvuk. Internet je plný situací, kdy to někdo podcenil.
Při dlouhodobé práci na home office můžete najednou zjistit, že vás bolí záda, kyčle nebo krční páteř. Důvodem je nevhodná pozice při práci a ignorování ergonomie. Určitě lze doporučit doplnit laptop externí klávesnicí a monitorem, k tomu navíc ideálně i dokovací stanicí.
Pro práci v sedě lze zase doporučit kvalitní výškově nastavitelnou židli s podpěrkami. A nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení. K soustředění vám také pomůže, když budete často větrat, a v místnosti tak bude dostatek kyslíku.
7. Vynechání pohybu
Dejte si předsevzetí, že se alespoň jednou denně půjdete projít, zaběhat si nebo se projet na kole. Práce vám pak hned půjde lépe od ruky. Pokud se nedokážete donutit sami od sebe, využijte některou z mnoha aplikací, které vás k pohybu nebo alespoň k přestávce v práci „přinutí“ (např. Stand Up! The Work Break Timer nebo Randomly RemindMe).
8. Podcenění komunikace s šéfem a kolegy
„Je dobré využívat aplikace typu Slack. Na jednu stranu se může stát, že vás budou chatovací okna rozptylovat, na druhou stranu je ovšem dobré být ve spojení a dokázat pružně reagovat. Maily jsou pomalé a telefony někdy zbytečné. Slack může být řešení. Dá se tam výborně nastavit, kdo s kým bude komunikovat na jednotlivých projektech a úkolech. Slack jsme u nás dlouho využívali, stejně tak Trello,“ říká Nikolas Pátek z Colopu.
Někomu nevadí pracovat v několika blocích roztažených přes celý den a plynule střídat práci a volnočasové aktivity. Funguje to hlavně tehdy, pokud bydlíte sami a jste pánem svého času. Řada jiných lidí potřebují železnou oponu mezi svým pracovním a odpočinkovým nebo rodinným časem a neví, jak to skloubit s home officem. Pokud vám pomůže, nastavte si pracovní čas od-do, stejně jako jste to měli v kanceláři. Klidně si i dejte budík například na šestou, aby vás upozornil, že pro dnešek už jste pracovali dost. V takovém případě pomůže mít jedno místo v bytě vyhrazené jen na práci, kde za sebou potom zavřete dveře zvenku a přejdete do „volnočasového“ světa.
Poslední dobou se vyrojila řada článků, jak zaměstnancům, kteří jsou během koronaviru na home office, vzrostla produktivita. Nemusí to být ale vůbec pravidlem. Někdy produktivita vzroste jen krátkodobě, v prvním nadšení z nového režimu. Pak ale zaměstnanec začne upadat do stereotypu, prvotní výhody se v jeho očích překlopí na nevýhody. Uvědomí si, že práci musí odvést stejně, a k tomu navíc často potřebuje nasadit obrovskou sebedisciplinu, aby ho nerozptylovaly lákavější domácí aktivity. Motivace se začne zmenšovat a s tím klesá i produktivita. Ostatně takový propad produktivity u svých zaměstnanců na home office před časem zaznamenaly například firmy IBM nebo Yahoo, které proto začaly od tohoto benefitu couvat.
„Úžasná je na home office právě ta variabilita a svoboda v nakládání s časem. Sám mám dny, kdy plný energie pracuji až do noci, a potom dny, kdy řeším jen to, co vyloženě hoří. Je ale potřeba si dlouhodobě hlídat, abyste si udrželi produktivitu. Existují různé nástroje, jak ji měřit a analyzovat, například Toggl. Toto já osobně dělám často,“ uzavírá Nikolas Pátek, marketingový ředitel společnosti Colop.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun