Nálada v české ekonomice je stále slušná, v Německu je ale převážně mizerná
Souhrnný indikátor důvěry z dílny ČSÚ se v srpnu zvýšil z červencové úrovně 95,1 bodu na hodnotu 95,6. Konkrétně indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,8 bodu na 93,6; indikátor důvěry spotřebitelů (který má ovšem v celkovém indexu výrazně menší váhu) se snížil o 1,3 bodu na 105,1.
V rámci sféry podniků se důvěra v průmyslu nezměnila. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku meziměsíčně mírně hůře; na druhé straně očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců se v porovnání s červencem zvýšilo.
Zdá se tedy, že pokud se do českého průmyslu kradou německé potíže, činí tak jen pomalu a/nebo jen v některých odvětvích. Celkově příznivé vyznění potvrzuje i následující graf: nálada podnikatelů se v srpnu držela blízko její dlouhodobé úrovně, nálada spotřebitelů zůstává vysoko nad svým dlouholetým průměrem.
Spolehlivější obrázek ale dostaneme až začátkem září s čísly o vývoji průmyslové produkce a nových objednávek (poslední dostupná čísla za červen byla docela tristní).
Zato v Německu je nálada dle Ifo převážně mizerná
Index podnikatelské nálady počítaný institutem Ifo v srpnu klesl na 94,3 bodu z červencových 95,8 (trh čekal rovných 95). Pokračuje tedy zhoršování nálady, které pozorujeme – s krátkou pauzou letos na jaře – už zhruba rok:
Zřetelné zhoršování nálady se zatím týká průmyslu a obchodu (v obou odvětvích už je Ifo pod nulou, takže ukazuje špatné časy) a také služeb (tam je Ifo pořád zřetelně nad nulou, takže ukazuje zatím jen oslabování dobrých časů). Příznivé hodnocení tak Ifo dává už jen ve stavebnictví: tam stagnuje na velmi slušných kladných hodnotách.
Pro další osud německého průmyslu (který naše vývozce zajímá nejvíc) bude mít velký význam rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa ohledně bariér vývozu z EU do USA. Trump toto rozhodnutí letos v květnu odložil o půl roku, tedy na listopad. Včera se na toto téma sice v rámci jednání G7 v Biarritz vyjádřil, ale jen zcela nejasně: „doufám, že nebudu muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily“.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory