Útlum ekonomické aktivity v USA v důsledku pandemie COVID-19
Útlum ekonomické aktivity v USA v důsledku pandemie COVID-19
01.04.2020 / 21:25 | Aktualizováno: 01.04.2020 / 21:44
USA registrovaly k 1. dubnu více než 200 tisíc potvrzených případů onemocnění COVID-19 a 4500 úmrtí. Jedná se tak aktuálně o nejvíce postiženou zemí na světě. Kvůli opatřením, která mají zamezit šíření viru, je výrazně utlumena veškerá ekonomická aktivita. Americká vláda avizovala historicky bezprecedentní fiskální a monetární uvolnění za účelem urychlené obnovy hospodářství po odeznění aktuální zdravotní krize.
Na území USA bylo k 1. dubnu zaznamenáno přes 200 tisíc případů onemocnění COVID-19 a 4000 úmrtí. Během jednoho týdne se počet nakažených zčtyřnásobil a počtem obětí již epidemie koronaviru v US předběhla teroristické útoky z 11. září 2001. K dramatickému vývoji epidemie dochází zejména ve státě New York (75 tisíc nemocných), specificky v New York City. Velký nárůst případů zaznamenaly dále New Jersey (18700), Michigan (7600), Florida (6700), Massachusetts (6600), Illinois (6000) a Louisiana (5200). V Kalifornii (7000) a Washingtonu (5300), které nákaza zasáhla od počátku rozšíření v USA nejsilněji, se podařilo rychlost šíření koronaviru snížit. Nejvíce postižené jsou aglomerace velkých amerických měst. Zejména v New York City dochází k přepětí kapacity zdravotnického systému (personál, lůžková kapacita i vybavení, včetně ochranných pomůcek).
Prezident Trump rozhodl 30. března o prodloužení doporučení federální administrativy ke zpomalení šíření nákazy o 30 dnů do 30. dubna 2020. Prezident prozatím nenaplnil obavy části odborné veřejnosti z toho, že administrativa upřednostní rychlé obnovení ekonomické aktivity před snahou zmírnit epidemiologickou situaci. Externí pracovní skupiny Bílého domu (task force) nyní důrazně hovoří ve prospěch opatření s cílem předcházet nákaze v rámci sociálních kontaktů (social distancing) a aktuálně je vážně zvažována možnost zavedení povinného nošení obličejové ochrany (ochranné masky, roušky apod.).
Negativním dopadům pandemie na ekonomiku se snaží čelit USA čelit masivním fiskálním i monetárním uvolňováním. Americká centrální banka FED oznámila 23. března zavedení série dalších opatření na podporu ekonomiky, včetně neomezených nákupů dluhopisů a tří nových úvěrových nástrojů, jejichž prostřednictvím chce napumpovat do ekonomiky až 300 mld. USD. Doposud avizované kroky centrální banky již překonávají co do rozsahu kvantitativní uvolňování v době finanční krize v roce 2008.
Dne 27. března podepsal prezident Trump největší ekonomický záchranný balík v americké historii v objemu přes 2 bln. USD. Tzv. CARES Act obsahuje přímé platby americkým rodinám, zřízení obřího fondu na pomoc postiženým ekonomickým sektorům, okamžitou finanční pomoc nemocnicím a záložní financování pro státní a municipální vlády.
Americké akciové trhy zažívají jedno z nejturbulentnějších období ve své historii. Razantní monetární a fiskální opatření pomáhají sice vracet na akciové trhy důvěru. Na druhou stranu dokud nebude mít trh prvotní signály o zvládání pandemie, nemůže dosáhnout pomyslného dna.
Společnost Goldman Sachs uveřejnila analýzu, ve které předpokládá, že nezaměstnanost v USA dosáhne v průběhu tohoto roku 15 %. Analýza také předpokládá pokles amerického HDP o celých 34 % ve druhém čtvrtletí 2020. Jednalo by se tak o nejhorší propad v poválečné historii. Řada analytiků však předpokládá, že na základě dat Číny a Jižní Koreji dojde k rychlé obnově hospodářství a ve třetím čtvrtletí předpovídá růst o 19 %. Obnova ekonomiky však bude záviset na průběhu aktuální pandemie, na rychlosti jejího odeznění a na úspěchu aktuálně schválených fiskálních a monetárních opatření.
V oblasti obchodu nebyly doposud implementovány žádné restriktivní kroky. Naopak vláda přistoupila k maximálnímu uvolnění restrikcí na dovoz zdravotního materiálu (ovšem při zachování certifikačních standardů). Vývoz z ČR a EU tak sice není doposud omezen, ale obchodní toky jsou limitovány restrikcemi v oblasti dopravy a celkovým útlumem ekonomické aktivity. Současná situace dopadla prakticky bez výjimky na všechny americké výrobní podniky, které musely omezit či úplně uzavřít svůj provoz. Dočasně své provozy uzavřely i velké automobilky General Motors, Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles.
Zpracoval: Bohdan Malaniuk, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?