Wyplosz: V Bruselu to takhle nechodí...
Evropská rada tvořená hlavami států a vlád jednotlivých členských zemí Unie bude již brzy rozhodovat o pětiletém rozpočtu Evropské komise. Ta má k dispozici jen málo svých vlastních zdrojů a na členské země se do značné míry spoléhá, co se týče svých příjmů. Ty se zase snaží co nejvíce ovlivnit její výdaje a jak na stránkách VoxEU poukazuje známý evropský ekonom Charles Wyplosz, velké množství zainteresovaných stran představuje živnou půdu pro drama a dohody na poslední chvíli. Ekonom se následně dívá konkrétně na současná jednání a situaci kolem rozpočtu Komise.
Brexit znamená, že do rozpočtu už nebude přispívat jedna významná země, která platila více, než dostávala. Rozdíl u ní činil asi 7 miliard eur a v rozpočtu o velikosti kolem 148 miliard eur je to tedy znatelná díra. Ursula von der Leyenová navíc prosazuje Novou zelenou dohodu, pro kterou je třeba dost peněz, a podle Wyplosze se tak nacházíme v situaci vyšších výdajů a nižších příjmů. Což je „recept na problémy“.
Většina peněz z rozpočtu jde na společnou zemědělskou politiku a na transfery z bohatších do chudších zemí Unie. Obojí je „obecně vnímáno jako neefektivní proces, který někdy doprovází i korupce“. Wyplosz tak tvrdí, že by bylo přirozené tyto programy omezit a také je upravit, aby odpovídaly pobrexitové realitě. Jenže „v Bruselu to takhle nechodí“ a nedá se například čekat, že se země těžící ze společné zemědělské politiky vzdají financí, které dostávají.
Bezpočet studií nedokázal potvrdit, že transfery nevedou ke smazávání ekonomických rozdílů mezi chudšími a bohatšími regiony EU. Některé na něj poukazují, jiné tvrdí opak. Pokud by systém fungoval, důkazy by v tuto dobu již byly jednoznačné. Jasnou známkou pochyb je to, že původní „strukturální fondy“ postupně měnily název na současné „fondy udržitelného růstu“, míní ekonom a dodává, že změnou názvu se ale nikdo zmást nedá. Teoreticky by podle něj měl konvergenci zajistit hlavně volný pohyb kapitálu, zboží a služeb a „dárky by měly být jen něčím navíc“. Pak by ale musely zahraniční půjčky odpovídat výši transferů. K ničemu takovému ovšem podle dat nedochází.
Dokud bude rozpočet EU spojen s velkým plýtváním, bude těžké prosadit jeho navýšení. Pokud by ale fondy měly dostat méně peněz, „postavilo by to proti sobě jednotlivé země, jednotlivé regiony v zemích a státy proti Komisi.“ Tvorba rozpočtu je vždy chaotická, ale v EU to platí dvojnásob, protože zde figuruje tolik zainteresovaných stran. A letos „to bude ještě horší než obvykle. Ale nakonec je pravděpodobné, že bude jen mírně pozměněn současný stav. Což by bylo dost hrozné,“ uzavírá Wyplosz.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti