V boji USA s Huawei mohou létat třísky i na evropské výrobce čipů
Evropští výrobci polovodičů se moc nespoléhají na americké know-how, pokud jde o čipy, které dodávají společnosti Huawei Technologies. Přesto by je restrikce Washingtonu uvalené na tuto čínskou firmu mohly ohrozit. „Situace kolem Huawei se stává s každým novým opatřením čím dál víc nepřehlednější a je nemožné dopředu rozlišit, koho (kromě samotného Huawei) se nakonec sankce nejvíc dotknou,“ říká analytik Patria Finance Ján Hladký.
Ministerstvo obchodu USA minulý týden uvedlo, že bude požadovat, aby zahraniční společnosti, které chtějí dodávat firmě Huawei produkty založené na určité americké technologii, získaly licenci. Výroba smartphonů Huawei tak bude pravděpodobně přerušena, pokud se k ní využívají americké součástky či duševní vlastnictví USA. A právě velká část komponentů od evropských výrobců čipů, jako jsou STMicroelectronics a AMS, končí ve smartphonech od Huawei.
"Pokud Huawei nebude moci pro své telefony získat jiné díly, pak můžeme předpokládat, že by společnost STMicro mohla zaznamenat až 6% dopad na tržby," uvedla makléřská společnost Liberum.
Evropa byla zasažena vzrůstajícím napětím mezi USA a Čínou, přičemž evropské země byly nuceny vybalancovat své vazby s tímto důležitým bezpečnostním spojencem a zároveň světovým obchodním partnerem. Velká Británie se po intenzivním tlaku Washingtonu rozhodla zakázat Huawei účast na budování své budoucí bezdrátové infrastruktury.
Prozatím se americká opatření do prodeje chytrých telefonů Huawei nijak výrazně nepromítla. Oživení v Číně pomohlo společnosti zvýšit svůj podíl na globálním trhu, který se kvůli pandemii smršťuje.
Rakouská AMS nepotřebuje k výrobě svých produktů, jako jsou komponenty pro 3D senzory, americký software ani vybavení. Omezení USA však na ni budou mít dopad, „pokud Huawei nebude moci telefony dopravovat,“ uvedl analytik JP Morgan Sandeep Deshpande.
AMS uvedla, že vyhodnocuje právní situaci okolo amerických omezení a dodala, že „v tuto chvíli nemůžeme spekulovat, do jaké míry se mohou vztahovat na naše produkty.“
STMicro „vyhodnocuje nové dodatky pravidel a bude je dodržovat,“ uvedla mluvčí firmy. Infineon Technologies, jeden z největších výrobců čipů v Evropě, uvedl, že americké rozhodnutí rovněž vyhodnocuje a bude náležitě reagovat. Britská technologická společnost Dialog Semiconductor, která dodává čipy na řízení napájení u různých produktů Huawei, situaci pečlivě sleduje. Další evropský výrobce čipů, NXP Semiconductors, na žádosti o komentář neodpověděl.
Evropští výrobci by ale čelili potenciálně ještě větší hrozbě, pokud by se Čína rozhodla pro odvetu vůči tomuto kroku USA a zaměřila se na jednoho z nejdůležitějších klientů těchto výrobců - Apple.
"Evropský polovodičový průmysl je, co se telefonů týče, více exponovaný na Apple než na Huawei," řekl Dan Ridsdale, globální ředitel TMT v Edison Investment Research. "Pokud by Apple ztratil svůj podíl na trhu v Číně, pak by tyto změny tržního podílu určitě ovlivnily dodávky."
„V případě STMicroelectronics a AMS je však nutno mít na paměti, že jejich cílové trhy jsou i jiné než jen chytré telefony. Například u STM plyne 35 % tržeb z automobilového průmyslu a má jednu z nejlepších pozic, aby profitoval z postupného přechodu na elektrická a hybridní vozidla. Podobně, i když v menší míře, je tomu i u AMS,“ upozorňuje analytik Hladký.
„Pokud se však investoři přeci bojí, polovodičový sektor nabízí ohromně širokou paletu různých firem zaměřených na své vlastní úzké segmenty trhu. Je tedy skutečně z čeho vybírat,“ uzavírá Hladký.
Zdroj: Bloomberg, Patria
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- V boji USA s Huawei mohou létat třísky i na evropské výrobce čipů
- V boji USA s Huawei mohou létat třísky i na evropské výrobce čipů
- Akcie evropských výrobců čipů zasáhly obavy o dodávky pro Huawei
- Akcie evropských výrobců čipů zasáhly obavy o dodávky pro Huawei
- USA omezují přístup Huawei k US čipům, Čína by mohla uvalit omezení na Apple, Qualcomm či Cisco
- Evropská ekonomika pokračuje v expanzi, konkurenční boj mezi výrobci čipů pokračuje
- Výrobci čipů vedli trh v USA výše, dnes hlavně PPI data z USA
- USA zamezily přístup Huawei k čipům, akcie reagují poklesem
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada