Blanchard: ECB by měla opět zachránit euro a pomoci Itálii
Známý ekonom Olivier Blanchard vložil na Twitter řadu příspěvků zabývajících se tím, co se nyní děje v Itálii a jak by na tento vývoj měla reagovat Evropská centrální banka. Dochází k závěru, že ECB by měla této zemi pomoci nad rámec současných pravidel a další členské země eurozóny by jí to měly umožnit.
Blanchard se domnívá, že snahy italské vlády o omezení šíření koronaviru budou mít vážné ekonomické důsledky. Itálii by tak mělo být umožněno požádat o mimořádnou pomoc a s jejím poskytnutím by měla souviset jen jedna podmínka: Nyní bude vláda financovat vše potřebné na to, aby zabránila šíření nákazy a hluboké krizi. A až nebezpečí pomine, dojde k masivnímu utažení opasků. ECB by pak měla „kupovat italské vládní obligace v předem stanoveném objemu a zachránit společnou měnu“.
Jenže „jak všichni víme, existuje i jiná rovnováha, kdy investoři propadnou strachu a jejich obavy pak vedou k tomu, že tento strach získává své opodstatnění“. Strach by totiž mohl vést k růstu sazeb, který by zvýšil tíhu dluhové služby a tlak na vládu by se mohl stát neúnosný. Jinak řečeno, trhy by spustily krizi, které se obávaly. Takovému vývoji se ale lze vyhnout.
Na to, aby bylo zabráněno roztočení negativní dluhové spirály, je třeba, aby se nějaká instituce postavila proti tlaku investorů a držela sazby dole. V případě eurozóny je takovou institucí ECB, která může intervenovat v rámci programu Outright Monetary Transactions (OMT). Takový postup by ale vyžadoval souhlas Itálie a všech dalších členských zemí eurozóny.
Itálie by podle Blancharda mohla váhat s přijetím podmínek, které s programem souvisejí. Ovšem v současné situaci by tyto podmínky měly být minimalizovány a velmi jednoduše definovány: Ať Itálie nyní dává vše nutné na boj s krizí a ať se zaváže, že po ní bude všude šetřit. „Nic víc, žádná stigmata,“ píše ekonom. ECB by během schvalování OMT měla kupovat italské vládní obligace podobně, jako to dělá japonská centrální banka, které se daří zamezit růstu sazeb.
ECB byla ale dosud omezena tím, že nesměla držet více než 33% podíl na objemu obligací vydaných vládou a také takzvaným kapitálovým klíčem. Blanchard píše, že tyto normy mají v běžných časech svůj smysl, ale v době výjimečné by od nich mělo být upuštěno. Vše pak ekonom ukončuje s tím, že „to poslední, co svět potřebuje, je další krize v eurozóně“. ECB jí ale může a také by měla zabránit.
Zdroj: Twitter, proMarket
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 12.11.2024
Natural 95 35.74 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?