Obchodní válka USA s Čínou - cesta k dohodě se vzdálila
Situace na obchodní frontě se stále více vyhrocuje. Americké
ministerstvo financí oficiálně označilo Čínu za manipulátora s měnovým
kurzem. Přestože tento krok můžeme považovat z velké části za symbolický,
dobře ilustruje posun, který nastal za necelý týden. V posledních
červencových dnech probíhaly poměrně úspěšné rozhovory mezi oběma stranami
v Šanghaji.
Přestože poslední fázi konfliktu bezpochyby inicioval Donald Trump, hodnotí trhy zatím jako nejradikálnější krok depreciaci čínské měny. Vzhledem ke způsobu stanovování směnného kurzu renminbi hraje v této záležitosti ústřední úlohu tamní centrální banka. Motiv je jednoznačný: krátkodobě nastartovat čínský export. Tento krok samozřejmě není bez rizika. Stačí si vzpomenout na léto 2015, kdy oslabení CNY vedlo k prudkým odlivům kapitálu. Tehdy se investoři obávali, že centrální banka nemá situaci pod kontrolou. PBoC pak musela na trzích zasahovat a pálit své devizové rezervy. Nyní však převládá názor, že jde o koordinovanou akci a výrazný odliv kapitálu z Čína bezprostředně nehrozí.
Celou situaci lze interpretovat tak, že cesta k finálnímu a dlouhodobému příměří se vzdálila. Přesto se však domníváme, že obě globální velmoci obchodní dohodu potřebují. Čínská ekonomika expandovala ve 2Q tempem 6,2 %, což představuje nejhorší úroveň za poslední dekády. Průmysl a investice do fixních aktiv, tradiční růstové motory čínského hospodářství, setrvale zpomalují. Obchodní konflikt vede ke jejich dalšímu zhoršování. Spojené státy se nachází v komfortnější pozici. Pro své znovuzvolení však Donald Trump dohodu potřebuje. Poslední kolo cel by se dotklo i čínských exportů obuvi a mobilních telefonů, což by pocítili i američtí spotřebitelé. Takovou situaci americký prezident riskovat nechce, jelikož by ho mohla stát potřebné politické body. Proto se domníváme, že ve střednědobém období, tj. v řádech měsíců, můžeme očekávat deeskalaci konfliktu.
Obchodní války se projevují zpomalováním výroby a investic. Právě tyto faktory cituje americká centrální banka jako důvod pro uvolňování měnové politiky. Eskalace obchodní roztržky zahýbala pravděpodobnostmi snížení sazeb na následujících zasedáních Fedu. Aktuálně trh přisuzuje 100% pravděpodobnost, že americká centrální banka zredukuje sazby o 0,25procentního bodu v září. Existuje více než 90% šance, že ke snížení sazeb o dalšího 0,25procentního bodu dojde i na prosincovém zasedání. Uvolněnější měnová politika tak může posloužit jako určitá pojistka proti výprodejům na finančních trzích spojených s eskalací mezinárodně-obchodních tenzí.
Již dnes James Bullard, prezident Fedu v St Louis, promluví na konferenci o výhledu americké ekonomiky ve Washingtonu. Lze očekávat, že opět více poodhalí směr, kterým se americká centrální banka chystá navigovat měnovou politiku.
Tomáš Pfeiler
portfolio manažer
CYRRUS. a.s.
TP
| ||
|
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a jednou z největších makléřských společností v České republice. Obchodování na finančních trzích zahrnuje mnoho specifických činností. Nejsme jen broker. V současnosti vám skrze naše další společnosti dokážeme pomoct s hledáním strategického investora, rozvojem vašeho podnikání pomocí dotací, obchodováním v cizích měnách i s marketingem.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
03.02.2025 iPhone za zlomek ceny. Do Česka dorazilo…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Výprodej v technologickém sektoru: na kolena ho srazil výkonný model umělé inteligence z Číny
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Miroslav Novák, AKCENTA