Nálada v české ekonomice je stále slušná, v Německu je ale převážně mizerná
Souhrnný indikátor důvěry z dílny ČSÚ se v srpnu zvýšil z červencové úrovně 95,1 bodu na hodnotu 95,6. Konkrétně indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,8 bodu na 93,6; indikátor důvěry spotřebitelů (který má ovšem v celkovém indexu výrazně menší váhu) se snížil o 1,3 bodu na 105,1.
V rámci sféry podniků se důvěra v průmyslu nezměnila. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku meziměsíčně mírně hůře; na druhé straně očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců se v porovnání s červencem zvýšilo.
Zdá se tedy, že pokud se do českého průmyslu kradou německé potíže, činí tak jen pomalu a/nebo jen v některých odvětvích. Celkově příznivé vyznění potvrzuje i následující graf: nálada podnikatelů se v srpnu držela blízko její dlouhodobé úrovně, nálada spotřebitelů zůstává vysoko nad svým dlouholetým průměrem.
Spolehlivější obrázek ale dostaneme až začátkem září s čísly o vývoji průmyslové produkce a nových objednávek (poslední dostupná čísla za červen byla docela tristní).
Zato v Německu je nálada dle Ifo převážně mizerná
Index podnikatelské nálady počítaný institutem Ifo v srpnu klesl na 94,3 bodu z červencových 95,8 (trh čekal rovných 95). Pokračuje tedy zhoršování nálady, které pozorujeme – s krátkou pauzou letos na jaře – už zhruba rok:
Zřetelné zhoršování nálady se zatím týká průmyslu a obchodu (v obou odvětvích už je Ifo pod nulou, takže ukazuje špatné časy) a také služeb (tam je Ifo pořád zřetelně nad nulou, takže ukazuje zatím jen oslabování dobrých časů). Příznivé hodnocení tak Ifo dává už jen ve stavebnictví: tam stagnuje na velmi slušných kladných hodnotách.
Pro další osud německého průmyslu (který naše vývozce zajímá nejvíc) bude mít velký význam rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa ohledně bariér vývozu z EU do USA. Trump toto rozhodnutí letos v květnu odložil o půl roku, tedy na listopad. Včera se na toto téma sice v rámci jednání G7 v Biarritz vyjádřil, ale jen zcela nejasně: „doufám, že nebudu muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily“.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?