Soares: Bez devalvace nebude inflace
Co spojuje Venezuelu v letech 2017–2020, Zimbabwe v letech 2018–2020, Turecko let 1994–1995, Latinskou Ameriku osmdesátých let a Německo let 1923–1924? Rui Soares z Frankfurt Asset Management připomíná, že v těchto letech tu dosahovala inflace více než 100 % ročně. Společné měly tyto ekonomiky ale ještě jednu věc: Ve všech zemích předtím došlo k devalvaci měnového kurzu k dolaru minimálně o 80 %. Podle investora jde o důležitý fakt, který je nutno brát v úvahu při současné diskusi o tom, zda hrozí vysoká inflace, nebo ne.
Soares píše, že ke vzniku vysoké inflace nestačí jen to, aby vláda a centrální banka stimulovaly poptávku natolik, že nemůže být uspokojena domácími výrobními kapacitami. K tomu je třeba, aby poptávku nemohly uspokojit dovozy za stabilní ceny. Jinak řečeno, je také nutné, aby došlo k výrazné devalvaci. Pokud tedy tvrdíme, že současná vlna fiskální a monetární stimulace vyvolá ve vyspělých zemích vysokou inflaci, předpokládáme tím, že dojde k devalvaci měn vyspělých zemí. Tedy k devalvaci dolaru, eura, švýcarského franku či japonského jenu.
Investor následně poukazuje na to, že dolar tvoří 60 % světových měnových rezerv, euro figuruje s 20 % druhé v řadě a eurozóna navíc dosahuje obchodních přebytků. To samé platí o Japonsku, a to již od roku 1981. Celkově je pak předpoklad, že tyto měny projdou výraznou devalvací, velmi nepravděpodobný, a to jak z fundamentálního hlediska, tak z pohledu toho, jak je nastaven světový finanční systém. I kdyby tyto měny oslabovaly, tak se musíme ptát, relativně k čemu. Z měn vyspělých zemí by to podle investora mohla být snad jen libra, ale „to je trochu jiný příběh,“ protože na ni doléhá brexit a obchodní deficity.
Tématu inflace se na stránkách VoxEU věnuje i švýcarský ekonom Pascal Seiler. Hovoří o „bezdotykové spotřebě“, na kterou přešli lidé během pandemie v rámci sociálního distancování a snah o snížení rizika nákazy. Tato spotřeba má jinou strukturu než ta před pandemií a podle ekonoma je pravděpodobné, že tyto změny budou dlouhodobější. A to se projevuje i na tom, jak spolehlivá jsou inflační data měřená tradičními metodami.
Podle ekonoma inflace měřená na základě indexu spotřebitelských cen podhodnocuje skutečnou výši inflace během pandemie. Rozdíl a projekce ukazuje následující obrázek. Jestliže by tedy měly strukturální změny ve spotřebě přetrvávat delší dobu, mohla by inflace měřená tímto způsobem podávat zavádějící obrázek o cenovém vývoji.
Zdroj: FTAlphaville, VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?