Nizozemsko – podrobné informace o vstupu a pobytu v souvislosti s šířením koronaviru (COVID-19) (9.10.2020)
Nizozemsko – podrobné informace o vstupu a pobytu v souvislosti s šířením koronaviru (COVID-19)
07.08.2020 / 08:06 | Aktualizováno: 09.10.2020 / 12:21
1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY
Informační centrum Ministerstva zahraničních věcí pro cesty do zahraničí:
pondělí - pátek od 8 do 16 hod. - tel. +420-224 183 200
Ministerstvo zdravotnictví ČR svým ochranným opatřením upravuje podmínky vstupu na území ČR a karanténní opatření. Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví platné od 5. října 2020 naleznete zde. Ministerstvo zdravotnictví dále vydává a průběžně aktualizuje svými sděleními seznam zemí nebo jejich částí s nízkým rizikem nákazy.
Podrobné informace k podmínkám vstupu na území ČR naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Před cestou doporučujeme si u pojišťovny ověřit, zda všeobecné či cestovní zdravotní pojištění pokrývá i případné náklady spojené s karanténou či léčbou COVID-19 a repatriaci. Pokud je COVID-19 z pojištění vyloučen, doporučujeme mít k dispozici finanční prostředky navíc, například na repatriaci.
2. VSTUP NA ÚZEMÍ NIZOZEMSKA A TRANZIT
Informace nizozemské vlády k cestě do Nizozemska
S okamžitou účinností od 22. září 2020 nizozemské ministerstvo zahraničních věcí rozšířilo své cestovní doporučení pro Českou republiku. Osoby, které přijíždějí do Nizozemska z České republiky, nikoliv pouze z Prahy, by se měly neprodleně odebrat do desetidenní karantény, a to i v případě, když nemají žádné příznaky onemocnění covid-19 nebo pokud měly negativní test na covid-19. Karanténní opatření se nevztahuje na cestovatele, kteří tranzitují letecky přes Nizozemsko a neopouští mezinárodní tranzitní zónu letiště.
Karanténu v Nizozemsku je možné absolvovat doma nebo v dočasném či prázdninovém ubytování.
Podrobnější informace ke kategoriím osob, které mohou za striktně stanovených podmínek přerušit karanténu v případě neexistence příznaků onemocnění covid-19, a k podmínkám karantény naleznete v těchto odkazech:
Informace nizozemské vlády k příletu do Nizozemska, odletu, popř. leteckému tranzitu
Cestující musí před odletem vyplnit prohlášení ke COVID-19
Je zapotřebí si před cestou ověřit pravidla a doporučení aplikovaná na příslušném letišti v Nizozemsku a u letecké společnosti.
Na nizozemských letištích platí stejná pravidla jako jinde v Nizozemsku: V případě jakýchkoliv příznaků zůstat doma, dodržovat vzdálenost 1,5 metru od ostatních a dodržovat správnou hygienu. Vzhledem k tomu, že na letištích není vždy možné dodržet rozestup 1,5 metru, musí cestující nosit v určitých oblastech nemedicínskou roušku, při odbavení, pasové a bezpečnostní kontrole je povinná. Doporučujeme platební kartu, neboť některé obchody nemusí akceptovat platbu v hotovosti.
Letiště Amsterdam-Schiphol: https://www.schiphol.nl/en/messages/coronavirus-update
Pro občany, kteří do Nizozemska přilétají pouze z důvodu tranzitu do další země, velmi doporučujeme se před začátkem cesty v ČR v dostatečném předstihu informovat o podmínkách a restrikcích u velvyslanectví příslušného státu jejich cílové destinace a také všech tranzitních zemí. Rovněž u letecké společnosti, aby se předešlo problémům při odbavení nejen v Praze, ale zejména při návazném letu mimo schengenský prostor na letišti Amsterdam-Schiphol.
Informace o restrikcích pro cesty do Nizozemska z celého světa lze nalézt v portálu Ministerstva zahraničních věcí Nizozemska. Pro aktuální upozornění k cestování z/do konkrétní země se zadá její název do vyhledávače (v nizozemštině).
NIZOZEMSKÉ OSTROVY V KARIBIKU
Autonomní ostrovy Nizozemského království (Aruba, Curacao a Sv. Martin), jakož i ostrovy se zvláštním statusem nizozemské obce (tzv. "Carribean Netherlands" - Bonaire, Sv. Eustach a Saba) uplatňují různé imigrační restrikce a cestovní omezení. Tyto překážky turismu se navíc dle aktuální epidemiologické situace mohou velmi rychle změnit (zpřísnit). Po dobu trvání opatření k pandemii COVID-19 doporučujeme cestu důkladně zvážit se všemi možnými komplikacemi (např. zrušení zpátečního letu kvůli přerušení letového provozu). Vyšší míra nepředvídatelnosti vývoje situace v kombinaci se vzdáleností ostrovů od Evropy jsou faktory, které by cestující měli vzít v potaz před tím, než se rozhodnou na ostrov cestovat. Doporučujeme zkontrolovat informace našich zastupitelských úřadů v tranzitních zemích, např. v USA.
Je proto zapotřebí se průběžně informovat na oficiálních stránkách příslušného ostrova o aktuálních opatřeních a písemně (e-mailem) konzultovat se svou pojišťovnou pojistné podmínky cestovního a zdravotního pojištění pro danou lokalitu a časové období (také hurikánová sezóna), prostudovat a posoudit storno podmínky ubytovatele a leteckého přepravce, případně cestovní kanceláře. Cestující by měl mít dostatečné finanční prostředky i pro případ dočasného uzavření letiště a nedobrovolného prodloužení pobytu na ostrově v řádu týdnů až měsíců.
Upozorňujeme též na sezónu hurikánů, které také mohou vést k dlouhodobějšímu uzavření letového provozu.
Užitečné odkazy:
Portál Ministerstva zahraničních věcí Nizozemska pro cestující z/do Nizozemska:
https://www.nederlandwereldwijd.nl/reizen/reisadvies-caribisch-deel-van-het-koninkrijk
Ostrov Aruba: https://www.aruba.com/us/safe-travels-to-aruba
Ostrov Curacao: https://dicardcuracao.com/portal
Ostrov Sint Maarten: https://stmaartenupdates.com/
http://www.sintmaartengov.org/government/VSA/Health-Updates/NOVELCORONAVIRUS/Pages/default.aspx
3. DOPRAVA
a) přímé letecké spojení do Prahy
Užitečné odkazy:
Letecká společnost KLM: https://www.klm.com/home/cz/cs
Aktuální informace k opatřením na palubě letadla: https://www.klm.co.uk/information/faq/airport-on-board
Letecká společnost ČSA: https://www.csa.cz/cz-cs/
Aktuální informace k opatřením na palubě letadla: https://www.csa.cz/cz-cs/covid-19/
Letecká společnost easyJet: https://www.easyjet.com/cs
Aktuální informace k opatřením na palubě letadla: https://www.easyjet.com/en/fly-with-confidence
Letiště Václava Havla v Praze: https://www.prg.aero/#/
Letiště Amsterdam-Schiphol a přehledný plánek: https://www.schiphol.nl/en/ schiphol (PDF, 2 MB)
b) automobilem s tranzitem přes Německo
Upozorňujeme, že je zapotřebí zohlednit německá pravidla pro pozemní tranzit. Je na odpovědnosti každého, aby se před případnou cestou informoval u německých orgánů ve všech tranzitních spolkových zemích o místních předpisech.
S aktuálními opatřeními v Německu se můžete předem seznámit též na webových stránkách Velvyslanectví Německa v Praze či Velvyslanectví ČR v Berlíně, Generálního konzulátu ČR v Drážďanech, Generálního konzulátu ČR v Düsseldorfu a Generálního konzulátu ČR v Mnichově.
c) komerční přepravou (autobusem/minivanem/autem)
Velvyslanectví ČR v Haagu pouze informuje o těch přepravcích, kteří jej vyrozuměli o svých službách. Pro komerční přepravu osob platí povinnost mít během cesty v Nizozemsku roušku.
Užitečné odkazy:
RegioJet: https://www.regiojet.cz/
FlixBus: https://www.flixbus.cz/
Umbrella Holiday: https://umbrellaholiday.com/
4. OPATŘENÍ V NIZOZEMSKU
Aktuální celostátní opatření lze nalézt na portálu nizozemské vlády.
Nizozemská vláda od 29. září 2020 zavedla na tři týdny nová dodatečná celostátní opatření.
Pokuty v Nizozemsku za nedodržení místních pravidel dosahují až 400 EUR za osobu a každý jednotlivý přestupek! Cestování veřejnou dopravou bez roušky podléhá pokutě ve výši 95,-EUR.
Pro turisty k jednotlivým pravidlům: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tourism-in-the-netherlands
Upozorňujeme na:
- Dodržování odstupu min. 1,5 metru (nikoliv v rámci jedné rodiny, členů jedné domácnosti) - pravidlo je striktně aplikováno též v turistických objektech, restauracích, obchodech, atp. Doporučení k dodržování odstupu min. 1,5 metru neplatí pro děti do 12 let včetně; mladistvých ve věku 13 – 17 let se dodržování odstupu týká jen ve vztahu k osobám starších osmnácti let (s výjimkou středoškolských zařízení).
- Povinnost nošení roušek při cestování hromadnou dopravou a soukromou komerční dopravou (včetně vozidel taxi, autobusových zájezdů ze zahraničí, přepravy zaměstnanců zajišťovanou zaměstnavatelem apod.) u osob od třinácti let (pasažéři by měli používat roušky, které nejsou určeny pro lékařské účely). U cestujících v jednom osobním (soukromém) automobilu, kteří nežijí v jedné domácnosti, se nošení roušek během jízdy doporučuje.
- Nizozemská vláda dne 2. 10. 2020 vydala důrazné doporučení k nošení roušek, které nejsou určeny pro lékařské účely, u osob od 13 let ve vnitřních veřejných prostorách, jako např. obchody, muzea, radnice, stanice, letiště, krytá parkoviště a čerpací stanice, restaurace, bary, kavárny, divadla a koncertní sály, dále v místech, kde se provádějí kontaktní profese (zákazníci i zaměstnanci by měli nosit roušku).
- Dodržování hygienických opatření (mj. též nepodávat si ruce).
- Doporučení k práci z domova.
- Doporučení vyhýbat se rušným místům a pokud možno cestovat mimo dobu dopravní špičky.
- V případě příznaků onemocnění je zapotřebí zůstat doma a nechat se otestovat. Více informací k testování, včetně kontaktu na objednání na test, naleznete zde.
- Turistické atrakce (muzea, galerie, atd.) požadují on-line rezervaci konkrétního termínu návštěvy, je omezen pohyb v areálech (včetně přírodních parků, ZOO, památek apod.), aby byla zaručena bezpečná vzdálenost mezi návštěvníky.
- Provozovatelé restauračních zařízení jsou povinni vedle obligatorní rezervace (provedené předem nebo při vstupu) a přidělení místa k sezení požádat zákazníky o poskytnutí jmen a kontaktních údajů. Opatření se vztahuje na vnitřní i venkovní prostory (zahrádky). Zákazník sice není povinen tyto údaje poskytnout, avšak provozovatel může takového zákazníka odmítnout.
Z dodatečných opatření platných od 29. září 2020 na tři týdny upozorňujeme na:
- zdůraznění potřeby práce z domova, pokud to není výslovně nemožné;
- omezení návštěv v domácnostech na maximálně 3 osoby. Omezení skupin v jiných prostorách na maximálně 4 osoby (například rezervace v restauraci, návštěva kina, apod.). Do uvedených čísel se nezapočítávají děti do 13 let;
- omezení setkávání více než 30 osob uvnitř a 40 osob ve venkovních prostorách včetně dětí do 13 let, kromě personálu (omezení se netýká např. vzdělávacích institucí, prostor s nepřetržitým tokem návštěvníků, jako jsou obchody, trhy, knihovny, muzea, zoologické zahrady, avšak za současného zajištění dodržování odstupu min. 1,5 metru);
- uzavření restaurací a barů ve 22:00 (příchod posledních hostů ve 21:00). Hosté na sebe musí zanechat kontaktní údaje (podobně i u kontaktních profesí - kadeřnictví, apod.).
Od srpna 2020 mohou města a obce zavést vlastní opatření nad rámec celostátních, včetně povinnosti nošení roušek na veřejných prostranstvích (venku i v budovách), omezení otevírací doby restauračních zařízení, uzavírky veřejných míst (nákupní centra, pláže, parkoviště) aj.
Podrobné informace o opatřeních, případně jejich časové a teritoriální vymezení, jsou publikovány na oficiálních stránkách nizozemských obcí.
Užitečné odkazy:
Amsterdam: https://www.amsterdam.nl/en/coronavirus/covid19/
Rotterdam: https://www.rotterdam.nl/wonen-leven/coronavirus/
Haag: https://www.denhaag.nl/en/municipality-of-the-hague/coronavirus-english-page.htm
Stálé doporučení pro české občany, kteří jsou (budou) zaměstnáni v manuálních profesích na dobu určitou (typicky přes agenturu práce):
Zejména pro manuální profese v potencionálně rizikovém prostředí, kde je obtížné dodržovat například 1.5m rozestupy, doporučujeme před odjezdem z ČR požadovat od zaměstnavatele/pracovní agentury v rámci smlouvy pro ochranu zdraví zaměstnance závazek o tom, že výkon práce, přeprava do zaměstnání a ubytování budou splňovat obecná opatření hygienické povahy platná v Nizozemsku.
Zvažte další výkon zaměstnání (pracovní poměr) a s ním související pobyt v případě, že
- pracovní smlouva negarantuje pracovní dobu, tedy časový rozsah práce (tzv. “zero hours contracts/nul-urencontract”), a tak zaměstnavatelé nemohou využít na dané pracovní místo ochranu v rámci programu zkrácení pracovní doby (Kurzarbeit), resp. povaha práce neumožňuje využít práci z domova;
- zaměstnavatel nerespektuje zavedená opatření RIVM, nezajišťuje bezpečné pracovní prostředí, neposkytuje ochranu před nákazou na pracovišti, při dopravě zaměstnanců se zaměstnancem při problémech písemně (tzn. prokazatelně) nekomunikuje apod.;
- agenturní pracovník nemá dostatečné finanční prostředky pro případ přerušení práce z důvodu doporučené karantény či nařízené izolace, resp. nemoci COVID-19;
- ubytování (často pevně spojené s agenturním zaměstnáním) neposkytuje dostatečný prostor a podmínky pro dodržování stanovených hygienických opatření obecné povahy a mohlo by pro pracovníka představovat zdravotní riziko;
- ubytování neumožňuje výkon izolace, rekonvalescence v případě nákazy;
- nevhodné hygienické podmínky je možno, kromě inspekce práce (Inspectorate SZW), konzultovat i s odborovou organizací (pokud ovšem agenturní pracovník je vůbec nějakou kolektivní smlouvou chráněn) či s pobočkou hygienické stanice (GGD);
- všichni musí respektovat nařízenou izolaci ze strany GGD. Takovým osobám je zakázáno během izolace svévolně (bez povolení GGD) odcestovat do zahraničí a je lhostejné, jakého státu jsou občany. Nezákonné jednání může být stiženou sankcí kvůli ohrožení veřejného zdraví.
5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
Rijskoverheid (webové stránky nizozemské vlády)
- informace o nizozemských opatřeních
- otázky a odpovědi k omezením cestování
- rozcestník k dalším dopadům (opatření na podporu podnikatelské sféry, školství, řešení životních situací atd.)
https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19
RIVM (Rijksinstitut voor Voksgezondheid en Milieu, Národní ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí )
- denně aktualizované informace o rozšíření nákazy z hlediska počtu a lokality ohlášených případů (interaktivní mapa)
- obecné informace o COVID-19, včetně regulace testování
https://www.rivm.nl/en/news/current-information-about-novel-coronavirus-covid-19
https://www.rivm.nl/en/novel-coronavirus-covid-19/testing-for-covid-19
GGD (De Gemeentelijke Gezondheidsdienst)
- vyhledávač místní hygienické stanice pro konzultace v případě onemocnění
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?