Lukáš Kovanda, Ph.D. (CZECH FUND)
Z domova  |  04.03.2020 11:50:16

Vláda chystá cenovou regulaci respirátorů. Hrozí bujení černého trhu, na Amazonu lze sehnat pomůcky s přirážkou přes 2000 %


Vláda od dneška zakazuje vývoz respirátorů a také jejich prodej mimo vybraná, zejména zdravotnická zařízení a organizace. Podobně bude postupovat i v případě dezinfekcí. Ministerstvo financí se chystá respirátory cenově regulovat. Pokud však bude postupovat neprozíravě, hrozí bujení černého trhu s respirátory, případně jejich padělání a pašování ze země, vstříc vyšším cenám.

Každá podobná regulace totiž vytváří prostor právě pro vznik či rozšíření černého trhu. Pokud prodejce ví, že o jeho zboží je momentálně zájem takový, že kupující je ochoten nabídnout mnohem více, než kolik činí maximální povolená regulovaná cena, zbývá už jen jediné – domluvit s ním pokoutné místo a čas předání zboží, totiž místo jeho prodeje za neregulovanou, výrazně vyšší cenu. A přesně takhle vzniká černý trh.

Regulace z pohledu prodejce činí směnu na černém trhu lákavější, neboť zpravidla zvyšuje cenu, která se na něm ustavuje. Čím nižší regulovaná cena je, tím silnější je pobídka zboží prodávat právě na černém trhu. V krajním případě se regulace obrací proti původnímu záměru. Z oficiálního trhu zboží mizí ještě rychleji, neboť jej lidé shromažďují a schraňují z důvodu spekulace na rostoucí cenu. To se nyní může stát s respirátory či dezinfekcemi, pokud ministerstvo financí nebude postupovat uvážlivě.  

Řada Čechů – tak jako obyvatelé dalších zemí – přitom nyní zneužívá paniky kolem šíření koronavirové nákazy a za horentní sumy nabízí, nejčastěji na internetu, zdravotnické pomůcky a přípravky typu respirátorů či dezinfekcí. Kšeftaři v Česku si takto přicházejí třeba i na třicetinásobek původní ceny. Respirátor, jenž je běžně k dostání za ani ne 30 korun, se na serveru bazoš.cz nedávno prodával více než desetkrát dráže, za 300 korun.   

Například na Amazonu se nyní masky, respirátory a dezinfekce prodávají s přirážkou i více než 2000 procent v porovnání s běžnou cenou. Balení dvaceti zdravotnických masek vyráběných společností 3M, které běžně stojí v přepočtu 340 korun, se aktuálně na Amazonu prodává i za zhruba 8800 korun. Ruční dezinfekce od výrobce Purell zdražuje z běžné ceny 226 korun na více než 9000 korun.

Amazon se ty nejcyničtější nabídky snaží odstraňovat. Kšeftaři však nadále v masivním měřítku nabízejí nyní hojně poptávané zdravotnické a hygienické pomůcky a přípravky vysoko nad běžnou cenou.

Přibližně polovinu prodejních nabídek mají na Amazonu na svědomí prodávající třetí strany. Většina oficiálních prodávajících uvedených zdravotnických a hygienických pomůcek už hlásí „vyprodáno“. Světová zdravotnická organizace totiž vyzývá vlády celého světa, aby se pomůckami zásobily. Těch se tak na trhu zoufale nedostává, čehož zneužívají právě překupníci. Ti pomůcky nakoupili v masivním měřítku při lednovém propuknutí nákazyČíně. Nejprve nabízeli pomůcky asijským odběratelům, ale nyní mohou z důvodu globálního šíření nákazy – a související paniky – „obsluhovat“ celý svět, což jim umožňuje dále navyšovat přirážku k běžné ceně.

Akciím Amazonu se tak i díky tomu v době od širšího propuknutí nákazy, tedy od 21. ledna, daří lépe než akciím dalších technologických obrů typu Applu, Googlu (resp. Alphabetu), Microsoftu nebo Facebooku. Akcie Amazon jsou nyní výše, než když nákaza v lednu propukla, zatímco akcie ostatních technologických firem – a mnoha dalších a dalších firem – jsou naopak od té doby níže (viz graf níže). 

Akcie Amazonu (bílá křivka) jsou od propuknutí koronavirové nákazy v plusu, zatímco akcie ostatních technologických obrů se propadají - níže jsou jak akcie Applu (zelená), tak Microsoftu (růžová), Googlu (červená) a zejména Facebooku (oranžová):

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, CZECH FUND

CZECH FUND

Cílem fondu CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND je přinášet pravidelné výnosy pocházející z nájmů a kontinuálního zvyšování hodnoty podílů v nemovitostních společnostech a nemovitostech. Fond investuje do nemovitostních společností a/nebo nemovitostí v České republice s trvale udržitelným ekonomickým rozvojovým potenciálem, jako jsou např. administrativní budovy, nákupní centra, obchodní domy, hotely a logistické areály. Fond má sídlo v Lichtenštejnsku, je pod dohledem lichtenštejnského regulátora FMA (Finanzmarktaufsicht). Rozhodnutím České národní banky byl fond uznán jako srovnatelný se speciálním fondem nemovitostí podle českého práva. Nabízení investic do fondu v České republice je tak pod dohledem České národní banky a podléhá českým předpisům.

Více informaci na : https://czech-fund.cz/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec