Tuzemská výroba se zvedá po prudkém propadu
Průmyslová výroba v červnu meziročně klesla o 7 %, když trh očekával propad okolo 11,5 %. Letošní červen měl ovšem oproti stejnému měsíci loňského roku výhodu dvou pracovních dní navíc a po očištění kalendářních vlivů vykazuje výroba meziroční pokles o 11,9 %. Pokles výroby byl tažen především pokračujícím propadem výroby motorových vozidel, a strojů a zařízení. Poměrně dobře se ale vedlo tržbám, především z přímého vývozu, a novým zakázkám, kde se v případě zahraničních zakázek meziroční pokles fakticky zastavil. V meziměsíčním vyjádření výroba v červnu vzrostla o 13,4 % s tím, jak se aktivita v průmyslu stále oživuje po propadu způsobeném koronavirem a souvisejícími restrikcemi. Celkově červnový vývoj v tuzemském průmyslu vnímám coby příslib dalšího zlepšování situace ve zbytku letošního roku, jakkoliv výroba bude meziročně velmi pravděpodobně i nadále klesat.
Průmyslová výroba v červnu klesla meziročně o 7 %, zatímco očekávání na trhu počítala s poklesem o 11,5 %. Letošní červen měl o dva pracovní dny více než stejný měsíc loňského roku a po očištění o tyto kalendářní vlivy průmyslová výroba meziročně klesla o 11,9 %. Pokles byl, podobně jako v předchozích měsících, tažen propadem výroby motorových vozidel, jež v červnu meziročně odepsala 14,3 %, což byl nicméně výrazně mírnější pokles než v dubnu a květnu.
Tuzemská výroba se zvedá po prudkém propadu, jenž způsobil koronavirus a s ním spojená omezení v ekonomice i ve fungování společnosti jako celku.Průmysl má prostor pro oživení i o dalších měsíců a pro tento scénář hovoří i zmírňující se pokles tržeb a nových zakázek. Nové průmyslové zakázky v červnu meziročně klesly o 3,4 % (v květnu propad činil téměř 35 %, v dubnu pak dokonce 42 %), přičemž exportní zakázky fakticky stagnovaly (meziroční pokles o 0,1 %).
Vývoj zakázek v domácím průmyslu koresponduje s překvapivě silným meziměsíčním nárůstem zakázek, jenž pro červen reportuje německý zpracovatelský průmysl.Tržby v tuzemském průmyslu v červnu meziročně klesly o 5,8 %, což je opět výrazně méně, než v předchozích měsících, a pokles tržeb z přímého vývozu činil dokonce pouze 3 %.
Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 %, letos se propad řádově prohloubí. Výhled pro letošní rok jako celek zůstává nejistý, momentálně očekávám celoroční pokles průmyslové výroby zhruba v rozmezí 8,5 % až 9,0 %.
Lze předpokládat, že nejhorší pokles výroby v souvislosti s koronavirem má tuzemský průmysl již za sebou, neboť ta nejhorší vlna přišla již v dubnu a v květnu v důsledku uzavírek výroby. Pro další vývoj bude důležité, aby nárůst výskytu koronaviru nevedl k omezování výroby a celkové ekonomické aktivity jak u nás, tak v Evropě a dalších významných regionech světové ekonomiky. Pro zbytek letošního roku čekám, že výroba bude meziročně i nadále klesat, tempo poklesu by se ale mělo zmírňovat. Návrat tuzemské průmyslové výroby k meziročnímu růstu pak očekávám na počátku jara roku 2021.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Opatření k nápravě ve vztahu k činnosti tuzemské pojišťovny a tuzemské zajišťovny, Díl 1 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Informační povinnosti tuzemské pojišťovny a tuzemské zajišťovny ve vztahu k dohledu ve skupině, § 90 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Přeměna tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny, § 122 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Dohled nad činností tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny ve skupině, Díl 2 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Odnětí povolení tuzemské pojišťovně a tuzemské zajišťovně, § 116 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Zvláštní ustanovení ve vztahu k přeměně a likvidaci tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny, Hlava IV - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Likvidace tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny, § 123 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Dohled nad činností tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny ve skupině, Díl 2 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb., porovnání znění k 1.1.2010
- Tuzemské pojišťovny (v tis. Kč) (Rozvaha tuzemských pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven - Aktiva) - ekonomika ČNB
- Tuzemské pojišťovny (v tis. Kč) (Rozvaha tuzemských pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven - Závazky a vlastní kapitál) - ekonomika ČNB
- Tuzemské pojišťovny (v tis. Kč) (Rozvaha tuzemských pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven - Aktiva) - ekonomika ČNB
- RDP 2019 – Registrace – DIGITÁLNÍ VÝROBA – SBĚR DAT VE VÝROBĚ JAKO ZÁKLAD PRO MODERNÍ ŘÍZENÍ VÝROBY 4.0
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory