Jaké peníze má smysl ukládat na spořicí účet?
Spořicí účet má v mnoha rodinách své místo. Dalo by se říci, že nahradil z minulosti známé vkladní knížky. Nabízí ho snad každá banka, velmi často bez poplatku. Peníze na něj vložené jsou ze zákona pojištěné, používáme ho tedy v domnění, že si tu bezpečně zhodnotíme své úspory. Je to tak ale doopravdy? Pojďme se podívat, k jakým účelům se spořicí účet hodí a kdy raději zvolit jiné řešení.
Kdy spořicí účet využít?
Spořicí účet kombinuje výhody účtu běžného a termínovaného. Své úspory můžete kdykoli vybrat a přitom se úročí vyšší úrokovou sazbou. Je tedy velmi dobrým finančním produktem pro ty z vás, kteří potřebujete uložit přebytečnou hotovost, a zároveň k ní mít rychlý přístup. Na dlouhodobé zhodnocování financí se však nehodí.
Na spořicí účet je vhodné ukládat peníze, u kterých předpokládáte, že je do cca 1 roku budete potřebovat. Jedná se třeba o spoření si na dovolenou, na auto, na vytvoření si rezervy pro případ nezaměstnanosti, nemoci či nečekaných výdajů. Uložit sem můžete i peníze z prodeje nemovitosti, dokud se třeba nerozhodnete pro nějaký dlouhodobější finanční produkt.
Kdy se spořicí účet nevyplatí?
Máte-li peníze, které chcete lépe zhodnotit a víte, že je v horizontu několika let nebudete potřebovat? Nebo máte v úmyslu spořit dětem na studia, sobě na cestu kolem světa či na důchod? Takovéhle finance na spořicí účet je nedávejte. Proč? Protože míra inflace je pořád vyšší (více než 2 %), než ta nejlepší úroková sazba spořicího účtu (v průměru okolo 1-1,5 % dle produktu). Nikdy tedy nevyděláte tak, jako u produktů, které jsou pro dlouhodobé ukládání peněz určené.
Máte dost sebekázně?
Obrovskou výhodou spořicích účtu je jejich likvidita, tedy okamžitá dostupnost peněz. Výhoda je to ovšem jen tehdy, pokud dokážete ukočírovat sami sebe. Zvládnete do peněz na důchod nesáhnout, když se vám zachce opravdu drahé dovolené nebo třeba nového, byť zrovna nepotřebného auta? U finančních produktů, které tak likvidní nejsou, si budete spontánní nákup daleko více rozmýšlet.
Jak je to s těmi úroky?
Některé banky lákají na opravdu hezké úrokové sazby okolo 2 – 3 %. Jenže pokud si přečtete podmínky účtu, zjistíte, že tuto výši získáte jen na omezené období. Třeba na půl roku. A po této době spadnete někam k půl procentu. Další banky podmiňují vyšší úrok třeba častým používáním jejich běžného účtu. Nebo se vám vyšší částkou úročí jen vklady do určité částky. Proto než se pro spořicí účet rozhodnete, pečlivě zvažte, zda je pro vaše účely ten pravý. A pokud si nejste jisti, jak své peníze nejlépe zhodnotit, kontaktujte nás. Pomůžeme vám nastavit finanční plán na míru.
7 důvodů, proč spořit na důchod již od mládí
5 věcí, které když stihnete do konce roku, ušetříte
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun