Nejsilnější meziroční růst české ekonomiky od prvního čtvrtletí roku 2018
Zpřesněné údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí hlásí mírně silnější než původně vykazovaný meziroční růst české ekonomiky.
Dle dnes zveřejněných údajů činil růst HDP v letošním druhém čtvrtletí 2,8 %, když původní odhad činil 2,7 %. Jde o nejsilnější meziroční růst české ekonomiky od prvního čtvrtletí roku 2018.
I nadále ale předpokládám, že meziroční růst české ekonomiky ve zbytku letošního roku zpomalí a v závěrečném čtvrtletí se dostane do oblasti dvou procent.
Růst HDP za celý rok 2019 odhaduji na úrovni 2,4 % či 2,5 %, po růstu 2,9 % vykázaném v roce 2018.
Dle zpřesněných dat rostl HDP České republiky v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,7 % a meziročně o 2,8 %, když původně reportované údaje hlásily růst na úrovni 0,7 % mezičtvrtletně a 2,7 % meziročně.
Zpřesněné údaje potvrzují, že hlavním tahounem růstu české ekonomiky je domácí poptávka, tedy spotřeba a investiční výdaje, v samotném druhém čtvrtletí měl ale výrazně pozitivní příspěvek také zahraniční obchod.
Do dalších čtvrtletí ale čekám zhoršení příspěvku zahraničního obchodu s tím, jak má slábnoucí růst v eurozóně a především pak v Německu nepříznivý vliv na exporty z české ekonomiky, zatímco poptávka v tuzemské ekonomice zůstává silná.
Dnes zveřejněná statistika sektorových účtů potvrzuje trend postupného poklesu míry zisku nefinančních podniků, do nějž se promítá postupná akcelerace růstu mzdových i nemzdových nákladů.
V samotném druhém čtvrtletí se meziroční růst mzdových nákladů nefinančních podniků sice zpomalil, zůstává však silný na úrovni 7,1 %.
Míra investic dále klesla, což může být právě reflexí snižující se ziskovosti firem a méně příznivého vývoje na straně poptávky.
I nadále zastávám názor, že nižší ziskovost podniků by měla působit jako faktor, jenž bude působit proti dalšímu zrychlování růstu mezd.
Viditelnější dopad na vývoj mezd ve smyslu zpomalení jejich růstu ale očekávám až v roce 2020 a v letech následující.
Míra zisku nefinančních podniků ve druhém čtvrtletí klesla jen nepatrně, přesto jde o nové mnohaleté minimum.
Zároveň ovšem platí konstatování, že ziskovost tuzemských podniků zůstává v rámci Evropské unie nadprůměrná.
Konkrétně, míra ziskovosti tuzemských nefinančních podniků činila 46,3 %, přičemž v Evropské unii se tento ukazatel dlouhodobě pohybuje okolo 40 %.
Na straně domácností byl ve druhém čtvrtletí vykázán velmi solidní růst reálných příjmů, meziročně o 3,5 %.
Zároveň se již druhé čtvrtletí v řadě snížila míra úspor a spotřeba domácností si tak udržuje solidní růst.
Vzhledem k situaci na trhu práce a též vzhledem k růstu nemzdových příjmů domácností lze předpokládat, že spotřeba domácností poroste velmi slušně i ve zbytku letošního roku a zůstane tak jedním z klíčových tahounů růstu HDP jako celku.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky