Ekonomická aktivita v eurozóně zpomalí (Ranní zpráva z finančního trhu)
Indexy nákupních manažerů ze zemí eurozóny by již měli odrážet zhoršenou epidemickou situaci, ale o žádné drama by se zatím jednat nemělo. Pro čtvrté čtvrtletí v tuto chvíli v eurozóně převažuje očekávání růstu ekonomiky.
Indexy nákupních manažerů v průměru lehce klesnou
Dnešní zveřejnění indexů nákupních manažerů v zemích eurozóny za říjen by již částečně mohlo odrážet zhoršující se epidemickou situaci. Nicméně nemělo by jít o nic dramatického. V případě výrobního sektoru počítáme my i trh s mírným poklesem indexu ovšem stále v pásmu indikující expanzi. V případě sektoru služeb index již v září klesl do pásma kontrakce a nyní čekáme drobnou korekci vzhůru, zatímco na trhu převažuje očekávání poklesu. Nicméně s ohledem na zhoršenou epidemickou situaci je spíše pravděpodobné, že v následujících měsících bude mít aktivita výrobního sektoru navrch nad sektorem služeb. V souhrnu stále převládá očekávání pokračování expanze ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí. To bohužel nebude pravda pro ČR. Zde dochází k výraznému snižování odhadů HDP. Naši novou prognózu zveřejníme 27. října.
Akciové trhy v Asii dnes mírně rostou a v plusu se nacházejí i akciové futures v USA a Evropě.
Ačkoliv údaje o postupu epidemie v ČR jsou děsivá, koruna už výrazněji neoslabuje. Z pohledu obchodování posledního měsíce lze tvrdit, že investoři zhoršení epidemické situace z většiny přenesli do kurzu již koncem září. Samotný říjnový vývoj již přinesl jen relativně malé negativní překvapení. Pokud tedy epidemie dramaticky nepřekvapí, koruna by se mohla držet se zvýšenou volatilitou blízko současných hodnot.
Koruna se drží slabších úrovní
Včerejší den byl z pohledu finančního trhu poklidný. Akciové trhy v USA mírně rostly, čemuž pomohl pokles týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, silné údaje z realitního trhu či pozitivní korporátní data. Dařilo se především finančním titulům. Finální prezidentská debata v USA tentokrát nepřinesla finančním trhům významnější impuls. Nicméně investoři jsou opatrní s ohledem na nejistý fiskální impuls, výsledek prezidentských voleb a také nejistoty ohledně vývoje pandemie, přičemž údaje o počtu nakažených rostou jak v USA, tak v Evropě. V případě evropského akciového trhu včera převládl drobný pokles. Americký dolar proti euru od včerejšího rána posílil o 0,5 % k 1,180 USD/EUR.
Kurz koruny včera většinu dne osciloval bez jasného trendu v pásmu 27,20 CZK/EUR – 27,30 CZK/EUR. Ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl: „je zřejmé, že návrh na delší nouzový stav přijde“, což za současné situace není překvapivé. Člen bankovní rady Vojtěch Benda včera uvedl, že uzavření škol, většiny obchodů a služeb pravděpodobně povede k poklesu ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Nicméně měnové podmínky považuje Benda za nyní dostatečně uvolněné. Očekává krátkodobý vliv pandemie, po které se ekonomika vrátí k růstu, přičemž návrat debaty o normalizaci měnové politiky čeká již v polovině příštího roku. My počítáme s růstem sazeb ČNB až v roce 2022.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?