Jesse Felder: Investoři v uplynulých letech slepě kupovali všechno, teď se jim to vrací
To, co se na finančních trzích odehrávalo v převážné části uplynulé dekády, nebylo investování, ale spekulace, tvrdí hedgeový manažer a bloger Jesse Felder. Je přesvědčený, že právě slepé nakupování všeho, co mělo z jakýchkoli důvodů nakročeno k růstu, je hlavní příčinou hloubky a rychlosti současných tržních výprodejů.
Začátek všeho je podle Feldera potřeba hledat již ve finanční krizi z roku 2008, respektive v kvantitativním uvolňování americké centrální banky, které bylo reakcí na finanční krizi a jí vyvolanou hospodářskou recesi.
Cílem kvantitativního uvolňování podle Feldera bylo stlačit výnosy na dluhopisových trzích tak nízko, aby investoři začali masivně nakupovat firemní dluhopisy a akcie. Výsledkem toho bylo, že se společnosti začaly zadlužovat a investoři jejich dluhy financovali takřka bez ohledu na jejich zdraví či udržitelnost byznysu.
"Uvolněná měnová politika americké centrální banky vytvořila extrémně nebezpečnou spirálu. Podniky levné peníze nevyužívaly na rozvoj, ale na skupování vlastních akcií. A čím více vlastních akcií skupovaly, tím více peněz na akciový trh investoři posílali," říká Felder.
Do toho navíc vstoupilo pasivní investování, které vyhnalo nahoru jak akcie zavedených firem, tak cenné papíry startupů a finančně slabších firem. Ti, kteří si neberou servítky, hovoří rovnou o armádě zombie společností.
Koronavirus na trhy přinesl extrémní nejistotu a odhalil, že některé firmy jsou "nahé". Sudem střelného prachu jsou v současnosti také dluhy firem s ratingem na nejnižším investičním stupni. Jakmile začnou ratingové agentury snižovat hodnocení dluhů, což je nevyhnutelné, může se utrhnout lavina.
"Krachy podniků by pro celou ekonomiku byly katastrofální, i proto lze očekávat, že na trhy vstoupí vládní peníze. Problémem ale je, že Spojené státy mají již nyní nezdravě hluboký rozpočtový deficit. Ve hře proto visí i dluhová krize, která by přitáhla mračna i nad americký dolar," upozorňuje Felder.
Centrální banky i vlády jednotlivých zemí jsou v nezáviděníhodné pozici. Dalšími stimulačními kroky riskují, že se za pár měsíců investoři vrátí k nakupování všeho, co koupit lze, protože nabudou přesvědčení, že trh na dlouhou dobu spadnout prostě nemůže. V případě, že nechají investory krvácet a jen stabilizují ekonomiku, ale riskují možná i ztracenou dekádu.
"Věřím, že centrální banky, firmy i investoři dojdou k přesvědčení, že je potřeba pracovat na udržitelném ekonomickém systému a posilovat finanční trhy zodpovědnějším přístupem. To je hlavní ponaučení, jež bychom si měli ze současné situace odnést," dodává Jesse Felder.
Další článek: ETF nejsou Harry Potter
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz