(Kurzy.cz)
Tesla v Číně v březnu s rekordními prodeji, konkurenční NIO může jen závidět
Kalifornská Tesla již v minulém týdnu zveřejnila výrobní a prodejní údaje za úvodní čtvrtletí letošního roku (více také zde). Bez bližších podrobností tehdy zmínila dosahování rekordní produkce v nové Gigafactory v čínské Šanghaji. A to jak uvedla přes „významné překážky“. Aktuální údaje čínské asociace CPCA (China Passenger Car Association) nyní poodkryly, že v březnu na světově největším čínském automobilovém trhu Tesla dosáhla svého rekordního výsledku.
Zatímco v lednu dle CPCA měla Tesla v Číně prodat 2 620 vozů, v únoru 3 900 vozů, březen již znamenal pokoření hranice 10 tisíc vozů, resp. přesněji 10 160 prodaných vozů. V segmentu elektromobilů tak Tesla měla v březnu mít již podíl asi 30 %. V Číně přitom v globále pokračoval propad automobilového trhu, když v uplynulém měsíci došlo k meziročnímu propadu o více než 40 % na celkových 1,08 mil. prodaných vozů.
Tesla před Velikonocemi přistoupila ke změně cen svých vozů, resp. těch v Číně vyráběných. Model 3 s nejdelším dojezdem cca 668 km je nyní jen o 13 % dražší než základní s dojezdem okolo 450 km. Stojí 366 550 Juanů (52 tis. USD) oproti 323 800 Juanů u základní verze. Cena po dotacích může u lepší verze klesnout ještě o více než 27 tis. Juanů k 339 tis. Juanům. Importovaná stejná verze vozu, díky především clu, přitom vyjde o 100 tis. dráže.
Čínští zákazníci se mají dle nových plánů dočkat také v místní továrně vyrobeného vůbec nejlepšího Modelu 3 „Perfromance“. Na trh se má dostat v prvním kvartále příštího roku, když bez dotací má cena startovat na zhruba 420 tis. Juanech. Importovaná verze je nyní nabízena o 90 tis. Juanů dráže.
Nejen ceny vozů, ale i manažerů doznaly změn. Viceprezident automobilky v Číně bude brát o 30 % méně než dosud, o 20 % se pak mají bez bližších podrobností snížit platy na pozicích ředitelů. Výplaty ostatních zaměstnanců Tesly v Číně mají zůstat nedotčeny.
Čínská Tesla stále příliš „nestartuje“
Blu Sky Coming neboli modrá obloha přichází. To vlastně v překladu znamená čínský název Weilai jinak mezinárodně prezentované automobilky NIO, jejíž akcie se od září 2018 obchodují v USA na NYSE. V poměru k počtu vydaných akcií, patří vůbec k nejobchodovanějším emisím. A také k nejvolatilnějším. Vzhledem k řadě podobnostem (kopírování…) se pro automobilku NIO brzy zažilo pojmenování „čínská Tesla“.
Vývoj akcií NIO za poslední rok
V červnu to budou již dva roky, co NIO spustila výrobu, resp. prodeje svého 7místného SUV s označením ES8. V čase došlo také na menšího 5místného bratříčka ES6. Expanzivní plány ohledně produkce a prodejů elektromobilů NIO zmiňované před primární emisí již dávno vzaly za své. Jak už jsme dříve informovali, zrušen byl i záměr výstavby vlastní továrny. Elektromobily tak pro NIO produkuje vlastně státem ovládaná automobilka JAC.
NIO prezentovala za březen „robustní“ 117 % meziměsíční nárůst prodejů, když zákazníka si našlo celkem 1 533 vozů. Většinu tvořil elektromobil ES5. Únorové prodeje zkrátka nestály vůbec za nic a vlastně ani předcházející měsíce i celý loňský rok.
Pokud se totiž ohlédneme zpět až do začátků automobilky, prodeje elektromobilů NIO jsou stále vlastně velmi slabé. Tři měsíce po zahájení prodejů se tehdy v září 2018 prodalo o více než 200 vozů, než letos v březnu. V prosinci 2018 to již bylo přes 3 300 elektromobilů.
Každopádně za více než 1,5 roku prodeje vozů NIO dosáhly jen necelých 36 tisíc elektromobilů, z toho letošní úvodní kvartál činil zhruba 3,8 tis. vozů. Výrobní kapacita automobilky JAC, nastavená až na roční produkci 120 tis. vozů, zkrátka stále zůstává zdaleka nenaplněna.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?