Lukáš Kovanda, Ph.D. (CZECH FUND)
Investice  |  03.03.2020 15:09:50

Vyjádření G7 trhy spíše rozčarovalo. Skupina nechce zřejmě plýtvat stimulačními opatřeními


Ministři financí a centrální bankéři zemí skupiny G7 dnes odpoledne středoevropského času trhy neuklidnili, spíše je rozčarovali. Nenaplněná očekávání trhů se právě nyní projevují poklesem akciových ukazatelů, poklesem výnosu amerických dluhopisů, růstem „indexu strachu“ VIX, ale také oslabováním koruny vůči euru i dolaru. V mimořádném telekonferenčním hovoru se ministři financí a centrální bankéři ekonomicky nejvyspělejších zemí světa usnesli „důsledně vyhodnocovat šíření koronavirové nákazy COVID-19 a jeho dopad na trhy a ekonomické podmínky“. Zavázali se náležitě použít nástroje hospodářské politiky k zajištění silného a udržitelného ekonomického růstu a předejít nežádoucímu vývoji.

Trhy však čekaly více. Už od víkendu se množí spekulace, že by v rámci boje s dopady šíření koronavirové nákazy mohlo dojít k mezinárodně koordinované akci v oblasti měnověpolitické či fiskální. K podobnému zásahu došlo naposledy v roce 2008, v rámci tehdejšího boje s kritickou fází světové finanční krize. Tržní úrokové sazby signalizují, že investoři počítají se snížením základní úrokové sazby americké centrální banky o půl procentního bodu nejpozději na řádném zasedání 17. a 18. března, dost možná však i před tímto termínem, v rámci zasedání mimořádného. Mimořádně americká centrální banka zasedala naposledy také právě v roce 2008. Dnes však trhy nedostaly ani příslib koordinované akce, ani konkrétnější signalizaci snížení sazeb. Nejistota je přibližuje zpět do panického módu.

Nelze vyloučit, že trhy jsou nyní až příliš „namlsány“ a vyhlídka na masivní zásah centrálních bank a úřadů zodpovědných za fiskální politiku jednotlivých nejvyspělejších zemí světa nemusí nastat. Nyní se sžívají s realitou. V krajním případě mohou opravdu opět propadnout panice. Koruna by pak dále oslabovala, stejně jako akcie po celém světa, podobně jako minulý týden. Ekonomičtí lídři zemí G7 nyní zjevně „testují“, co vše si vůči trhům mohou dovolit. Nechtějí zbytečně plýtvat masivními podpůrnými zásahy, jelikož ty se postupem času vyčerpávají, což se například v Japonsku či eurozóně projevuje tím, že příslušné centrální banky nemají už příliš kam dále a hlouběji snižovat své základní úrokové sazby

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, CZECH FUND

CZECH FUND

Cílem fondu CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND je přinášet pravidelné výnosy pocházející z nájmů a kontinuálního zvyšování hodnoty podílů v nemovitostních společnostech a nemovitostech. Fond investuje do nemovitostních společností a/nebo nemovitostí v České republice s trvale udržitelným ekonomickým rozvojovým potenciálem, jako jsou např. administrativní budovy, nákupní centra, obchodní domy, hotely a logistické areály. Fond má sídlo v Lichtenštejnsku, je pod dohledem lichtenštejnského regulátora FMA (Finanzmarktaufsicht). Rozhodnutím České národní banky byl fond uznán jako srovnatelný se speciálním fondem nemovitostí podle českého práva. Nabízení investic do fondu v České republice je tak pod dohledem České národní banky a podléhá českým předpisům.

Více informaci na : https://czech-fund.cz/


Vydaná opatření a zpravodajství

Další zprávy k tématu ""


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 13:26  Komentář Moore: Ceny výrobců i nadále rostly Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Po 13:23  Inflace na Slovensku opět nad 3 % X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec