Už se zase začíná hovořit o zrušení daňového zvýhodnění životního pojištění. Není to poprvé. Předtím ale šlo vždy jen o nekonkrétní úvahy, takže se to podařilo pojišťovnám pokaždé nějak uhrát. Teď je však situace jiná a mnohem vážnější. Velkým propagátorem návrhu je pan poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO. Naposledy na toto téma hovořil v únoru, pak byl pár měsíců klid a znovu se s touto myšlenkou vytasil v červnu. Tentokrát už ovšem nejde jen o návrh jednoho poslance, ale pochopení pro něj vyjádřili jak vládní poslanci jeho mateřského hnutí, tak i ti za ČSSD. A z opozice slibují podporu Piráti.
Podle něj by mělo dojít k „přesunu“ daňového zvýhodnění z životního pojištění na doplňkové penzijní spoření, za které by si tak mohl poplatník odečítat až 48 000 korun ročně. Uvidíme, jak se to ještě vyvine a jestli je situace opravdu tak vážná, jak se zdá. Určitou nadějí pro pojišťovny by mohlo být to, že se z toho zatím nestalo veřejné téma. Protože potom by zmizely jakékoliv naděje, že by se dala hrozba zrušení daňového zvýhodnění životka ještě zažehnat. Pak by totiž vládní politici v obavě, aby se před veřejností neshodili, už jen těžko ustoupili.
V červnu taky docela dost pršelo. Dokonce tak, že spadlo 200 % obvyklého červnového průměru srážek. Což je příznivá informace pro ty, kteří po předchozí dlouhé měsíce trpěli více či méně intenzivním suchem. Bohužel však nebyly srážky rozloženy na našem území rovnoměrně a tam, kde pršelo víc, se vyskytly i lokální povodně. Což byla zase neradostná situace pro ty, jejichž majetek stál velké vodě v cestě. Pokud byli pojištěni, tak alespoň konečně viděli, proč pravidelně nějakou tu kačku do pojišťovny posílají. I když by si nejspíš toto poznání rádi odpustili. A co pojišťovny? Ty budou zažívat krátké období, kdy budou lidé jejich služby oceňovat a připíší si tak u nich nějaké kladné body. I když vzhledem k okolnostem by je nejspíš také raději oželely.
Mladí řidiči bourají. To sice není žádná novinka, ale problém je v tom, že situace se dlouhodobě nelepší. Rizikovým faktorem je u nich nezkušenost, která ve spojení s alkoholem, respektive drogami vytváří doslova smrtící koktejl. Co s tím? Návrhů se objevuje několik. Od řidičáků na zkoušku, přes zlepšení jejich výcviku až po úpravy bodového systému. Něčemu to možná pomůže, ovšem situacím, kdy si vleze sedm mladých lidí do auta pro čtyři, za volant si sedne někdo, kdo se neudrží ani na nohou a takto rozjařená společnost vyrazí vstříc svému osudu, se tím jen těžko zabrání.
A kam se podíváme dnes v našem historickém exkurzu? Jen o sto let zpět. V roce 1920 totiž vznikla loutková postava, která provázela většinu z nás ve věku dětském a některé i v tom dospělém. Nejde o nikoho jiného než o Spejbla. Jeho jméno údajně vzniklo zkomolením z němčiny převzatého výrazu „bejbl“ označující hlupáky a poplety. Zpočátku vystupoval sám, ovšem po šesti letech spatřila světlo světa postava jeho nezvedeného syna Hurvínka. A jen tak mimochodem… Po každé z těchto postaviček byl pojmenován jeden asteroid. Oba tak patří mezi 751 českých „osobností“, kterým se této pocty dostalo.
Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft.
Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES