StB jako hlavní nástroj teroru komunistů: Agentů bylo až sto tisíc.
Státní bezpečnost byla politická policie, která vznikla v roce 1945 a fungovala až do Sametové revoluce. Komunistický režim ji používal k udržení moci a likvidaci svých odpůrců. Nebyla ale zdaleka jediným mocenským nástrojem. Na poslušnost občanů dohlížely i Veřejná bezpečnost, Lidové milice nebo členové Pomocné stráže.
Už po třech letech fungování se StB stala hlavním nástrojem komunistického teroru. Kromě 15 tisíc příslušníků velela i armádě agentů, kterých bylo začátkem 60. let až sto tisíc. Ti špiclovali, vydírali a udávali všechny, kteří s komunisty jakkoliv nesouhlasili.
"Já jsem měl na sebe nasazené agenty StB, což byli lidé i z mého nejbližšího okolí, kteří jim poskytovali zprávy, co dělám a na čem pracuji," uvedl politik a mluvčí Charty 77 Jan Ruml. "Ta státní bezpečnost byla všudypřítomná," doplnil textař a kandidát na prezidenta Michal Horáček.
Nahrávací zařízení nebo fotoaparáty ukrývali agenti do aktovek, které na první pohled nešlo rozeznat od těch běžných. Pomocí nich zaznamenávali setkání nebo předávání dokumentů.
Příslušníci StB využívali ke špionáži také speciální kočárek. Agenti předstírali manželské páry a při procházkách v parku sledovali disidenty.
A nebyly jim cizí ani odposlechy, běžně se do bytů umisťovaly štěnice. Neuniklo jim ani pražské arcibiskupství. "Když jsem chodil za kardinálem Tomáškem, tak jsme si psali. Podstrčil jsem mu vždycky lísteček a on mi odpověděl, protože jsme věděli, že to jde hned do centrály StB," popsal kněz a teolog Tomáš Halík.
Pod kontrolou měla Státní bezpečnost i celou telefonní síť, hovory nahrávala zařízení umístěná přímo v ústřednách. "Zásadní věci jsme si do toho telefonu neříkali," potvrdil Horáček.
"Stbáky" jste na ulici nepoznali. Naopak už na první pohled měli nahánět strach uniformovaní příslušníci Veřejné bezpečnosti, Lidových milicí nebo Pomocné stráže VB, rekrutovaní z uvědomělých dobrovolníků. Lidé jim přezdívali "šedý mor".
Ozbrojená pěst dělnické třídy, jak se říkalo lidovým milicím, měla k dispozici i těžké zbraně včetně kanónů a minometů. Jen během první poloviny roku 1989 bylo v ulicích nasazeno téměř 39 tisíc milicionářů.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Kalkulačka pro OSVČ hlavní činnost za rok 2019 - výpočet daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- StB jako hlavní nástroj teroru komunistů: Agentů bylo až sto tisíc.
- Hypotéky opět zdražily, jsou dvakrát dražší než před dvěma roky. Splátky se zvýší až o sto tisíc korun - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory