Proč nyní vidíme příležitosti na rozvíjejících se trzích?
Rizikový apetit investorů na finančních trzích nadále pokračuje díky pozitivnímu vývoji makroekonomických ukazatelů, bezprecedentní podpoře vlád a centrálních bank a přesvědčení, že dalšímu rozsáhlému uzavření ekonomik se budou chtít politici vyhnout. Vzhledem k tomu, že růst nově nakažených v USA zpomaluje a Evropa i východní Asie mají nová ohniska nákazy pod kontrolou, lze očekávat, že většina omezení bude aplikována spíše lokálně než celostátně. To by mělo zabránit narušení poptávky, a tak podpořit ekonomické oživení, které započalo již v květnu.
Zároveň však nemůžeme popřít, že riziko zavedení nových omezení se zejména v Evropě zvýšilo. S rostoucím množstvím nakažených se potýká zejména Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemsko a Velká Británie. Na rozdíl od situace v březnu a dubnu se však nyní provádí mnohem více testů. Nízký podíl úmrtí a hospitalizací navíc ve srovnání s jarním obdobím naznačuje, že procento infekcí v celkové populaci zůstává mnohem nižší. Rovněž lepší povědomí politiků o ekonomických důsledcích restriktivních opatření a o vysoké zranitelnosti některých odvětví, by mělo vést k větší opatrnosti při omezování mobility ze strany úřadů.
Rozvíjející se trhy teprve čekají na oživení ve tvaru písmene „V“
Zatímco ve většině rozvinutých zemí se přetížení zdravotnictví způsobené pandemií koronaviru stalo zvládnutelným, v rozvíjejících se zemích tomu tak dosud není. Přestože v některých rozvíjejících se zemích, jako je Mexiko, Brazílie a Jihoafrická republika, začal počet nakažených klesat, důvěra spotřebitelů je nevratně poškozena. Oživení poptávky ve tvaru písmene „V“, které vidíme v USA, Evropě a Číně, se tak ve většině rozvíjejících se ekonomik zatím nekoná.
Ačkoliv Turecko, Brazílie a Jihoafrická republika vykazují slábnoucí fundamenty, domníváme se, že díky slabému americkému dolaru a negativním reálným výnosům v USA bude příliv kapitálu na rozvíjející trhy pokračovat. Pozitivně nahlížíme nejen na dluhopisy rozvíjejících se zemí, ale také akcie. Důvodem je silné oživení společností v sektoru IT, které z koronakrize těžily. Společnosti z Číny, Jižní Koreje a Taiwanu, kde je velký podíl IT firem, tvoří totiž dvě třetiny všech akcií na rozvíjejících se trzích.
Monetární stimuly na rozvinutých trzích a růst sektoru IT
Naše preference aktiv rozvíjejících se trhů je podmíněna spíše bezprecedentními monetárními stimuly v rozvinutých ekonomikách a globálním růstem sektoru IT než očekáváním, že v dohledné době dojde ke zlepšení makroekonomických ukazatelů u většiny rozvíjejících se zemí.
V rámci rozvíjejících se trhů si aktuálně nejlépe vede Čína. Číňané byli pandemií postiženi jako první, a proto jsou také první z pohledu hospodářského oživení. Průmyslová aktivita se dostala na své původní úrovně již koncem března, a přestože spotřebitelům trvalo déle, než se vzpamatovali, domácí poptávka je nyní víceméně zpět tam, kde byla před pandemií. Hlavní podpora pochází z fiskálních stimulů, zejména výdajů na rozvoj infrastruktury, pobídek pro spotřebitele a daňových úlev pro střední a malé firmy. Velkým pozitivním překvapením bylo rychlé oživení vývozu. Objemy vývozu jsou totiž ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zpět v kladném teritoriu. Nadále však přetrvává riziko zhoršení americko-čínských obchodních vztahů. Ekonomické zotavení však v ostatních rozvíjejících se zemích nepokračuje tak dobře. Největší překážkou se zdá být důvěra firem a spotřebitelů, což narušuje efektivitu monetární a fiskální politiky. Pokud totiž neexistuje poptávka po úvěrech nebo pokud banky zůstávají averzní k riziku, růst úvěrů se nezvýší.
Zdroj: NN Investment Partners
O NN Investment Partners C.R., a.s.
Společnost NN Investment Partners se dlouhodobě řadí mezi 5 největších správců aktiv v České republice (dle objemu spravovaných aktiv). V České republice působí již od roku 1997 a společně s NN Životní pojišťovnou a penzijní společností tak reprezentují skupinu NN na českém trhu. NN Investment Partners nabízí přes 40 zahraničních podílových fondů, z toho 21 v české koruně a zajištěných proti měnovému riziku. Centrála společnosti sídlí v nizozemském Haagu. Společnost působí v 15 zemí napříč Evropou, Asií, Středním východem, Severní a Latinskou Amerikou a pracuje pro ni více než 1000 zaměstnanců. Zároveň je součástí finanční skupiny NN Group.
Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Proč nyní vidíme příležitosti na rozvíjejících se trzích?
- Firmám se prodražují dluhy, na rozvíjejících se trzích je už ale vidět světlo na konci tunelu
- Globální ekonomika je nyní tažena rozvíjejícími se trhy, USA jsou stále zklamáním
- Co nyní čeká akcie na rozvíjejících se trzích
- Rozvíjející se trhy jsou nyní atraktivní, Evropa je až za nimi, domnívá se Mobius
- Dluhopisy rozvíjejících se trhů představují příležitost pro investory
- MMF výrazně srazil odhad růstu pro rozvíjející se trhy, proč jejich měny posilují?
- Rozbřesk: MMF výrazně srazil odhad růstu pro rozvíjející se trhy, proč jejich měny posilují?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory