Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  14.04.2020 08:13:48

Data z reálné ekonomiky potvrdí drtivý dopad koronaviru (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně statistika čínského HDP za první čtvrtletí, které se dočká výrazného propadu. V následujících dnech uvidíme ale i další statistiky z reálné ekonomiky již postižené dopady koronaviru. Americké maloobchodní tržby zaznamenají výrazný pokles, zatímco průmyslová produkce klesne prozatím jen mírně. Tuzemská inflace podle našich odhadů v březnu dosáhla svého vrcholu a v následujících měsících by měla zpomalovat díky nižším cenám ropy a slabé poptávce domácností. Hlavním tématem však zůstává spíše aktuální vývoj pandemie a další opatření hospodářské politiky.

Tuzemská inflace dosáhla svého vrcholu

Maloobchodní tržby a průmyslová produkce v USA podle našich odhadů v březnu výrazně propadly. Nicméně tamní ekonomika je teprve na začátku své krize, ale i tak budou první data z reálné ekonomiky postižena dopady pandemie přínosnou informací o dalším průběhu. Většina kroků hospodářské politiky již byla spuštěna nebo alespoň oznámena, další důkazy o míře propadu ekonomiky však budou vytvářet tlak na rozsáhlejší intervence státu.

V eurozóně v tomto týdnu uvidíme teprve průmyslová data za únor. Pro březen a duben však očekáváme meziměsíční propad produkce o 15 až 25 %. Finální čísla potvrdí březnovou inflaci na úrovni 0,7 %, nicméně pro následující měsíce počítáme s propadem do deflace. Po konci bezpečnostních opatření očekáváme, že obchodníci začnou snižovat své ceny ve snaze získat zpět poptávku domácností.

Na domácím poli bude nejzásadnější v tomto týdnu březnová inflace. Ta podle našich odhadů dosáhla svého vrcholu na 4 % y/y zejména kvůli vyšším cenám potravin. Navíc se k tomu přidávají vyšší ceny elektřiny a doběhnutí efektu vyšší spotřební daně z tabáku a alkoholu. Proti tomu hrají rekordně nízké ceny pohonných hmot. V následujících měsících by však měla inflace klesnout zejména díky nízké poptávce domácností po začátku bezpečnostních opatření. Více na toto téma naleznete v Měsíčních předpovědích na https://bit.ly/2VqBkDL. V tomto týdnu bychom se také mohli dočkat dalších komentářů bankovní rady ČNB k blížící se mu jednání na začátku května. Vzhledem ke schválení novely zákona o ČNB v minulém týdnu, jsme v posledních dnech měli možnost vidět guvernéra Jiřího Rusnoka, Tomáše Holub a nově i Vojtěcha Bendu. Ten řekl, že další snížení úrokových sazeb dokonce až na nulu je stále ve hře, a to i na mimořádném zasedání. Zároveň ale také připomněl, že nižší sazby v tuto chvíli nejsou tím, co zachrání ekonomiku.

Koruna posílila pod hranici 27 za euro

Americká týdenní data z trhu práce opět negativně překvapila finanční trhy. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo téměř 6,6 mil., což je obdobné číslo jako v předchozím týdnu. Data za poslední tři týdny tak implikují, že by míra nezaměstnanosti mohla vzrůst k 13 %, čímž by tak překonala o tři procentní body vrchol z předchozí krize. Trhy však ani ve čtvrtek tato čísla příliš nerozhodily. Negativní data z ekonomiky do svých cen zahrnuly trhy již před několika týdny a během čtvrtka pokračovaly na optimistické vlně. Všechny významné akciové trhy tak zakončily uplynulý týden s výraznými zisky

Eurodolar má za sebou jeden z klidnějších týdnů v kontextu posledních měsíců. Po delší době se dařilo euru, které si vůči dolaru polepšilo zhruba o 1,5 % a je tak nejsilnější téměř od začátku dubna. Silné euro a pozitivní sentiment finančních trhů pomohl i koruně, která posílila o 2,5 % a dostala se tak zpět pod hranici 27 CZK/EUR. V obdobném trendu se vezl i maďarský forint, zatímco polský zlotý svou jízdu zastavil a část svých předchozích zisků umazal. Koruna se v závěru minulého týdne výrazně odpoutala od vývoje úrokových sazeb, což nám indikuje, že si své zisky dlouho neudrží. Za poslední měsíc to je tak potřetí, kdy se koruna snaží vymanit se sevření agresivního očekávání finančních trhů na další snižování úrokových sazeb ČNB. Ty v tuto chvíli očekávají už více než 50bodové snížení sazeb v horizontu jednoho měsíce a ani nedávné zlepšení globálního sentimentu na tom nic nezměnilo.

Autor: František Táborský

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   8:00  Vtip na víkend: Máslo nad zlato Redakce (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688