Elektromobilita Skupiny ČEZ pokračuje v rychlém rozšiřování své sítě rychlodobíjecích stojanů umožňujících většině elektromobilů dobít většinu kapacity baterií do 25 minut. Nové stanice rychlého dobití vyrostly v poslední době v areálech sítě Benzina ve východočeském regionu. Po dvou stanicích je k dispozici v Osicích u dálnice D11 a na Husově ulici ve Vysokém Mýtě v blízkosti budoucí dálnice D35. Jeden stojan je součástí areálu na Hradecké ulici v Jaroměři.
Požadavky dynamicky rostoucího segmentu elektromobility v ČR na dostatečně kapacitní veřejné dobíjení bude nutné v příštích letech uspokojit instalací stovek dobíjecích bodů. ČEZ má ambici být v této oblasti i nadále lídrem trhu. Cílem pro letošní rok je proto překročení hranice celkových 200 veřejných dobíjecích stanic v naší síti, přičemž dvě třetiny z nich budou rychlodobíjecí. Více než roční úspěšná spolupráce s Benzinou nám pomáhá značně urychlit výstavbu a umísťovat rychlodobíjecí stanice do lokalit s komfortním zákaznickým zázemím umístěných u hlavních tahů napříč Českou republikou, uvedl Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie ČEZ.
Standardní rychlodobíjecí stojany ABB jsou vybaveny DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS disponující výkonem až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW. Při projektování a výstavbě vybraných stanic o výkonu 50 kW počítá ČEZ už dnes s jejich budoucí výměnou za výkonnější typy.
Celkově ČEZ provozuje v ČR téměř 180 veřejných dobíjecích stanic, z toho zhruba 120 rychlodobíjecích. Výstavba sítě dobíjecích stanic ČEZ je z části financovaná z dvojice grantů evropského programu CEF, pro oblast Doprava, v jehož výzvách ČEZ v minulosti uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. ČEZ jednotně osazuje nové lokality rychlodobíjecími stanicemi ABB, k jejichž standardní výbavě patří zejména DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS umožňující nabíjet s výkonem až 50 kW. Stanice jsou připojeny k platformě fungující na principu cloudu, která umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku.
Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.
Martin Schreier , mluvčí ČEZ