Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 3,7 %
Míra nezaměstnanosti v červnu dále vzrostla, nárůst z úrovně 3,6 % na 3,7 % je ovšem jen mírný a stále neodpovídá hloubce propadu aktivity v tuzemské ekonomice. Červen se obvykle vyznačuje mírným meziměsíčním poklesem míry nezaměstnanosti s tím, jak se s příchodem léta rozjíždějí naplno sezónní práce, tento příznivý faktor je ale momentálně ve stínu dopadů pandemie koronaviru a souvisejících omezení a uzavírek ve výrobě, z nichž se ekonomika bude oživovat jen postupně. Meziročně se míra nezaměstnanosti zvýšila o 1,1 procentního bodu. Červnový výsledek odpovídá očekávání finančního trhu, do dalších měsíců lze čekat další růst nezaměstnanosti s tím, jak do trhu práce bude prosakovat pokles ekonomické aktivity související s koronavirem.
Česká ekonomika včetně trhu práce pociťuje dopady omezeními souvisejících s koronavirem. Jakkoliv jsou tato omezení postupně uvolňována, tak jejich předchozí dramatický dopad na výrobu, obchod a služby nelze nijak rychle odmazat, což platí jako o tuzemské ekonomice, tak o situaci našich hlavních obchodních partnerů. Nižší ekonomická aktivita negativně dopadá na finanční situaci firem a tedy i na trh práce. Červnová nezaměstnanost na úrovni 3,7 % není v tomto ohledu dramatickým výsledkem, jakkoliv jde o nejvyšší úroveň míry nezaměstnanosti od února 2018.
Česká ekonomika se v letošním prvním pololetí dle všech dostupných ukazatelů propadla do recese, neboť pokles HDP vykázaný v letošním prvním čtvrtletí bude s veškerou pravděpodobností následován ještě hlubším poklesem ve čtvrtletí druhém. Pokles ekonomické aktivity se na trhu práce v plné míře projeví v horizontu několika dalších měsíců až čtvrtletí. Růst nezaměstnanosti tak lze čekat obecně jak pro zbytek letošního roku, tak – velmi pravděpodobně – i pro rok 2021.
Za celý rok 2019 činila průměrná míra nezaměstnanosti 2,8 %, letos by se průměrná míra nezaměstnanosti měla vyšplhat do oblasti 4 %, možná i mírně nad tuto úroveň. Úroveň 4 % může být atakována již v červenci a v průběhu druhého pololetí se míra nezaměstnanosti může vyšplhat na 5 %. V roce 2021 by se průměrná míra nezaměstnanosti měla vyšplhat nad 5 %, stabilizaci bych tipoval až na rok 2022.
Historická zkušenost říká, že negativním dopadům na trh práce se v případě výrazného poklesu aktivity, jímž česká ekonomika prochází, nelze vyhnout. Zároveň ale vidíme enormní snahu vlád a centrálních bank napříč ekonomikami tlumit negativní dopady související s koronavirem, což platí i o české ekonomice. Hovoříme-li o nárůstu míry nezaměstnanosti k pěti procentům v letošním druhém pololetí a mírně pod úroveň šesti procent v průběhu let 2021 a 2022, tak v kontextu letošního poklesu HDP České republiky (pro rok 2020 odhaduji pokles HDP 7,3 %) by nešlo o až tak dramatický vývoj, jakkoliv samozřejmě hovoříme o nepříjemné situaci.
Bráno z pohledu nedávné historie, míra nezaměstnanosti nad úrovní 5 % byla v české ekonomice zcela běžná v roce 2016 a ještě i počátkem roku 2017, takže na těchto úrovních bychom stále nehovořili o neznámé situaci či zkušenosti.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti