Dentisté táhnou oživení a akcie jsou vlastně pozadu
Z určitého pohledu je současné situace jasná. Záměrně jsme utlumili ekonomiku. U epidemie jsme zaspali a neměli jsme pak už moc na vybranou, píše na svém blogu o stavu, ve kterém se nachází Spojené státy, ekonom Tim Duy. Podle něj se dalo lehce předpovědět, co po uzavření ekonomiky nastane – prudký růst nezaměstnanosti, pokles spotřebitelských výdajů. Součástí tohoto plánu ale bylo udržení příjmů domácností tak, aby „peníze v ekonomice dál proudily“. To se podle ekonoma povedlo díky vládním transferům, i když se objevily problémy třeba v distribuci pomoci. Nyní se dá čekat, že nastane první fáze oživení, která bude rychlá. Otázkou je, jak budou vypadat fáze další.
Podle Duye zůstane velká část amerického hospodářství v útlumu. Bude tak nadále potřeba federální pomoci a podpory. Zejména musí být zajištěno, „aby peníze dál proudily k domácnostem“. Ovšem „republikáni se pokouší od fiskální podpory stáhnout co nejdříve“. Duy podle svých slov doufá, že jde jen o hru pro veřejnost. Podobný postoj ale začínají zastávat i někteří demokraté a celkově to zhoršuje očekávání. Podle ekonoma přitom není důvod, aby se diskuse o stáhnutí pomoci vedla dříve, než se oživení postaví na pevné nohy. Pokud je vedena nyní, působí kontraproduktivně.
Co kdyby vláda podporu udržela a Fed „dál držel nohu na plynu“? Duy poukazuje na to, že v posledních dnech se situace změnila k horšímu kvůli celonárodním protestům, demonstracím a nepokojům. Nejlepším scénářem je podle Duye možnost, že by se přeměnily na demonstrace poklidné.
Nejhorší možností je, že americký prezident proti nim pošle vojenské síly. Ekonom píše, že by o takové možnosti nejradši vůbec nepřemýšlel, ale „je na stole“. Jestliže by k něčemu takovému došlo, situace by spíše eskalovala, což by se projevilo na spotřebě a oživení by zpomalilo. V neposlední řadě by se pak kvůli shromažďování velkého počtu osob mohla změnit dynamika epidemie.
Sumner si všímá i toho, že řada analytiků a ekonomů hovoří o tom, že akciový trh se odtrhl od toho, jak vypadá situace běžných Američanů. Ekonom s tím souhlasí, ale na věc se dívá z opačného pohledu. Poukazuje totiž na to, že osobní příjmy ve srovnání s únorem „dramaticky vzrostly“, ale index S&P 500 ve srovnání s únorem žádné zisky nevykazuje.
Zdroj: The Fed Watch, The Money Illusion, The Marginal Revolution
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?