Niepelt: Libra změní monetární systém, ale jinak, než si Facebook může myslet
Plány společnosti Facebook na novou digitální měnu Libra vyvolaly zájem u politiků, veřejnosti, regulátorů i centrálních bank. Jak na stránkách VoxEU tvrdí ekonom Dirk Niepelt, „staré finance začaly mít obavy.“ Podle ekonoma možná probíhá seismický posun ve světovém monetárním systému, ale Libra v něm bude hrát jen roli nepřímou. Ona či jiné digitální měny totiž narušují status quo a nutí centrální banky a regulátory k vytvoření vlastní digitální měny, nebo k přijetí „rizikovější privátní měny“.
Plány Facebooku jsou jen v počáteční fázi. Libra by měla představovat flexibilní a efektivní nástroj směny při domácích a mezinárodních platbách charakterizovaný nízkými náklady. Podobné digitální měny pak mohou mít i rozsáhlé makroekonomické důsledky. V první řadě mohou měnit pozici klasických bank a celý proces šíření digitálních měn může podle ekonoma v tom nejhorším případě narušit proces intermediace a stabilitu finančního systému. A některé země by také mohly čelit poklesu poptávky po jejich domácí měně a odlivu kapitálu. Z hlediska makroekonomického dopadu jde pak o situaci podobnou procesu dolarizace.
Ekonom následně tvrdí, že Libra by byla ve srovnání s digitálními měnami vydávanými centrálními bankami ve znatelné nevýhodě. Takové měny by totiž měly mnohem silnější garanci ochrany spotřebitele, zajištění soukromí a „legitimity plateb“. Libře by tyto vlastnosti sice mohla teoreticky zajistit dostatečná regulace, ale ekonom tvrdí, že v praxi by to bylo složité kvůli rozdílným zájmům regulátora a soukromých subjektů stojících za digitální měnou.
V neposlední řadě pak u Libry hrozí riziko nedostatečné likvidity, které podle ekonoma pramení z jejího institucionálního nastavení. Podle současného návrhu by měly existovat subjekty, které by měly přijímat libru proti aktivům, která ji kryjí. Není ale zřejmé, jak budou motivovány k tomu, aby tak v praxi skutečně činily. „Řada aspektů týkajících se nové měny zůstává nejasná, ale je evidentní, že měna vytvořená centrální bankou by jí dominovala ve všech aspektech,“ tvrdí ekonom. A dodává, že centrální banky budou mít silnou motivaci k tomu, aby si nad platebním systémem udržely kontrolu.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 01.11.2024
Natural 95 35.72 Kč | Nafta 34.18 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz