Inflace v USA bude příští rok nad cílem (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po včerejším svátečním dni se dnes na trh vrátí aktivita a zajímavější bude i ekonomický kalendář. Inflační data upozorní na rozdíl mezi deflačním vývojem v Německu a relativně robustními inflačními tlaky v USA, kde pro rok 2021 očekáváme inflaci nad dvouprocentním cílem Fedu. Stále solidní výsledky průmyslové výroby v eurozóně za září budou komentovány s obavami o výsledek v dalších měsících.
Průmyslová výroba v eurozóně za září bude ještě solidní
Průmyslová výroba v eurozóně za září potvrdí více než solidní třetí čtvrtletí. Nicméně již známý výsledek z Německa (+1,7 % m/m), Španělska (+0,8 % m/m), Francie (+1,4 % m/m) či Itálie (-5,6 % m/m) naznačují, že riziko našeho odhadu ve výši +1,5 % za celou eurozónu je na straně horšího výsledku, tedy blíže k tržnímu konsensu (+0,6 %). Výzvou ale budou další měsíce, kdy se západoevropské země ve stále větší míře musí potýkat s akcelerací druhé vlny pandemie covid-19 a opětovným zaváděním restriktivních opatření negativně dopadajících na tamní hospodářství.
Inflační vývoj v eurozóně a USA je poměrně odlišný. Dnešní ranní finálních čísla z Německa za říjen potvrdí deflační prostředí v zemi našeho hlavního obchodního partnera, když meziročně spotřebitelské ceny o 0,5 % klesly, oproti září zůstaly nezměněné. To odpolední americká data odhalí meziměsíční vzestup cen o 0,2 %, meziročně to bude znamenat stagnaci na zářijových 1,4 %. Akceleraci ale podle našich odhadů uvidíme na jádrové složce, která by mohla zrychlit až k 1,9 % y/y ze zářijových 1,7 %. A co je nejpodstatnější, ve výhledu pro rok 2021 počítáme s tím, že inflace půjde výrazněji nad 2 %, primárně z titulu bazického efektu.
Sváteční den přispěl ke zlidnění a korekci
Den veteránů v USA a bankovní prázdniny v několika evropských zemích (Francie, Polsko) se podepsaly na středečním zklidnění na globálních finančních trzích. Bez jakýchkoliv nových ekonomických fundamentů a za nízké obchodní aktivity euro vůči dolaru korigovalo předchozí zisky, kurz se posunoval k hladině 1,1750 USD/EUR. Bez výraznější odezvy trhů se obešlo vystoupení C. Lagarde na konferenci ECB. Tam varovala před přílišným optimismem ohledně vakcíny proti koronaviru a zopakovala připravenost ECB poskytnout evropské ekonomice další stimul. Z palety nástrojů se spoléhá především na program odkupu aktiv a tendry na dodávání likvidity finančnímu sektoru (TLTRO). My dodatečný stimulační balíček očekáváme již na nadcházejícím prosincovém zasedání.
Klidný den včera zažil i tuzemský devizový trh. Zatímco v první polovině týdne kurz koruny vůči euru atakoval dvouměsíční minimum 26,40 CZK/EUR, včera se bez výraznějšího trendu držel stabilní těsně nad touto hladinou. Obdobně klidný byl maďarský forint, polský zlotý pouze nepatrně posiloval.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?