Větrné počasí pokračuje: Na Česko se žene další silný vítr. Naše území tentokrát zasáhne Zehra
Od silného větru si v následujících dnech neodpočineme. Po orkánu Sabina a Julie se k našemu území blíží tlaková níže Zehra. V úterý se proto bude vítr pohybovat rychlostí 55 km/h, o den později může na horách dosáhnout až 70 km/h.
Od začátku roku se musíme potýkat s vydatným větrem, který způsobil už několik škod. Nejsilnější byl orkán Sabina s nárazy větru kolem 144 km/h. V Evropě si vyžádal také oběti, kterých bylo celkem deset.
Silný byl také orkán Julia, který dorazil na naše území v neděli. Na polské straně Sněžky dosáhl rychlosti až 223 km/h. Hasiči museli vyjíždět ke stovkám případů, především šlo o popadané stromy a poškozené střechy.
A bohužel nás čeká další silný vítr. "Také v tomto týdnu budou přes Česko postupovat jednotlivé frontální systémy spojené s tlakovými nížemi, které se tvoří nad Atlantikem. Během noci počasí u nás ovlivní tlaková níže Zehra," uvedla pro TN.cz Dagmar Honsová.
Vítr začne nabírat na intenzitě během noci na úterý a v úterý se bude pohybovat do 55 km/h. Podobně na tom budeme i ve středu. V nižších polohách bude vítr dosahovat v nárazech rychlosti do 55 km/h, na horách až 70 km/h.
Podle odborníků není četnost silných větrů, které od začátku roku řádí, neobvyklá. "V zimním období, pokud převládá západní proudění a vytváří se velký tlakový gradient (rozdíl) nad starým kontinentem, tak jsou dny vždy větrné," vysvětlila Honsová.
Letos jsme však zažili velmi extrémní výstrahu. "Červená výstraha, tedy výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí, je extrémní a vydává se zhruba jen jednou za pět let. Podobně silný vítr se u nás vyskytl i v minulosti v souvislosti s tlakovými nížemi Kyrill (leden 2007), Emma (březen 2008) a Herwart (říjen 2017)," řekla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Červenou výstrahu meteorologové z ČHMÚ vydali tento rok v souvislosti s větrnou bouří Sabina 10. 2. 2020. "Od včerejšího do dnešního rána byla v platnosti "pouze" oranžová výstraha v souvislosti s přechodem tlakové níže Julie," doplnila Valachová.
Dále také vysvětlila, jak se vítr utváří. "Vítr je způsoben tlakovým gradientem (rozdíl v tlaku - čím je větší, tím silnější vítr fouká). Nejsilnější vítr bývá u nás způsoben právě hlubokými tlakovými nížemi postupujícími od západu, které zasáhnou většinou více států Evropy. Častější jsou v zimním období, podobně jako např. na Islandu," dodala Valachová.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Počasí zpravodajství:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?