Bill Ackman: Ekonomika na tom bude hůř, jsou potřeba drastická opatření
Známý investor Bill Ackman ve středu ve vysílání CNBC apeloval na amerického prezidenta Donalda Trumpa i na představitele velkých firem, aby se odhodlali k drastickému kroku. "Jedinou možností, jak dostat epidemii koronaviru pod kontrolu, je uzavřít Spojené státy a prakticky celou ekonomiku, a to na celý měsíc," uvedl.
"Spojené státy americké, jak je dnes známe, budou bez drastického zastavení a uzavření ekonomiky minulostí," vzkázal Bill Ackman s tím, že pokud se Donaldu Trumpovi podaří z koronavirové krize hospodářsky vykormidlovat, uhájí v listopadových volbách prezidentský úřad.
Ackman vyzval americké firmy, aby zastavily zpětné odkupy vlastních akcií. To již udělaly velké banky, které chtějí veškerý kapitál využít na úvěrování pro firmy a domácnosti.
Trumpova administrativa pracuje na balíku opatření v objemu zhruba bilionu dolarů, který má hospodářství pomoci zvládnout negativní dopady epidemie onemocnění COVID-19. Součástí plánů je například pomoc aerolinkám, ale i distribuce peněz přímo spotřebitelům.
"Velký problém krizi zvládnout budou mít hotely a restaurace. Boeing to má také nahnuté, bez vládní pomoci nemůže přežít," zmínil zakladatel a šéf hedgeového fondu Pershing Square Capital Management firmu, která měla kvůli dlouhodobé odstávce nejprodávanějšího modelu letadel problémy ještě před propuknutím epidemie koronaviru.
Ceny akcií hotelových řetězců, jako je Hilton, podle Ackmana mohou spadnout prakticky na nulu. "Budou zavřené všechny hotely v zemi. Pokud se nepodaří epidemii zastavit, mohou se hotelové řetězce skončit. Jejich byznys ani žádný jiný nemůže vydržet rok a půl bez tržeb. A to by se stalo, kdyby se přístup politiků nezměnil," varoval muž, který se svým fondem právě v akciích Hilton drží významnou pozici. Akcie společností Hilton i Marriott odepsaly jen v březnu přes polovinu hodnoty.
Ackman ale věří, že odpověď politiků na stále teprve začínající krizi bude dostatečně silná. "Nakupuji akcie společností Hilton, Restaurant Brands nebo Starbucks," nechal nahlédnout do svého aktuálního nákupního seznamu známý investor.
V rozsáhlém rozhovoru pro CNBC nechyběla špetka nadpřirozena. "Cítil jsem, že se blíží tsunami, když o tom ještě (v USA) nikdo nemluvil. Na konci ledna jsem zaujal k akcií medvědí postoj, jedné noci jsem se pak probral s noční můrou," svěřil se Ackman. "Zdálo se mi o viru, který se neuvěřitelně rychle šíří. A kolegové mě považovali za šílence, když jsem si šel vybrat peníze z bankomatu." Kolik přesně to bylo, se moderátorům a divákům nesvěřil.
Další článek: Daně a koronavirus: (Některé) otázky a odpovědi
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?