Oživení „V“ a udržitelnost vládních dluhů
Dejme tomu, že následující měsíce přinesou další relativně rychlé oživení americké ekonomiky. Takový vývoj by mohl přinést i růst výnosů vládních obligací a vše dohromady by mohlo dost změnit základní kontext, ve kterém nyní trhy operují. Jak?
Následující graf ukazuje vývoj výnosů desetiletých vládních obligací v USA a jejich hodnoty implikované modelem postaveném na růstu reálného produktu a na inflaci. Korelace tu není ani zdaleka dokonalá. Ale v principu vidíme, že výše výnosů obligací má nepřekvapivě s růstem nominálního produktu (reálný růst plus inflace) hodně úzkou souvislost. Pointa grafu je pak asi zejména v tom, že podle jeho autora, kterým je TS Lombard, hovoří konsenzus pro následující rok o významném růstu modelových sazeb. A pokud to tentokrát nebude „jinak“, měly by růst i výnosy skutečné a to až k 2,5 %:
Zdroj: Twitter, Sober Look
Graf tedy říká to, na co je dobré nezapomínat: V = růst výnosů obligací. Napadnout nás v té souvislosti mohou dvě otázky: Co růst sazeb udělá s dluhovou dynamikou? A co udělá s akciovým trhem.
V, sazby a dluhy
Dynamika vládních dluhů je již řadu měsíců taková, že v mnoha zemích znatelně rostou a to zejména kvůli snahám o co největší eliminaci pandemického šoku. Jelikož se zároveň pohybujeme v prostředí velmi nízkých sazeb, neroste většinou tlak na likviditu, či solvenci vlád. Ozývají se ale přirozeně otázky, co by se stalo, kdyby sazby vzrostly. Odpověď je na této úrovni v principu taková, že nezáleží jen na růstu sazeb, ale na tom, jak by rostly sazby relativně k tempu růstu celé ekonomiky. Příkladem extrémně náročného vývoje je v tomto ohledu Řecko po roce 2008, příkladem přívětivého prostředí „sazby/růst“ je tato země před rokem 2008 – viz následující graf.
Zdroj: Natixis
Pokud by tedy ve Spojených státech vzrostly sazby i výrazně nad 2 % proto, že ekonomika značně ožila a nominální růst by se ale pohyboval nad výnosy vládních obligací, je to stále prostředí z hlediska dluhové udržitelnosti přívětivé (a naopak). I v přívětivém prostředí ale jde generovat takové rozpočtové deficity a dluhy, že se dynamika stane neudržitelnou.
Danske se nedávno pustila do detailního rozboru této věci, který stojí na situaci v roce 2019 – tehdejším růstu a průměrných sazbách u dluhu (první a druhý sloupec následující tabulky). Ve třetím sloupci je jejich rozdíl, pak následuje poměr dluhů k HDP a primární bilance (rozpočet před úrokovými náklady). Šestý číselný sloupec pak ukazuje primární bilanci, která by byla s ohledem na růst, sazby a výši zadlužení třeba na stabilizaci míry zadlužení. A první barevný sloupec ukazuje rozdíl mezi touto požadovanou a skutečnou primární bilancí*:
V situaci roku 2019 by tedy většina zemí dokázala svou míru zadlužení stabilizovat, respektive snižovat. Výjimkou je těsně Francie, méně těsně Itálie, která má unikátní nastavení – relativně vysoký primární přebytek tu více než eliminuje nepříznivý poměr růstu a sazeb. A už vůbec ne těsně do této trojky spadají Spojené státy.
Výše jsem zmínil i vztah mezi tempem růstu, sazbami a akciovým trhem. Zítra více.
*Poslední dva sloupce ukazují sazby, které by zase při dané primární bilanci stačily na stabilizaci míry zadlužení. V USA by pak náklady dluhu musely klesnout na méně než polovinu. Němci by zase dokázali dluhy stabilizovat i při téměř 6 % sazbách.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Oživení „V“ a udržitelnost vládních dluhů
- Oživení „V“ a udržitelnost vládních dluhů
- O pandemii a udržitelnosti vládních dluhů, na cestě k Odpuštění
- V eurozóně rostou sazby. Co na to udržitelnost vládních dluhů a budoucnost měnové unie?
- Co má hodně společného akciový trh a udržitelnost vládních dluhů?
- Vládní dluh proti HDP poprvé po několika letech poklesl, výrazné snížení vládního deficitu
- Zadlužení vládního sektoru (a - Vládní dluh a jeho struktura (ESA95) - konsolidovaná verze) - ekonomika ČNB
- Krátkodobý dluh (a - Vládní dluh a jeho struktura (ESA95) - konsolidovaná verze) - ekonomika ČNB
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory