Kurzy měn: Společná evropská měna po celý včerejší den proti americkému dolaru ztrácela.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 5.9.2002    Kurz USD/EUR
   
- Společná evropská měna po celý včerejší den proti americkému dolaru ztrácela. I když se jednalo především o technickou korekci předchozích výrazných eurových zisků, klesajícímu eurovému trendu pomohly i zveřejněné indikátory a vývoj na akciových trzích. Kurz se postupně dostal z ranních kotací kolem 0,9960 až k 0,9905 v pozdních hodinách amerického obchodování. Závěr včerejšího obchodního dne kurz zastihl na 0,9914.
- Euru rozhodně nepomohlo zveřejnění PMI indexu ze sektoru služeb. Ten totiž zaznamenal poměrně výrazný pokles z 52,3 v červenci na 50,8 v srpnu, což znamená nejenom druhý pokles v řadě, ale především nejnižší hodnotu od loňského prosince. Indikátor za Německo se již nachází pod hladinou 50,0 tedy v oblasti kontrakce tohoto sektoru. Pokles z 50,1 na 48,6 zaznamenala i složka zaměstnanosti v evropském sektoru služeb. Čísla tak jenom potvrzují pesimistický náhlede na nejbližší vývoj evropské ekonomiky.
- Naopak americké indikátory vytvořily dolaru podporu. Výdaje ve stavebnictví v červenci stagnovaly, když ještě v předchozím měsíci poklesly o -1,7%, v květnu dokonce o -2,0%. Pozitivní informací bylo i oznámení výrazného růstu tržeb automobilek. Srpnové tržby General Motors meziročně vzrostly o 18%, Ford si připsal 12% a Chrysler dokonce 24%. Dolaru však pomohl především vývoj na akciovém trhu: DJIA si polepšil o 1,41%, Nasdaq dokonce o 2,25%.
- Dnešní den bude poměrně bohatý na nová makroekonomická data. Z Německa se dočkáme výsledku srpnové nezaměstnanosti. Podle včerejšího vydání deníku Tagesspiegel by měl být zaznamenán růst pouze o 2 tisíce (sezónně očištěno), což by bylo výrazně pod tržním očekáváním. Dalším důležitým německým indikátorem budou průmyslové objednávky za červenec. Zde se očekává prohloubení meziročního poklesu.
- Ve Spojených státech bude oznámena revize dat produktivity a jednotkových nákladů na práci za druhé čtvrtletí. Očekávání se nijak neliší od předchozích odhadů. Lepšího výsledku by měly dosáhnout týdenní Jobless Claims, po červnovém poklesu o -2,4% by měly výrazně vzrůst podnikové objednávky. Zlepšení se očekává i u indexu ISM ze sektoru služeb. Pokud fundamenty naplní očekávání, mohl by z toho dolar profitovat.
   
- Během první hodiny včerejšího obchodního dne měla sice ještě koruna tendenci proti euru ztrácet, když se kurz vyšplhal z ranní otevírací úrovně 30,42 až k 30,49. Ještě během dopoledne se však trend otočil a domácí měna začala své předchozí ztráty smazávat. V odpoledních hodinách se již kurz stabilizoval mezi 30,32 a 30,40. Závěrečný kurz včerejšího dne činil 30,36.
- Na data platební bilance za druhé čtvrtletí koruna nijak bezprostředně nereagovala, celkový výsledek nebyl pro korunu nijak špatný. Na straně jedné schodek běžného účtu platební bilance nijak agresivně nenarůstá, na straně druhé byl zaznamenán největší příliv FDI v historii České republiky. Nutno ovšem podotknout, že se o to zasloužily především privatizační příjmy (Transgas) a odkup akcií České spořitelny. Po očištění o tento vliv příliv FDI zpomalil, nicméně v důsledku srpnových záplav se očekává, že investice do české ekonomiky získají další impuls.
- Data tak nijak nezměnila současný sentiment na trhu, který spíše hovoří ve prospěch české měny. Poptávku po ní zajišťují se svou finanční pomocí a se svými investicemi zahraniční investoři a zajišťovny, které poskytují plnění českým pojišťovnám. Proti agresivnějšímu posilování však stojí jednak riziko pokračování skrytých intervencí ze strany centrální banky, jednak je zřejmé, že postupně budou z ekonomiky přicházet horší makroekonomická data, která budou reflektovat negativní šok v podobě srpnových povodní. Dnes bychom se z domova žádných nových informací dočkat neměli, kurz by se měl udržet v pásmu mezi 30,20 a 30,50.
   
- Proti americkému dolaru včera koruna lehce korigovala zisky, kterých dosáhla v uplynulých dnech. Zatímco první ranní kotace se pohybovaly kolem úrovně 30,55, krátce před polednem již byla naše měna o deset haléřů slabší a testovala 30,65. V odpoledních hodinách se kurz stabilizoval kolem 30,60. Koruně ublížilo především oslabení eura na trhu s dolarem. Tento pohyb byl ovšem pouze technickou korekcí předchozího eurového posilování. V závěru obchodování se však koruně podařilo dostat se hlouběji pod úroveň 30,60 a uzavřít tak na 30,56.
- Protože z domova se dnes žádných nových kurzotvorných impulsů nedočkáme, budou hráči na trhu sledovat především to, jak se povede euru na trhu s americkým dolarem. Z tohoto pohledu budou důležitá dnes zveřejňovaná data: z Německa to budou především průmyslové objednávky a nezaměstnanost, ze Spojených států pak produktivita a jednotkové náklady na práci, jobless claims, ISM ze sektoru služeb a podnikové objednávky. Očekávání hovoří ve prospěch amerických dat. Pokud by se to potvrdilo, ztrácela by proti dolaru i česká koruna.
   
- Jen ve středu proti dolaru oslaboval. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 117,07. Trend oslabování jen sledoval již od počátku obchodování. Svůj pád zastavil až v odpoledních hodinách, když se ustálil na hladině 118,00. Své obchodování zakončil jen na úrovni 117,98.
- Včera japonská měna opět sledovala z velké části trh euro-dolar. Dolar totiž mírně korigoval své úterní ztráty. Na trhu se také projevila diplomatická snaha Iráku ohledně odvrácení útoku USA. Z domácí ekonomiky nepřišly žádné fundamenty.
- Ekonomické indikátory byly zveřejněny až dnes ráno. Ministerstvo financí zveřejnilo čtvrtletní report o vývoji hospodaření firem. Propad zaznamenaly všechny hlavní indikátory. Objem investic se snížil o -15,5% y/y, objem zisků o -16,8% y/y a objem tržeb o -9,2% y/y. Situace se tak oproti prvnímu čtvrtletí výrazněji nezměnila.V reportu ale nejsou zahrnuty finanční a pojišťovací instituce.
   
- Ve středu byla libra proti dolaru stabilní. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5647. Libra po celý den oscilovala okolo hladiny 1,5640 s tím, že v průběhu evropského obchodování zvýšila svou volatilitu. Své obchodování libra ukončila na úrovni cca 1,5636.
- Libra včera ustála korekci dolaru proti euru a proti dolaru zůstala stabilní. Libra totiž čerpala z příznivého výsledku domácího sektoru služeb. Index důvěry PMI totiž v srpnu vzrostl z červencových 54,7 na 55,1. Je to nejvyšší hodnota od letošního května. Sektor služeb se tak stále vyvíjí příznivě. Libra tak posílila proti euru.
- Později byl ale zveřejněn report Konfederace britského průmyslu. Ten již tak pozitivní nebyl. Report naznačil problémy v oblasti spotřebitelské poptávky. Index maloobchodních tržeb kles v srpnu na +5 (v červenci +16). Pokles indexů zaznamenala i očekávání.
- Včera bylo také zahájeno zasedání bankovní rady. Výsledek by měl být oznámen dnes. Trh neočekává, že by Bank of England přistoupila ke změně nastavení monetárních podmínek.
   
- Ve středu zlotý proti dolaru pouze nepatrně oslabil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1200. Dopoledne zlotý nepatrně posiloval k hladině 4,1100. Odpoledne pak svůj pohyb otočil a postupně ostal na dohled hladiny 4,1300. Své obchodování ukončil na úrovni cca 4,1280.
- Ani včerejší obchodování nebylo ovlivněno zveřejněním nějakého ekonomického indikátoru. Včera pouze proběhla pravidelná aukce státních dluhopisů. Aukce 2letých a 5letých bondů se opět vyznačovala vysokým převisem poptávky nad nabídkou. 2,5mld (zlotých) 2letých dluhopisů se upsalo s výnosem 7,336%, 1mld 5letých bondů s výnosem 7,318%.
- Dnes ráno ministr financí Grzegorz Kolodko doplnil svůj úterní komentář. Vláda podle něj v příštím roce rozpočtový deficit sníží a to dokonce pod úroveň letošního deficitu (podle plánu 40mld zlotých).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 2 dny - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 den - měna USD
Benzín a nafta 26.11.2024
Natural 95 35.78 Kč | Nafta 34.87 Kč |
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select