(Kurzy.cz)
Průmysl příjemně překvapil
Průmyslová výroba v tuzemsku přinesla v červnu dobré zprávy, když neočištěně oproti loňskému roku odepsala jen 7 %, zatímco odhady činily -11,4 %. S přihlédnutím k tomu, že letošní červen měl o dva pracovní dny více, se po očištění o kalendářní vlivy jednalo o meziroční pokles na úrovni 11,9 %. Ve srovnání s květnem tento výsledek po sezónním očištění odpovídá zvýšení objemu výroby o 13,4 %. U průmyslových tržeb došlo meziročně k poklesu o 5,8 %, přičemž výrazněji se na tomto podílel pokles domácích (-9,6 %) nežli vývozních (-3,0 %). Zmenšil se i objem zakázek, kterých oproti loňsku ubylo 3,4 % a i zde byla situace horší z tuzemska (-10,3 %) nežli ze zahraničí (-0,1 %). Evidenční počet zaměstnanců v průmyslu meziročně klesl o 3,8 %, ovšem jejich průměrná mzda vzrostla o 0,7 %.
Letošní druhé čtvrtletí, poznamenané pandemií a ekonomickými restrikcemi, se podle očekávání do historie českého průmyslu zlatým písmem nezapíše. Mezikvartálně v něm po sezónním očištění výroba poklesla o 18,7 %, meziročně pak o 23,7 %. Meziročně se propadly i tržby (-23,6 %), zakázky (-27,5 %), počet zaměstnanců (-3,5 %) i průměrné mzdy (-3,8 %).
V červnu pokračoval trend z předchozích měsíců, když ve srovnání s minulým rokem ohlásilo růst produkce jen minimum oborů. Mezi vyvolené patřilo zpracování dřeva, které růstem 4,6 % přihodilo 0,1 procentního bodu k celorepublikovému výsledku. Suverénním králem se pak stala výroba farmaceutických výrobků, která poskočila o 17,7 % a do celku tak přidala kladných 0,2 procentního bodu. Na opačném konci nalezneme opět tradičně stěžejní sektor výroby motorových vozidel, který meziročně odepsal 14,3 % a celkový výsledek tak stáhlo o 2,8 procentního bodu dolů. Dlužno ovšem dodat, že právě výroba motorových vozidel se oproti předcházejícím měsícům dokázala obdivuhodně vzpamatovat (ještě v dubnu hlásila propad o 80 %). Nedařilo se ani ve výrobě strojů a zařízení, která meziročně poklesl o 22,6 %, čímž přispěla -2 procentními body do celku.
Ačkoliv jsou červnová čísla z historického pohledu nadále poněkud depresivní, v kontextu zotavování po virové pandemii naopak přinášejí záblesky naděje. Nejen že se průmyslu jako celku podařilo po mrazivých jarních měsících poměrně výrazně přidat, ale známky odolnosti vykázal i klíčový automobilový průmysl, kde meziročně dokonce narostl objem nových zakázek o 3,5 %. Důvod k opatrnému optimismu zavdává i vývoj zakázek ze zahraničí, jelikož právě na čilém přeshraničním obchodu bude v nejbližších měsících záviset česká prosperita. Dnes ráno navíc tento trend potvrdila i data o továrních objednávkách ze sousedního Německa, které výrazně překonaly očekávání. Pokud tedy červen něco naznačil o perspektivě restartu tuzemské ekonomiky, pak to, že průmysl má předpoklady se na něm pozitivně podílet.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?