Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
Trvalo to jen dva týdny, aby se úvěrový trh po deseti letech rapidně proměnil. Investoři, kteří byli kdysi ochotni půjčovat i nejrizikovějším společnostem, se náhle stáhli. V reakci na to centrální banky slíbily, že budou trhy zaplavovat likviditou. Navzdory tomuto úsilí očekávají pozorovatelé prudký nárůst bankrotů.
Propad úvěrových trhů
Jak se virus rozšiřoval, našli investoři jen málo bezpečných útočišť. Mezi prvními dluhopisy, které šly prudce dolů, byly firemní dluhopisy s ratingem „junk“. Ty dosáhly výnosů takových úrovní, které jsme neviděli od globální finanční krize. Okamžitě po nich následovaly dluhopisy s investičním stupněm a poté i americké komunální dluhopisy a krátkodobé dlužní úpisy známé jako IOU.
Exploze problémových aktiv
Když se koronavirus začal šířit po celém světě, celá průmyslová odvětví se zastavila a ohrozila přežití mnoha firem. V USA, které mají největší úvěrový trh na světě, se během několika dní dostaly do nouze stovky miliard dolarů korporátního dluhu, které se kdysi zdály relativně bezpečné.
Vysychají emise pro nejrizikovější dlužníky
Emise korporátních junk dluhopisů se v březnu rychle vypařila. Naopak emise dluhopisů investičního stupně stoupla.
Rychle se zajistit
Investoři se vrhli na úvěrové deriváty, které slouží k ochraně před ztrátami.
Obrázek spokojenosti
Úvěrové trhy právě vstoupily do druhé dekády nízkých výnosů a ekonomika zažila svou nejdéle rostoucí expanzi. Kromě několika období volatility byl dluh levný a snadno dosažitelný i u společností s nejnižším hodnocením.
Jak se to stalo, že byli investoři tak klidní? Začalo to biliony dolarů, které centrální banky na celém světě uvolnily do finančního systému, počínaje finanční krizí v roce 2008.
Velkorysost centrálních bank
Po roce 2008 a znovu v roce 2020 uskutečnil Federální rezervní systém, Evropská centrální banka a Japonská banka nákupy na mírně rostoucích trzích poháněných růstem v průmyslových odvětvích.
Hlad po výnosech
Tyto politiky snadných peněz poslaly výnosy na nebývalá minima a dokonce zaplavily trh dluhopisy se záporným výnosem. S tak malým výnosem na tradičních dluhopisových trzích investovali investoři na méně likvidních a méně regulovaných trzích, kde se očekávaly větší výnosy. Vrhli se na půjčky pro vysoce zadlužené společnosti nebo menší podniky s neotestovanými peněžními toky.
Nafouklá úvěrová aktiva
Banky zůstaly dominantní, ale vzrostly držby úvěrů nebankovními institucemi. Obzvláště aktivní byly investiční fondy. Na konci roku 2018 držely v úvěrových aktivech více než 8 bilionů dolarů, což je více než dvojnásobek jejich držby před finanční krizí.
Celosvětové hýření
Korporace většiny největších světových ekonomik nakupily dluh.
Až na hranici junk
V průběhu posledního desetiletí nabraly i ty nejdůvěryhodnější společnosti spoustu dluhů, čímž obětovaly své kdysi špičkové ratingy. Před pandemií byla asi polovina amerického trhu s dluhopisy na investičním stupni jen pár kroků od junk.
Děravá bezpečnostní síť
V zoufalé snaze o alokace dluhu se šťavnatými výnosy, nechali investoři dlužníky zbavit se právní ochrany nebo smluv na ochranu investic pro případ, že by se společnosti začaly potýkat s problémy.
Malá marže za chybu
Většina akvizic byla v poslední době financovaná úvěrem, čímž se firmy vysoce zapákovaly. Aby vylepšily své budoucí zisky, použily kreativní účetnictví, které potenciálně maskovalo skutečné riziko ekonomických problémů, kterým nyní čelí.
Osekání úvěrových ratingů
Společnosti zabývající se úvěrovým hodnocením snižují ratingy nejrychlejším tempem za více než deset let, přičemž stále větší počet firemních dluhopisů snižují na junk. V březnu došlo k výraznému snížení ratingů velkých společností jako Ford Motor a Occidental Petroleum.
A teď bankroty
Dokonce ještě před pandemií, začaly růst bankroty společností s ratingem junk. Nyní se očekává, že budou prudce přibývat.
Úprk investorů
Virus a jeho dopady vyvolaly exodus z dluhopisových podílových fondů a ETF.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úvěrová kalkulačka 2020
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
- Investorský magazín: Investice do komerčních realit, novinky z úvěrového trhu a příprava na pracovní pohovor
- Nízká inflace zapadla do ponuré nálady trhu (Komentář)
- Evropské trhy nedají na ponurou náladu z Německa
- 7 grafů, které vás vyvedou z představy, že maxima akciového trhu USA jsou opodstatněná
- Proč světový trh zažil velký výprodej v 7 grafech
- Jeden z (aktuálně) nejděsivějších grafů na trzích
- Pravda (nikdy ne úplná) o akciových trzích v grafech
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
?