Evropská průmyslová produkce výrazně propadla (Ranní zpráva z finančního trhu)
Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců. Vzhledem k vývoji na světových komoditních trzích je zřejmě čeká další propad. Toho nebude ušetřena ani evropská průmyslová produkce za březen. Česká inflace v dubnu naopak mírně zrychlila.
České spotřebitelské ceny v dubnu mírně vzrostly
Průmyslová produkce v eurozóně podle našeho odhadu v březnu meziměsíčně propadla o 8,9 %. Naznačují to již zveřejněné výsledky za Německo (-11,2 % m/m), Francii (-16,2 % m/m) a Španělsko (-11,9 % m/m). Další ještě výraznější propad lze očekávat v dubnu. Pandemie koronaviru má však již svůj vrchol za sebou a sektor průmyslu by měl být tím, který se ke svému normálu bude vracet jako jeden z prvních. Otázkou ale je, zda se zotaví i poptávka.
Na domácí půdě zveřejněna spotřebitelská inflace za duben. Na tu působila řada protichůdných faktorů. Na jednu stranu propad cen pohonných hmot, na stranu druhou vyšší ceny potravin, slabší koruna, která prodražuje dovážené zboží, či nárůst spotřební daně. Celkově tak očekáváme růst spotřebitelských cen o 0,1 % meziměsíčně a 3,5 % meziročně. V následujících měsících bude inflace rychle klesat. Na konci letošního roku se bude podle naší prognózy nacházet už pod 2% cílem ČNB. Více jsme se měsíčním odhadům věnovali zde: https://bit.ly/2zOuLDz.
Ve Spojených státech byla včera zveřejněna dubnová inflace. Ta se v meziměsíčním srovnání propadla o 0,8 %, tedy nejvíce od roku 2008. V meziročním srovnání pak zpomalila na 0,3 %, což je nejnižší úroveň od roku 2015. Za tímto vývojem stály především ceny pohonných hmot, které byly meziměsíčně o 20,6 % nižší. Ceny energií se sice v následujících měsících zřejmě vrátí k růstu, 2% inflační cíl však zůstane v nedohlednu. Inflaci bude tlačit směrem dolů snaha prodejců nalákat zákazníky zpět do obchodů, a to i za cenu snižování cen. K 2% inflačnímu cíli se tak inflace podle našeho odhadu vrátí nejdříve v letech 2022-2023. Úrokové sazby si tedy na stávající nulové úrovni pobydou ještě dlouho.
Z úterního klání vyšla jako vítězná společná evropská měna. Posílila o 0,6 % a posunula se na úroveň 1,087 USD/EUR.
Kurz koruny se včera vzpamatovával z pondělní prezentace ČNB pro analytiky. Ta na něm představila své alternativní scénáře vývoje ekonomiky, které počítají se zavedením nekonvenčních nástrojů měnové politiky. Koruna ale tyto informace zřejmě již vstřebala a během úterního obchodování o 0,2 % posílila, a to na úroveň 27,45 CZK/EUR. Celkově bylo obchodování včera poklidné. Polský zlotý zůstal ve srovnání s předchozím dnem beze změny na 4,557 PLN/EUR. Maďarský forint naopak 0,2 % ztratil a pousnul se na 350,7 HUF/EUR. Maďarská centrální banka zveřejnila, že během prvního týdne programu QE nakoupila dluhopisy v hodnotě 79 mld. HUF. Celkově by týdenní nákupy podle jejich slov mohly dosahovat až 100 mld. HUF. Nákupy dluhopisů se snaží stlačit dlouhý konec výnosové křivky směrem dolů. V této snaze bude pokračovat i nadále. Program by měl být revidován, až objemy nákupů dosáhnou 1 bilionu HUF.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?