Víkendář: Nepropadejme přílišnému technologickému nadšení
Nové technologické společnosti jsou často lákadlem pro čerstvé absolventy vysokých škol a univerzit. Někteří z nich například předpokládají, že pokud získají zkušenosti v tomto sektoru, vzroste jejich dlouhodobá produktivita a hodnota na pracovním trhu. A i kdyby se vytvořila nová technologická bublina a následně praskla, tyto zkušenosti a dovednosti budou stále použitelné jinde. Ekonomové Johan Hombert a Adrien Matray to považují za optimistickou alternativu, ale poukazují i na pesimističtější možnost. Tedy na to, že lidé sice v technologickém sektoru mohou rychle získat nové znalosti a dovednosti, ale kvůli prudkému rozvoji technologií bude hodnota tohoto kapitálu také rychle klesat. Jaký pohled je relevantnější?
Ekonomové konstatují, že nové technologie nám sice neumožňují dívat se do budoucnosti, ale určitou odpověď může nabídnout i minulost. Poukazují konkrétně na vývoj během technologické bubliny devadesátých let a zaměřují se na vývoj mezd a odměn francouzských IT odborníků během ní a po jejím prasknutí. Ve Francii šlo během technologického boomu konce devadesátých let asi 30 % lidí s vyšším vzděláním do sektoru informačních technologií. Ve srovnání s předchozím obdobím to byl téměř dvojnásobek. Když pak technologická bublina splaskla, situace se vrátila zpět k tomuto standardu.
Jaká byla dynamika mezd v tomto sektoru? Z následujícího grafu je zřejmé, že ti, kteří začali pracovat v IT sektoru, měli na počátku období v průměru o 5 % vyšší mzdy, což je v souladu s teorií, že v té době tu panoval nedostatek odborníků. Jenže situace se následně měnila. Nejdříve se mezera mezi lidmi pracujícími v IT sektoru a mimo něj uzavírala a po vyrovnání průměrných mezd se nůžky dokonce překlopily. V roce 2015 pak ti, kteří začali svou kariéru v IT sektoru, vydělávali o 7 % méně než druhá skupina.
Popsaný jev je pak podle Homberta a Matraye pravděpodobně způsoben skutečně tím, že lidský kapitál získaný v technologickém sektoru „obvykle zastará rychleji, než je obvyklé, protože dochází k akceleraci technologických změn“. Takže pokud si někdo osvojil nové dovednosti a znalosti během technologického boomu, tyto dovednosti ztratily na hodnotě a to se následně projevilo na horším dlouhodobém vývoji odměn.
„Bubliny v jiných netechnologických sektorech podle studií snižují vzdělanost, protože lidé se namísto studia přesouvají k práci v těchto sektorech. To se následně projevuje negativně na dlouhodobém vývoji produktivity. Podle některých názorů by technologické bubliny tento efekt přinášet nemusely, protože by podporovaly akumulaci lidského kapitálu. Jenže důkazy bohužel hovoří jinou řečí a tento pohled nepodporují. Lidský kapitál získaný během technologického boomu totiž podle dat nemá delší trvání a dlouhodobější hodnotu. To neznamená, že technologický boom nezvyšuje celkovou produktivitu. Ale ti, kteří k němu přispívali, pak nejsou těmi, kteří z něj dlouhodobě těžili,“ uzavírají ekonomové.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Technologická gramotnost a Technologická olympiáda: ŠKODA AUTO podporuje technické vzdělávání
- Technologické startupy budou moci získat až 5 milionů korun, ministryně pro vědu, výzkum a inovace podpořila projekt Technologická inkubace
- Rusko prokázalo odolnost. Maximem jeho ekonomiky je ale nepropadat...
- Americká data mohou být dobrá, ale dolar optimismu nepropadá
- Nunes: Nepropadejme omylu, zelené technologie nás nezachrání
- Víkendář: Nepropadejme přílišnému technologickému nadšení
- 3 důvody, proč v případě akcií amerických aerolinek nepropadat euforii
- Video: Proč se trhy po referendu na Krymu nepropadají?
- Portugalsko to má sečtené, nepropadejte bilionové euforii z tiskáren ECB
- České akcie se nepropadají, ale ani výrazně nerostou / BIG EXPERT - akcie: v týdnu od 12. 9. 2011
- Lepší varianta není. To je důvod, proč se podpora vlády nepropadá - Lenka Zlámalová, novinářka ze serveru Echo24 a Týdeníku Echo (Osobnost Plus) (audio)
- Telekomunikace: V USA klienti utratí 69 USD/m, v Evropě jen 38 USD aneb škodlivost přílišné konkurence - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory