Spotřebitelská důvěra v eurozóně strhne další nechvalný rekord (Ranní zpráva z finančního trhu)
Spotřebitelská důvěra v eurozóně zřejmě propadne na nejnižší úroveň od dob velké hospodářské krize. Finální inflace za celou eurozónu bude podle našeho odhadu revidována o jednu desetinku směrem dolů. Další pád čeká i ceny českých průmyslových výrobců.
Inflace v eurozóně bude revidována mírně směrem dolů
Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn záznam z posledního zasedání americké centrální banky, které proběhlo 27. dubna. Na něm Fed oznámil, že v programu odkupu aktiv bude pokračovat „v množství potřebném pro hladké fungování trhů“. Fed dále akcentoval střednědobá rizika nižšího hospodářského růstu i inflace a připravenost ekonomiku dlouhodobě stimulovat. V tomto duchu se zřejmě ponese i zveřejněný záznam.
V eurozóně bude zveřejněna finální inflace za duben. Ta by podle našeho odhadu měla být revidována o jednu desetinu směrem dolů na 0,3 % y/y. V důsledku propadu cen energií a slabé poptávky se celková inflace v průběhu druhého čtvrtletí propadne zřejmě do záporu. Po odeznění koronavirové krize by však i ceny mělo čekat oživení typu V, tedy po výrazném poklesu růst. Propad jádrové inflace z titulu poptávkového šoku bude limitován cenami v oblasti telekomunikací, financí, či zdravotnictví, které od poloviny roku 2000 na ekonomický cyklus nereaguji. Kromě toho bude v eurozóně zveřejněna spotřebitelská důvěra. Ta už v dubnu strhla nechvalný rekord nejhlubšího propadu od dob velké hospodářské krize ve 30. letech a v květnu ho zřejmě ještě prohloubí. Zlepšení tohoto ukazatele bude záviset na situaci trhu práce a rychlosti, s jakou se ekonomika eurozóny bude normalizovat. Důvody pro posilování tak bude euro dnes hledat jen obtížně.
V Česku budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců za duben. Ty by měly meziměsíčně propadnout o 1,4 %. Za poklesem bude stát především vývoj cen na světových komoditních trzích. Ropa v dubnu propadla až téměř k 20 dolarům za barel. Zajímavý bude i vývoj cen zemědělských výrobců, který naznačí, jakým směrem by se mohly vydat ceny potravin.
Němečtí investoři jsou optimističtí
Zatímco v hodnocení současné situace německý ZEW index za květen propadl na nejnižší úroveň od roku 2003, ve složce očekávání naopak vyskočil na nejvyšší hodnotu za posledních pět let (51 bodů). Výrazně tak předčil tržní očekávání i hodnotu, které dosáhl v dubnu. Velmi dobře dopadl i ZEW index pro celou eurozónu. Co naopak včera nepotěšilo, byl masivní propad počtu nově registrovaných vozidel v eurozóně. Vzhledem k tomu, že se jedná o čísla za duben, kdy byla celá ekonomika ochromena, dala se takováto data očekávat. Květen by měl být v tomto ohledu již lepší. Společná evropská měna nakonec i tak skončila o 0,2 % v plusu a posunula se na úroveň 1,093 USD/EUR.
Dařilo se i regionálním měnám. Nejvíce z obchodování vytěžil maďarský forint, který posílil o 0,7 % na 350,8 HUF/EUR. Pozadu ale příliš nezůstala ani česká koruna, která posílila o 0,5 % na 27,50 CZK/EUR. V mírném posilování by podle našich odhadů mohla pokračovat i v následujících dnech. Polský zlotý si připsal 0,3 % na 4,550 PLN/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?