S postupným rozšiřováním recese očekává pojišťovna Atradius propad mezinárodního obchodu o 15 %, což představuje historicky jeden z nejrychlejších poklesů. Následné výrazné oživení v roce 2021 je sice stále ve hře, jeho tempo a rozsah jsou ale zatím velmi nejisté a budou záviset zejména na rychlosti a rozsahu uvolňování karanténních opatření.
Ekonomické náklady těchto opatření budou ale bezpochyby výrazné vzhledem k dopadům na pracovní trh, nárůstu insolvencí i rozpočtovým schodkům v jednotlivých zemích. Jejich vlády totiž většinou volí cestu zvyšování vlastních výdajů a monetárního uvolňování, aby zmírnili průběh a sílu přicházející recese.
U rozvinutých ekonomik je v nastupující recesi očekáván celkový propad HDP o 6,6 %. U Velké Británie, jejíž hospodářství je již tak pod tlakem s ohledem na odchod země z Evropské unie se předpokládá pokles o 10,8 %, ale ani pro státy Eurozóny nejsou vyhlídky o moc lepší s očekávaným poklesem o 8 %. U Japonska a USA není očekávaný pokles tak prudký, jde jen o 6,1 % respektive 6,0 %.
Také v rozvíjejících se ekonomikách jsou očekávány obdobné negativní dopady a nedávný rychlý nárůst rozšiřování nákazy v mnoha těchto zemích jistě přispěje k dalšímu zhoršení výhledu vývoje hospodářské situace v následujících měsících. Čína se tak může stát jedinou hospodářsky významnou zemí, kde v letošním roce dojde pouze k výraznému zpomalení tempa růstu nebo ke stagnaci. V Rusku udeřila pandemie Covid-19 uprostřed ropné cenové války se Saudskou Arábií.
Kombinace nízké ceny ropy, která je pro Rusko primárním zdrojem příjmů, a propadu poptávky během karanténních opatření znamená očekávaný propad HDP o 6,2 %. Brazílie zareagovala na nastupující pandemii se zpožděním a nyní čelí nejrychlejšímu nárůstu počtu nakažených ze všech zemí, také ekonomický propad bude tedy výrazný a pokles může dosáhnout 7,5 %. Mexiko výrazně zasáhl propad poptávky ze strany nejdůležitějších exportních partnerů – USA a Kanady.
Odhady ekonomického vývoje pojišťovny Atradius vycházejí z očekávání brzkého získání účinné vakcíny nebo ekonomicky přijatelné přizpůsobení se subjektů světové ekonomiky novým požadavkům na “social distancing”. Za těchto předpokladů očekáváme návrat k růstu již v příštím roce, bude ale pomalejší než je současný pokles. Pokud se však výše uvedené předpoklady nenaplní, projeví se výrazně negativnější scénář vývoje.
Andreas Tesch, Chief Market Officer společnosti Atradius uvádí: “Nezbytná karanténní opatření měla nepochybně drtivý dopad na globální ekonomiku. Pokud se ale ukážou nakonec jako úspěšná, pomohou k rychlejšímu návratu k hospodářskému růstu. V této specifické době bude kvalitní řízení pohledávek jednou z podmínek úspěchu.”