Inflace v eurozóně se blíží ke svému cíli (Ranní zpráva z finančního trhu)
Včerejší výrazná decelerace německé meziroční inflace je silným argumentem pro dnešní potvrzení desinflačního trendu v celé eurozóně. Slabou spotřebitelskou poptávku potvrdí data z tamních maloobchodních tržeb. Útlum ekonomiky se pomalu ale jistě odráží na německém trhu práce, kde očekáváme mírný vzestup nezaměstnanosti. Červencové statistiky osobních příjmů i výdajů Američanů naznačí, jak robustní byl vstup ekonomiky Spojených států do třetího čtvrtletí. Z domova se pozornost zaměří na statistiky HDP za Q2 24. Předběžný odhad ukázal na mírné zrychlení meziroční dynamiky.
Tuzemská ekonomika během Q2 24 zrychlila
Klíčovým číslem dnešního dne je zveřejnění prvního odhadu inflačního vývoje v eurozóně během srpna. Předpokládáme, že inflace v měnové oblasti se v srpnu zřejmě dostala do blízkosti dvouprocentního cíle, když z červencových 2,6 % zpomalila na 2,2 % y/y. Zpomalit by měla i jádrová inflace, a to o 0,1 pb na 2,8 % v srpnu. Výrazný pokles inflace jde na vrub vysoké srovnávací základny srpna loňského roku, kdy vlivem zdražení pohonných hmot a ukončení vládních opatření ceny energií skokově narostly. Ceny pohonných hmot navíc letos v srpnu ještě výrazně klesly, když ropa Brent meziměsíčně zlevnila o 6 %. Zmíněné efekty celkovou meziroční inflaci zřejmě srazily hned o 0,4 pb. Na jádrovou inflaci bude zřejmě dále působit dezinflační trend v cenách zboží, na druhou stranu růst cen služeb ale zůstane vysoký, a podle nás dokonce mírně zrychlí na 4,1 % y/y. Celkově ale inflace v blízkosti 2% cíle, slabá data z eurozóny hovořící o pomalém růstu ekonomiky a zpomalující mzdový růst, jak ukázala data zveřejněná v minulém týdnu, prakticky stvrzují další 25bodové snížení úrokových sazeb ECB na nadcházejícím zářijovém zasedání. Stejným směrem nahrávají i německá data: dnešek by měl přinést slabé statistiky tamních maloobchodních tržeb i ukazatele naznačující pokračování mírného, ale zřejmého zhoršování situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti podle nás vzroste na 6,1 % a dostane se na nejvyšší úroveň za posledního 3,5 roku. S tímto vývojem by měla kontrastovat odpolední americká data. Osobní příjmy i výdaje Američanů za červenec by měly potvrdit solidní vstup do třetího čtvrtletí. Pro závěr týdne tak vidíme šanci na pokračování korekce předchozích eurových zisků.
Zpřesněný údaj tuzemského HDP za Q2 pravděpodobně potvrdí zrychlení mezičtvrtletního růstu z 0,2 % v Q1 na 0,3 % q/q. Vnímáme však riziko revize směrem dolů s ohledem na slabá měsíční data z průmyslu, maloobchodu a služeb. Vzhledem ke zvýšené datové nejistotě posledních údajů HDP a nesouladu mezi hrubým domácím produktem a hrubou přidanou hodnotou je předvídatelnost těchto údajů ztížená. Zveřejněná struktura růstu HDP by měla ukázat na pokračující, byť jen pozvolný, růst spotřeby domácností. Stejně tak zřejmě poroste i vládní spotřeba. Expanzi by naopak měl brzdit čistý vývoz, což by mělo také souviset se zrychlením poklesu průmyslové výroby ve Q2 na 1,1 % q/q. To by se spolu s nízkou podnikatelskou důvěrou mohlo podepsat na mezičtvrtletním snížení investic. Celkově předpokládáme, že růst české ekonomiky v letošním roce bude pouze umírněný a celkově za rok 2024 dosáhne 0,7 % a v příštím roce zrychlí na 1,9 %.
Klesající německá inflace oslabila euro
Euro včera proti dolaru oslabilo. Patrné to bylo hned v prvních hodinách evropské seance, kdy se kurz z kotací u 1,114 USD/EUR rychle posouval dokonce pod 1,108 USD/EUR. Důvodem byla zejména zveřejňovaná inflační data z jednotlivých spolkových zemí Německa, která ukazovala na poměrně silný pokles meziroční inflace. To ve finále potvrdila odpolední data za celé Německo, kde se meziroční dynamika dostala dokonce pod dvě procenta na 1,9 % v národní metodice, harmonizovaná je přesně na dvou procentech, když se čekalo zpomalení z červencových 2,6 % na 2,2 %. Výraznější inflační útlum se pak samozřejmě podepsal na poklesu eurových tržních úrokových sazeb a posílení očekávání snižování sazeb ECB. Ještě během dopoledne ale euro část svých ztrát vymazalo, a kurz se posunul k hladině 1,110 USD/EUR. Potěšily sentiment indikátory z dílny Evropské komise za srpen. Zlepšení zaznamenala jak důvěra ve službách, tak i v průmyslu. Výsledkem pak byl růst celkové důvěry v ekonomiku eurozóny.
Americký HDP byl revidován mírně výše, z původně udávaných 2,8 % na 3,0 % mezičtvrtletně anualizovaně. Co ale výrazněji překvapilo, to byla spotřeba domácností, která oproti očekávaným anualizovaným 2,2 % q/q dosáhla 2,9 %. Dolar tak v průběhu americké seance dále posílil, když byla testována hladina 1,106 USD/EUR.
Česká koruna včera stagnovala na úrovních, kde se pohybovala den před tím, tedy kolem 25,05 CZK/EUR. Polský zlotý i maďarský forint pouze nepatrně posílily. Regionální kalendář přinesl pouze potvrzení mezičtvrtletního růstu polské ekonomiky o 1,5 %. Meziročně tak byla výše o 3,2 %.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz