Fáze jedna (možná) nebude. Nejen korunu to nezajímá
V posledních dnech bylo patrné, že se trhy z poměrně nedávné nervozity částečně uklidnily. Stačil však jeden komentář a jedna spekulace, abychom byli svědky opětovného návratu risk-off módu. O něco více než na devizových se ale zažehnutá nervozita projevuje na akciích a dluhopisech.
Zmiňovaný komentář se netýkal nikoho jiného než amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na začátku týdne uvedl, že pokud nebude dosaženo dohody s Čínou ve fázi jedna, dojde na zvýšení cel. Včera k tomu následně přidal, že se dosavadní postoj čínského tábora neshoduje s jeho představou o průběhu vyjednávání. Vše nakonec podtrhla informace agentury Reuters o tom, že obchodní dohoda mezi USA a Čínou ve fázi jedna nebude letos dost možná vůbec uzavřena.
Byť jde jen o spekulaci, indicie podporující nedosažení dohody tu jsou. Jednou z nich může být evidentní neochota americké strany přistoupit na požadavek Číny ohledně stažení uvalených cel, vedle toho i přijetí zákona o podpoře ochrany lidských práv v Hongkongu. Zatímco v prvním případě zůstává čínská strany potichu, ve druhém se již vymezila vůči americkému vměšování se do hongkongských událostí.
Najdou se sice i pozitivní zprávy jako včerejší začátek udělování licencí americkým firmám k obchodování s čínskou Huawei či Trumpem zmíněná snaha o celní výjimku společnosti Apple, blížící se deadline 15. prosince, kdy má dojít na další vlnu nových cel na čínské zboží v hodnotě 156 miliard dolarů, ve spojení se zřejmě minimálním posunem ve vyjednávání je hravě přebije. Výsledkem toho je propad amerických, evropských i asijských akcií a pokles výnosů dluhopisů.
Na devizových trzích jsme v posledních dnech pozorovali relativní uklidnění. Bezpečné přístavy jako japonský jen a švýcarský frank neměly výraznější tendenci posilovat, zatímco u rizikovějších a procyklických měn byla patrná lepší nálada. Poslední data CFTC, byť zveřejněná se zpožděním, v tomto směru potvrdila, že si obchodníci vybírají. Zatímco otevřené pozice na euru a libře zůstávají v podstatě flat, u jenu a franku došlo na nárůst shortů. Změn se dočkal i novozélandský a kanadský dolar, kde roli sehrály nejen regionální fundamenty, např. výhled sazeb a data, ale zejména i předchozí otevřené pozice dosahující v rámci skupiny G10 „extrémů“ na obou stranách.
Zajímavé bude sledovat, zda tento posun bude pokračovat. Vsadili bychom si na to, že k úterý 19. listopadu ano, jelikož během týdne předtím trhy nepracovaly s výše zmíněnými zprávami. Následných sedm dní by však mohlo být už o něco zajímavějších.
Zaměříme-li se na události včerejšího dne, klíčový byl zápis z posledního zasedání Fedu, na kterém byly sazby sníženy potřetí v řadě. Fed Minutes ukázaly, že měnový výbor zastává pozitivní výhled americké ekonomiky, proto neexistuje potřeba dále snižovat sazby. Na druhou stranu platí, že rizika výhledu jsou zvýšená a nakloněná směrem k poklesu. Poslední zasedání Fedu se uskuteční 11. prosince. I přesto, že nálada na trzích bude do té doby volatilní zejména v souvislosti s obchodními spory, přikláníme se k úrokové stabilitě. Případné změny, a to směrem k nižším sazbám, bychom při eskalaci situace očekávali nejdříve na začátku roku 2020.
Opětovný nástup risk-off módu pomohl americkému dolaru, byť to na proražení hranice 1,1000 EURUSD v nejbližších dnech nevypadá. U bezpečných přístavů, tj. japonský jen a švýcarský frank, pak dnes ráno nepozorujeme posun, který by odpovídal averzi k riziku patrné například u dluhopisů a akcií.
Koruna směřuje k hranici 25,50 za euro
Koruna jakožto rizikovější měna rovněž nereaguje na horší náladu. Naopak si za včerejší den připsala další posun směrem k hranici 25,50 za euro. Každopádně platí, že vzhledem k absenci dat je likvidita korunového trhu nízká.
Za včerejším posunem bychom mohli hledat komentář člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy. Ten se podobně jako na posledním zasedání přiklonil ke zpřísnění měnové politiky. Jeho hlavním argumentem byly inflační tlaky a možnost jejich zesílení.
Bendova slova se evidentně podepsala na sazbách peněžního trhu, konkrétně u kontraktů FRA. Jejich posun nahoru bychom tak označili za důvod posilujícího kurzu koruny, a to i v prostředí globální nejistoty.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1072 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,92 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1032 do 1,1084 EURUSD.*
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,48 až 25,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,01 až 23,16 USDCZK.*
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun