Řekové dohánějí zpoždění v odpadovém hospodářství
Řecký Národní plán hospodaření s odpady 2020-30 se snaží dohonit zpoždění, které má země v odpadovém hospodářství. Kromě posílení třídění komunálního odpadu u zdroje a jeho recyklace je novinkou orientace na výstavbu spaloven. Plán může být příležitostí pro české firmy, které nabízí moderní recyklační a spalovací technologie.?
Ilustrační foto: Shutterstock
Řecko dlouhodobě zaostává v likvidaci odpadů a platí Evropské komisi pokuty za nedovolené nebo neuspokojivě řešené skládky. Více než 80 % odpadů končí na skládkách (evropský průměr 24,5 %, ČR 49 %) a jen zhruba 5 % se recykluje. Ještě slabší výkon má jihoevropská země v cirkulární ekonomice, když pouze 2,4 % spotřebovaných surovin pochází z recyklace (evropský průměr 11,2 %, ČR 8,1 %).
NOVÉ AMBICIÓZNÍ CÍLE
Cíle Národního plánu hospodaření s odpady 2020-30, který byl schválen letos v srpnu, jsou ambiciózní:
- do roku 2022 skončit s nekontrolovaným ukládáním odpadu a rekultivovat nedovolené skládky,
- do roku 2030 vybudovat po celém území 43 závodů na zpracování komunálního odpadu, až 46 závodů na zpracování jeho organických složek a 4 spalovny na energetické využití zbytků odpadu. Prvních 26 závodů na zpracování komunálního odpadu a 35 na zpracování organického odpadu by mělo být uvedeno do provozu v roce 2023.
Třídění komunálního odpadu u zdroje a oddělený sběr budou rozšířeny na více složek: papír, sklo, plast, hliník, organický odpad, textilie/oděvy, nebezpečný a zbytkový odpad. Třídící centra a recyklační závody by měly být modernizovány, organický odpad využit jak energeticky (biomasa), tak i kompostován, a zbytky komunálního odpadu využity pro výrobu energie spalováním. Technické parametry nových provozů budou specifikovány v rámci veřejných soutěží. Objem recyklovaného odpadu by se tak měl do roku 2030 zvýšit na 60 % a naopak objem odpadů ukládaných na skládkách klesnout na 10 %.
PARTNERSTVÍ VEŘEJNÉHO A SOUKROMÉHO SEKTORU
Většina projektů bude realizována na regionální úrovni a spolufinancována soukromým kapitálem formou PPP – partnerství veřejného a soukromého sektoru. Tímto způsobem bude možné doplnit prostředky alokované Řecku z fondů Evropské unie.
Plán může být příležitostí pro české firmy, které jsou připraveny investovat do projektu kapitál nebo nabídnout investorům moderní recyklační a spalovací technologie. Příkladem může být také český model cirkulární ekonomiky.
Martina Kapounová, ekonomická diplomatka
Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Aténách
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?