Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
Včera zveřejněné finální PMI za eurozónu potvrdily, že se situace v evropském průmyslu začala stabilizovat. Po skončení většiny restriktivních opatření se firmy začaly vracet do normálního režimu a k před-koronovým úrovním se vrátily i indexy nákupních manažerů. Na první pohled tedy mohou potěšit tří nebo čtyřměsíční maxima PMI v jednotlivých zemích eurozóny (s výjimkou Francie, kde je PMI na téměř dvouletém maximu), avšak stále nelze tak úplně přehlédnout, že ve většině z nich je PMI stále pod hranicí padesáti, takže se dál obecně počítá se slabší výrobní aktivitou pro další měsíce. Nadějně nevypadají ani statistiky nových zakázek nebo vyhlídky zaměstnanosti, která dál padá.
Nejistý zůstává výhled především u zboží investičního charakteru, zatímco u spotřebního zboží už obrat k lepšímu podle PMI nastal. Celkově lze hodnotit výsledky PMI jako nadějné, avšak spíše odrážejí úlevu z restartu firem po odstávkách a očekávání, že se jejich situace v průběhu času zlepší. Jestli se tomu skutečně tak stane, ukážou až další statistiky domácích a zahraničních zakázek.
Podobně by se dal zhodnotit i český PMI, který se v červnu vyšplhal na 44,9 bodů. Na jedné straně restart výroby a zejména dokončování rozdělaných zakázek, na straně druhé však nejistý výhled objednávek, propouštění a zlevňování výrobků. Postižený je především automobilový průmysl, který se musí vypořádávat se slabou poptávkou na evropském trhu a navíc i se zpřísňující se regulací, která pro tento obor připravila systém velmi tvrdých pokut. A jak už naznačil červnový průzkum Evropské komise, minimálně v případě nových zakázek zůstávají firmy v autoprůmyslu pro další tři měsíce velmi skeptické bez ohledu na to, že už všichni výrobci obnovili svoji produkci. Pro nejbližší měsíce sami počítají s nižší poptávkou, rostoucími zásobami a vyššími cenami. Celkové výsledky českého průmyslu mohou být sice v nejbližších měsících lepší, ale k návratu na předkrizovou úroveň ještě stačit nebudou. Už proto se s nějakým ostrým „V“ v českých podmínkách počítat nedá.
CZK a dluhopisy
Koruna se včera stabilizovala blízko hranice 26,60 EUR/CZK a v podstatě ignorovala nejenom lepší PMI, ale i negativní výsledek státních financí za první půlku roku. Deficit státního rozpočtu se přiblížil 200 mld. hranici a vytvořil tak nový historický rekord. I když je v jednání až půl biliónový schodek a s ním extrémní potřeba financování, kterou samo MF jen pro letošní rok odhaduje na 731 mld. korun, zůstává i bondový trh docela v klidu.
Zahraniční forex
Eurodolar se včera pokusil dostat pod hladinu 1,12, což se mu nakonec nepodařilo. Dolar přitom nedokázal více zabodovat ani s podporou dobrých dat z USA (ADP report z trhu práce i index ISM podnikatelské nálady z průmyslu). Pro dolar jsou limitující jak koronavirové statistiky, tak politika Fedu. V této souvislosti stojí za zmínku to, že včerejší zápis z posledního jednání FOMC odhalil, že Fed podrobně zkoumá politiku kontroly výnosové křivky (zejména australský a japonský režim). To je samozřejmě holubičí a tudíž medvědí signál pro dolar.
Vzhledem k tomu, že zítra je v USA svátek, tak oficiální americká data z trhu práce budou zveřejněna o den dříve - tudíž dnes odpoledne. Přírůstek nových pracovních sil bude zřejmě v souladu s ADP reportem výrazně pozitivní (na úrovni 2,5 mil.), přičemž velmi zajímavý bude i výsledek míry nezaměstnanosti. Pro eurodolar by to však měly být spíše neutrální zprávy.
Ropa
Ropa Brent vykazuje nebývalou stabilitu a její cena tak zůstává přikována k hranici 42 dolarů za barel. Narůstající počet nových případů koronaviru ve Spojených státech zatím nechává ropu netečnou a trh nadále sází na svižné oživení ropné poptávky. To v kombinaci s nadstandardní disciplinovaností zemí OPEC+ při plnění produkčních škrtů již koneckonců přináší kýžené plody - včerejší oficiální čísla k zásobám z dílny EIA přinesla nad očekávání silný pokles zásob ropy v USA (-7,2 mil. barelů), který potvrzuje postupující rebalancování ropného trhu.
Akcie
Včerejší obchodní seance ve Spojených státech byla ze začátku nevyrovnaná a investoři spíše hledali směr. Nárůst zaznamenaly opět akcie Tesly, tržní kapitalizace +207 mld. USD a růst o 3,7 %. Více jak 11% zesílení mohli zaregistrovat investoři u firmy Fedex. K vítězům seance také patří farmaceutická společnost Pfizer, ta vzrostla o 3,2 %. Nejziskovějším sektorem byly komunikace (Twitter +3,4 %, Walt Disney +1,3 %) a na opačném pólu byl energetický sektor (Chevron -1,8 %, Exxon Mobil -2,2 %). Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 0,3 % (25.735 b.), S&P 500 posílil o 0,5 % (3.115 b.) a technologický Nasdaq Composite o 1 % (10.154 b.).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?