Cla nerušit, zní z Bílého domu
Světové trhy se v posledních dnech vezly na vlně pozitivní nálady ohledně obchodních sporů mezi USA a Čínou. Aktuální týden začíná však lehce v nejistotě. Přispěl k ní sám americký prezident Trump, který uvedl, že úplné odstranění cel, které by Čína ráda viděla, neodsouhlasí.
Nejistota ohledně obchodních vyjednávání nahrává dolaru, stejně tak i nárůst amerických výnosů. Zisky si dnes připisují bezpečné přístavy jako japonský jen a švýcarský frank. Zaměříme-li se na hlavní události aktuálního týdne, trhy budou sledovat zejména německá čísla. Ve čtvrtek bude zveřejněn odhad německého HDP za třetí kvartál, kde je tržní konsensus nastaven na propad do záporu. Bude-li potvrzen, oslabení očekáváme zejména u eura.
Ve Spojených státech se pak budeme soustředit na zítřek, kdy v New York Economic Club vystoupí prezident Trump. Ve středu a ve čtvrtek pak před americkým Kongresem vystoupí guvernér Fedu Jerome Powell.
Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1025 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,50 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1008 do 1,1057 EURUSD.*
Koruna odstartovala nový týden pod hranicí 25,50 za euro. Dnes zveřejněná inflace za říjen skončila dle tržního odhadu na 2,7 % meziročně, přičemž prognóza ČNB pracovala s mírně vyšší hodnotou na 2,8 %. Náš výhled stability domácích sazeb zůstává beze změn.
Platí, že dojde-li na zhoršení globální nálady, zejména v otázce obchodních sporů, koruna jakožto z pohledu trhů rizikovější měna by se mohla dostat pod tlak. Ten by vedl k jejímu oslabení zpět nad hranici 25,50 za euro.
Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,44 až 25,52 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,02 až 23,17 USDCZK.*
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?