S Británií se od roku 2021 bude obchodovat podle nových pravidel
S koncem roku 2020 skončí i přechodné období, během něhož obchod se Spojeným královstvím probíhá stále za stejných podmínek, jako před odchodem země z Evropské unie. Změn nastane mnoho – od zavedení kontrol při přepravě zboží, zavedení nového značení zboží UKCA, které nahradí evropské CE, až po nový imigrační bodový systém. Některé oblasti jsou však závislé na (ne)existenci dohody o budoucích vztazích s EU, která je stále dojednávána.
Ilustrační foto: Shutterstock
?Ať bude dohoda o budoucích obchodních vztazích s mezi EU a Spojeným královstvím uzavřena či nikoliv, čeští podnikatelé se musí připravit na mnoho změn. V případě, že nebude dohoda uzavřena, bude se s Velkou Británií obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace, což na mnoho výrobků může uvalit dovozní cla.
ZMĚNY I V PŘÍPADĚ DOHODY S EU
V případě dohody se může jednat „jen“ o administrativní změny, i na ty je však nutné se připravit. Spojené království zveřejnilo svůj Globální celní tarif, podle kterého se bude řídit od roku 2021. Všechny firmy obchodující s Velkou Británií musí mít od roku 2021 britské číslo EORI, tedy se začátkem GB. Od října 2021 bude také pro cesty do Spojeného království nutný cestovní pas, ostatní formy identifikace nebudou pro překročení hranic dostatečné.
Také je již jasné, jak bude vypadat pohyb zboží přes hranice – detailní informace, které popisují i konkrétní případy pro různé druhy zboží, jsou v dokumentu Border Operating Model. Přestože budou oficiálně nová pravidla zavedena od 1. 1. 2021, pro většinu zboží (s výjimkou kontrolovaného zboží, alkoholu a tabáku, kdy nové povinnosti platí plně od 1. 1. 2021), bude možné povinnosti splnit zpětně do 1. 7. 2021. Povinnosti zahrnují vyplnění celních deklarací, platbu DPH, ale i možná cla. Zavádění nového systému proběhne ve třech hlavních vlnách (od 1. 1., od 1. 4. a od 1. 7. 2021).
- Od 1. 1. bude nutná dokumentace ke zboží, ale platby DPH, cel a celní deklarace bude možné odložit až na červenec 2021.
- Od 1. 4. – produkty živočišného a rostlinného původu (POAO) budou podléhat předchozímu oznámení, fyzické kontroly však budou stále probíhat na místě doručení.
- Od 1. 7. bude systém plně funkční bez dalších výjimek, budou tedy nutné plné celní deklarace pro všechny typy zboží, nebudou možné odklady, bude nutné vyplnit i UK Safety and Security deklarace na exporty i importy, u fytosanitárních kontrol budou určená místa pro vstup do Velké Británie, takzvané Border Control Posts.
Firmy si mohou zřídit Duty Deferment Account (DDA), prostřednictvím něhož budou probíhat platby cel jednou měsíčně, ne při každé dodávce.
Ve snaze zabránit kolonám v hrabství Kent bude od ledna zavedena tzv. Kent Access Permit pro kamionovou dopravu – povolení pro průjezd hrabstvím Kent (většinou pro dopravu do přístavu Dover či přes Eurotunel). Povinnost mít povolení pro průjezd platí jak pro evropské, tak britské subjekty a platí oběma směry. Povolení bude možno získat po předložení splnění všech povinností pro import/export zboží. Systém Smart Freight by v testovacím režimu měl být dostupný v polovině prosince.
NOVÉ ZNAČENÍ UKCA
Změny nastanou také ve značení zboží. Pro většinu zboží, které musí být podle evropské legislativy označeno CE, Británie nově zavádí UKCA (UK Conformity Assessed)
Obecná pravidla týkající se UKCA jsou ve velké míře odrazem CE – značka musí být viditelná a čitelná, musí být pouze na zboží, které jí má obsahovat, shodná je i doba dokládání dokumentace ke zboží atd.
V lednu 2021 bude většina britských standardů stejná jako nyní, proto bude pro většinu zboží možné využít pro rok 2021 označení CE. Doporučuje se však na systém nového značení přejít co nejdříve. Existuje i seznam zboží, pro které je nutné zajistit označení UKCA již od 1. 1. 2021. Tato povinnost se týká zboží, které je určeno pro trh Velké Británie, podléhá právní úpravě týkající se UKCA, povinně musí mít potvrzení o shodě/certifikát od třetí osoby, u kterého bylo potvrzení o shodě provedeno britským subjektem.
Změna pravidel se také týká českých společností, které mají ve Velké Británii založenou pobočku. Z distributora či dodavatele se v rámci nových pravidel může stát importér, což s sebou nese legislativní důsledky (přenos povinnosti souladu s pravidly importéra). Od roku 2021 také nebude možné využívat autorizované či odpovědné zástupce společností se sídlem v EU, zástupce musí sídlit ve Velké Británii.
Výše uvedené platí pro trh Velké Británie, tedy pro Anglii, Wales a Skotsko. Pro vývoz zboží do Severního Irska se nic nemění. Severní Irsko se i nadále bude řídit pravidly EU, tedy i evropskými standardy a certifikacemi. Pozor je však potřeba dávat na vývoz britského zboží z Velké Británie (ostrova) do Severního Irska, kde naopak od roku 2021 dojde ke změnám.
Velvyslanectví ČR v Londýně situaci podrobně sleduje, informace najdete na webu Velvyslanectví, na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR www.export.cz, či se můžete obrátit přímo na nás.
Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně
Kontakt: Velvyslanectví ČR v Londýně, 26 Kensington Palace Gardens, Oeu.london@embassy.mzv.cz
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?