Barro: Španělská chřipka a současná pandemie koronaviru – nejhorší scénář
Známý ekonom Robert Barro a jeho kolegové Jose Ursua a Joanna Weng se domnívají, že jako vodítko pro nejhorší scénář současné pandemie a jejích důsledků může sloužit pohled na to, jak se vyvíjela pandemie španělské chřipky v letech 1918–1920. Podle ekonomů data ze 43 zemí ukazují, že tehdy zemřela asi 2 % populace. Pokud data očistíme od efektu první světové války, pak spotřeba poklesla v průměru o 8 % a HDP o 6 %, k velkým propadům došlo na kapitálových trzích. Podle ekonomů jsou tak současné snahy o zamezení šíření nákazy ospravedlněny tím, jaké potenciální ztráty by mohla pandemie přinést.
Pandemie španělské chřipky přišla ve třech hlavních vlnách. První z nich nastala na jaře roku 1918, druhá (nejsmrtelnější) začala v září 1918 a skončila v lednu 1919. Třetí pak začala v únoru 1919 a trvala po celý zbytek roku. Některé země podle ekonomů prošly ještě čtvrtou vlnou v roce 1920. První dvě vlny tedy probíhaly během světové války, což pomáhalo šíření nemoci. Barro tvrdí, že velikost části populace, která chřipce podlehla, se v jednotlivých zemích značně lišila a někde byla mimořádně nízká. Nejvyšší byla naopak v Indii, kde dosáhla 5,2 %.
V průměru podle ekonomů umírala 2 % lidí. Pokud bychom toto číslo aplikovali na současnou světovou populaci, dostaneme se k 150 milionům lidí. Barro ale tvrdí, že to by pravděpodobně představovalo úplně nejhorší scénář i proto, že dnešní zdravotní péče je na jiné úrovni než před sto lety. K tomu se značně liší věkové profily nejpostiženější části populace během tehdejší a dnešní pandemie.
„V tuhle chvíli se zdá nepravděpodobné, že by se COVID-19 byť jen přiblížil tomu, co napáchala španělská chřipka... V každém případě ale velké potenciální ztráty na životech a ekonomické aktivitě ospravedlňují významné výdaje spojené s pokusy zastavit nákazu. Některé země v podstatě sledují politiku snížení ekonomické aktivity s cílem epidemii potlačit,“ uzavírají ekonomové.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Barro: Španělská chřipka a současná pandemie koronaviru – nejhorší scénář
- Roman Prymula o koronaviru a chřipce. Čeká svět pandemie?
- Koronaviru podlehlo už 25 lidí. Úmrtnost u koronaviru je zhruba dvakrát vyšší než u běžné chřipky.
- Koronaviru podlehlo už 25 lidí. Úmrtnost u koronaviru je zhruba dvakrát vyšší než u běžné chřipky. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Katastrofický scénář pro chřipku - 142 mil.mrtvých a 4,4 bil.USD škod
- Investice pro případ těch nejhorších scénářů
- Oettinger (EK): Putinovi nelze věřit, je třeba se připravit na nejhorší scénáře ohledně energetické bezpečnosti
- Směřují italské banky ke španělskému scénáři?
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory