Bloomberg: Dluh už v Česku není nepřítelem
V Česku je tak velká averze k půjčování si, že jistý ministerský předseda* kdysi o veřejném dluhu prohlásil, že je veřejným nepřítelem číslo jedna, a fiskálně prozíravé Německo považovalo Česko za model rozpočtové ukázněnosti. Necelých deset let od chvíle, kdy se ekonomika Česka propadla po globální finanční krizi do dvouciferné recese, současná vláda prohlašuje, že se z této chyby poučila. Napsala o tom agentura Bloomberg.
Vláda premiéra Andreje Babiše schválila zvýšení chodku státního rozpočtu v letošním roce od března už třikrát, naposledy na 500 miliard korun, což je skoro desetina české ekonomiky.
„Lidé by se z chyb měli poučit, ne je opakovat,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová na dotaz Bloombergu. „Naše veřejné finance vykazovaly před touto krizí opakovaně strukturální přebytky. V tomto roce si situace vyžádala výrazný fiskální stimul, což vzhledem k povaze krize považuji za ospravedlnitelné,“ citoval ji Bloomberg v anglicky psaném článku.
Výkon ekonomiky ČR by se podle Evropské komise měl letos snížit o 6,2 %. Babišova vláda zatím financuje vše od příspěvků na mzdy pro zaměstnance v nařízené karanténě nebo v provozech s nařízeným uzavřením, přes příspěvek na komerční nájmy, po platbu 1200 korun na obyvatele jako náhradu obcím za výpadek daňových příjmů vyvolaný řešením dopadů epidemie koronaviru.
Tyto výdaje pomáhají jeho politické straně uhájit výrazný náskok v průzkumech veřejného mínění. K volebním urnám půjdou Češi příští rok. Současná politika představuje výrazný odklon od té, která polovinu minulé dekády držela rozpočty v přebytku, nebo skoro vyrovnané.
Česká ekonomika se svou neochotou se zadlužovat zaostávala z hlediska hospodářského růstu v regionu za Maďarskem, Rumunskem a Polskem. I tyto státy přislíbily ekonomice podpůrné balíčky, odpovídající až pětině hrubého domácího produktu. Většina toho však je ve formě záruk na úvěry. Nikdo z nich ale neprohloubil rozpočtové cíle tolik jako Češi a i nové výdaje by mohly být nakonec mnohem menší, než na začátku svítilo v novinových titulcích.
Investoři, kterým dodává odvahu kvantitativní uvolňování prováděné velkými světovými centrálními bankami, zvyšování výdajů berou klidně. Aukce českých státních dluhopisů byly v posledních pár měsících přeupsané, i když zájem postupně klesá.
Nejnovější aukce dostala celkovou letošní emisi papírů s roční a delší splatností na zhruba 517 miliard Kč. I s rekordním deficitem zůstane český státní dluh jedním z nejnižších v Evropské unii. Nadbytečná likvidita v domácím finančním sektoru a obnovený zájem zahraničních investorů drží výpůjční náklady na nízké úrovni. Prémie na výnosech u pětiletých splatností v porovnání s podobnými německými papíry dosahuje 114 bazických bodů, což je poloviční hodnota oproti situaci před krizí.
Je ale otázkou, kolik peněz ze slíbené pomoci se nakonec do ekonomiky skutečně dostane, cituje Bloomberg ekonoma Citigroup Jaromíra Šindela. V zemi, jejíž vlády běžně utrácejí méně, než se plánovalo, nemusí být schodek tak vysoký, jak se plánovalo.
Zdroj: Bloomberg
*Petr Nečas v roce 2012, pozn. redakce patria.cz. viz https://www.ods.cz/clanek/1002-verejny-dluh-je-verejnym-nepritelem-c-1
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři