(Kurzy.cz)
Pandemie stopla dovolené v zámoří, cestám na Slovensko zůstali Češi věrní i letos
Slovensko je jedinou zahraniční zemí, kde Češi o letošních prázdninách podle zjištění projektu Česko v datech utratili více peněz než loni. K východním sousedům vyrazilo jen o 5 % méně našinců než v roce 2019, jak ukazují data České spořitelny. Řada Čechů také zamířila do oblíbeného Chorvatska nebo okolních zemí. Daleko častěji ovšem volili tuzemskou dovolenou. Doma ale zůstali i zahraniční turisté, a tak byly například letošní tržby hotelů v Česku o čtvrtinu nižší než loni. Vyplývá to z údajů poskytovatele platebních technologií Global Payments.
Do Česka o letošních prázdninách podle očekávání přijelo výrazně méně zahraničních turistů než loni. Ukazují to například údaje o útratách na platebních terminálech. Návštěvníci ze zámořských zemí typu Spojených států, Ruska, Číny nebo Japonska u nás během července a srpna provedli o 76 % plateb kartou méně než loni. Citelně ubylo také turistů z evropských zemí. Pokles plateb kartami vydanými v Evropě činil 19 %, jak vyplývá z údajů společnosti Global Payments, která zpracovává transakce pro třetinu celého turistického odvětví v Česku.
Turisté utratili o polovinu méně peněz
Úbytek turistů se přirozeně odrazil na výdajích. „Například v hotelech utratili domácí a zahraniční turisté loni v červenci a srpnu přes terminály Global Payments dohromady 1,47 miliardy korun. V letošním létě to bylo jen 1,08 miliardy, meziročně tedy o čtvrtinu méně,“ uvádí Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech, který datovou analýzu zpracoval.
Meziročně nižší byly i letošní průměrné útraty. „Chybí movitější zahraniční klientela a je to vidět i na průměrné výši transakce. V hotelech se snížila z loňských 3 080 na 2 082 korun,“ uvedl analytik Global Payments Ondřej Stříbrský. Vůbec největší pokles utracených obnosů je patrný v dopravě. Prázdninový obrat aerolinek se totiž oproti loňskému roku snížil o 67 % a podobný propad zažily i ostatní způsoby dopravy. O 46 % se snížily také útraty v půjčovnách aut.
Když do zahraničí, tak k sousedům
Data společnosti Global Payments také ukazují, kde se menší počet zahraničních návštěvníků Česka promítne nejvíce. „Český turistický ruch je na zahraničních turistech velmi závislý a cestovní kanceláře nebo půjčovny aut budou mít letos tragickou sezónu. Hotelům v regionech pomáhají domácí turisté. Z dat vidíme, že se to týká zejména malých hotelů. Velké hotelové řetězce, jako například v Praze, zažívají výraznější dopad poklesu turismu,“ říká Ondřej Stříbrský.
Alespoň některým podnikatelům tak pomáhá fakt, že i Češi letos cestování za hranice ve velké míře omezili. Dobře je to vidět například na obnosech utracených platební kartou ve Spojených státech amerických. V červenci tam Češi utráceli o 89 % méně než ve stejném měsíci loňského roku, jak vyplývá z dat o platebních transakcích klientů České spořitelny. „Jedinou cizí zemí, ve které útraty Čechů v červenci narostly, bylo Slovensko. V srpnu se k němu přidalo ještě Chorvatsko. V obou případech však nárůsty nedosahují ani deseti procent,” říká analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová. „Poměrně malý pokles (-5 %) oproti loňskému roku zaznamenaly útraty v sousedním Rakousku. O něco větší (-20 %) už byl pokles v útratách v Německu,” dodává.
I na oblíbené Slovensko a do Chorvatska však vyrazily menší počty lidí než loni. U našich východních sousedů bylo letos podle dat České spořitelny o 5 % Čechů méně než loni. Na Jadran jelo v červenci o 25 % lidí méně, v srpnu to zase bylo o 16 % méně než v roce 2019.
Zůstali jsme doma
Trávení léta ve větší míře na domácí půdě se promítlo i do našich útrat. Celkový počet plateb českými kartami ve všech sektorech včetně turismu v Česku oproti loňsku výrazně stoupl. Z necelých 46 milionů transakcí vzrostl podle dat Global Payments na necelých 55 milionů, tedy o 20 %. Podobný trend sleduje i Česká spořitelna. Objemy karetních transakcí vzrostly podle statistiky banky v Česku během letních měsíců v průměru o 7 %. V případě ubytování v tuzemsku ale meziročně o 54 %, zatímco za ubytování v zahraničí Češi kartou zaplatili o 30 % méně.
„Mezi jednotlivými součástmi tuzemského cestovního ruchu si nejlépe vede ubytování, kde útraty našich klientů vzrostly proti loňskému roku o více než polovinu. Znovu se tak potvrzuje, že Češi trávili prázdniny 2020 převážně v Česku,” říká Tereza Hrtúsová z České spořitelny. I na ubytovacích službách se u nás sice v první polovině roku projevily dopady pandemie a od začátku března do června se jejich tržby pohybovaly pod loňskými hodnotami. Od poloviny šestého měsíce už ale byly útraty vyšší než ty loňské.
V daleko horší situaci jsou cestovní kanceláře, které dosud trpí 70% poklesem tržeb. Také útraty za dopravu jsou v Česku stále nižší než loni, a to už od začátku března, potvrzují data České spořitelny.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Dovolená:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?