Olomouc: Městské akciové společnosti se výrazně proměňují
Městské akciové společnosti se výrazně proměňují
30. září 2020 (st)Sedm akciových společností vlastní město Olomouc. Tyto společnosti byly v minulosti založeny proto, aby zajišťovaly pro město a jeho obyvatele veškeré potřebné služby i správu městského majetku. Fungování a řízení těchto společností se teď významně mění, což se stalo také tématem jednání Zastupitelstva města Olomouce (ZMO) a Rady města Olomouce (RMO).
Prvním krokem v plánovaných změnách řízení těchto akciových společností byla na jaře roku 2019 provedená změna na tzv. „německý“ model řízení. Podstatou je odpolitizování společností, a to tak, že jejich představenstva jsou obsazována odborníky, a nikoliv zástupci politických stran. Výjimkou jsou dvě malé společnosti Lesy města a Aquapark, kde nadále působí v představenstvu, bez nároku na odměnu, uvolnění členové RMO. Tyto společnosti nikdy neměly klasický velký management, ale pouze ředitele.
Následně byl v červnu 2019 usnesením ZMO schválen návrh na změny v řízení městských společností, kde je SMOl jediným akcionářem a uloženo Radě města Olomouce (RMO) připravit kompletní dokumentaci budoucího koncernového řízení těchto společností.
Na přelomu let 2019 a 2020 byly pořízeny ekonomicko-finanční analýzy těchto společností, a na základě těchto výsledků, po jejich dokončení byly v březnu r. 2020, i přes obtíže způsobené pandemií COVID-19, zahájeny práce na přípravě a projednávání dokumentu „Strategie řízení akciových společností, kde je Statutární město Olomouc jediným akcionářem“ (dále jen Dokument), a to jak s představenstvy a dozorčími radami těchto společností, tak se zástupci politických stran v ZMO.
Koncern těchto městských společností s ohledem na platnou legislativu v oblasti korporátního práva již existuje a tímto dokumentem se celý systém a fungování formalizuje a ujasňuje pravidla, jak hodlá město princip koncernového řízení uplatňovat. Tento dokument byl dokončen v červenci 2020 a v září 2020 byl schválen v ZMO. Dokument je formálně komplexní řídící směrnicí SMOl, která říká, jak město chce přistupovat ke svým akciovým společnostem, které má ve stoprocentním vlastnictví a které společně tvoří „Koncern SMOl“.
Dokument mj. obsahuje teze vlastnické politiky města ve vztahu městským společnostem, pravidla a oblasti jednotného řízení koncernu, které město, jakožto jediný akcionář těchto společností hodlá ovlivňovat, definice cílů koncepčního řízení společností, informační povinnosti v rámci koncernu, kompetence jednotlivých orgánů společností i města, vč. vytvoření poradních sborů zástupců představenstev, předsedů dozorčích rad a pozice pověřeného člena RMO k metodickým řízením společností.
Základní podmínkou při tvorbě dokumentu a systému řízení městských společností byl jednotný přístup k městským akciovým společnostem, akceptace německého modelu řízení, jednotný reporting, transparentnost v procesech a otevřená komunikace managementů, dozorčích rad, RMO a poradních sborů. Kompletní znění dokumentu.
Rada města pak 14. září pověřila radního Milana Ferance k metodickému řízení městských společností dle dokumentu a uložila mu, aby v součinnosti s odborem strategie a řízení Magistrátu města Olomouce tuto strategii řízení akciových společností, kde je Statutární město Olomouc jediným akcionářem realizoval. Tím by bylo koncernové řízení těchto městských společností formálně zahájeno. Úvodní jednání poradních sborů zástupců představenstev a předsedů dozorčích rad se uskutečnilo 25. září.
Při realizaci koncernového řízení bude vedení SMOl, odbor strategie a řízení, ale i další odbory Magistrátu města Olomouce věcně příslušné k řešení různých témat a v neposlední řadě především předmětné společnosti, čekat řešení a vyhodnocování mnoha úkolů.
Město je stoprocentním vlastníkem společností Aquapark Olomouc, Dopravní podnik města Olomouce, Lesy města Olomouce, Správa nemovitostí Olomouc, Technické služby města Olomouce a Výstaviště Flora Olomouc. Sedmou společností je Správa sportovních zařízení Olomouc, která je i nadále hospodářsky nečinná. Výdaje SMOl jen vůči těmto akciovým společnostem, kde je stoprocentním vlastníkem, činily v roce 2019 téměř 770,228 milionů korun, což v tomto roce představovalo 28,43 procent z celkových příjmů SMOl, resp. 33,59 procent z celkových provozních výdajů SMOl.
| Poslední úprava: 30. září 2020 (st)
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Olomouc: Městské akciové společnosti se výrazně proměňují
- 1. Městská akciová společnost, a.s. , Olomouc IČO 60793597 - Obchodní rejstřík firem
- 10. h - Akciové trhy výrazně klesají, BCPP není výjimkou, koruna oslabuje, ropa výrazně klesá
- S.O.S. akciová společnost, Olomouc , Olomouc IČO 43965181 - Obchodní rejstřík firem
- IDOP Olomouc, akciová společnost , Olomouc IČO 18050077 - Obchodní rejstřík firem
- SMO, městská akciová společnost Orlová - diskuse, názory
- 1. Městská akciová společnost, a.s. - obchodní rejstřík, úplný výpis
- MĚSTSKÁ ROZVOJOVÁ, akciová společnost - obchodní rejstřík, úplný výpis
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory