Patria (Patria Finance)
Investice  |  03.08.2019 11:44:16

Víkendář: Jaký kurz nastaví ECB pod novým vedením?

Mario Draghi se připravuje na svůj odchod z čela ECB a německý Der Spiegel tvrdí, že se snaží maximálně ulehčit příchod své nástupkyni, Christině Lagardeové. Mimo jiné to znamená, že „Draghi udělal vše, co je v jeho moci, aby připravil evropskou veřejnost na další uvolnění monetární politiky“. Podle něj je nezbytné a i když ECB nezmínila žádné konkrétní kroky, Draghi naznačil možnost dalšího snížení sazeb. K tomu by rád znovu rozjel program nákupu vládních obligací, „ke kterému jsou Němci zvláště skeptičtí.“ Der Spiegel píše, že ve světle zhoršujícího se ekonomického výhledu jsou podobné úvahy pochopitelné, ale Draghiho politika sebou také nese „řadu rizik a vedlejších efektů“.

„Rostou obavy, že ECB se pod vedením bývalé političky Lagardeové může podvolit rostoucímu tlaku vlád na neustálé poskytování levných financí, které by ulehčovalo jejich dluhovou službu,“ píše Spiegel s tím, že americký Fed je v podobně složité situaci. A „pravděpodobně podlehne tlaku prezidenta Donalda Trumpa a již brzy sníží sazby“. V Evropě již negativům plynoucím z nízkých sazeb čelí banky a střadatelé, jejichž úspory se téměř neúročí. Pojišťovny, penzijní fondy a finanční instituce „již nyní trpí kvůli stále těžšímu investování do ziskových aktiv“.

Lagardeová podle Spiegelu bude pravděpodobně nějaký čas „držet kurz, který nastavil Draghi“. Jako šéfka MMF si „vybudovala reputaci člověka, který vnímá centrální banky jako nástroj boje se všemi možnými problémy. Její zvolení do čela ECB je pak podle Spiegelu známkou, že „role německé centrální banky jako vzoru pro ECB nadále upadá“. Před dvaceti lety, kdy ECB vznikla, byla přitom Bundesbanka základem její vnitřní organizace a celého konceptu. Němce bylo přitom tehdy nutno poměrně značně přesvědčovat o výhodách společné měny. Dnes je Bundesbanka vnímána jako centrum monetárních jestřábů, ale pod Draghiho vedením získaly v ECB hlavní slovo monetární hrdličky. Tedy ti, kteří prosazují uvolněnou politiku a stimulaci.

Clemens Fuest, který stojí v čele institutu Ifo, v souvislosti se změnami ve vedení ECB hovoří o politizaci monetární politiky. Nízká inflace podle něj vede politiky k představě, že monetární politika se může stát všelékem bez jakýchkoliv nákladů a rizik. Lagardeovou v čele ECB ale vnímá pozitivně, jen by měla „co nejdříve dát veřejnosti najevo, že prosazuje nezávislou monetární politiku a ECB bude jednat jen v rámci svého mandátu“. Ansgar Belke z University of Duisburg-Essen vnímá její dosazení do čela ECB jako pokus o vyřešení základního problému eurozóny, který spočívá v tom, že „monetární politika nemá svou fiskální protiváhu“.

ECB nyní drží vládní dluhopisy v hodnotě 2,6 bilionu eur, což odpovídá 22 % HDP eurozóny. Jestřábi v ECB se v současnosti podle Spiegelu obávají, že Lagardeová se bude snažit pomoci vysoce zadluženým zemím tištěním peněz a „odpor uvnitř ECB je nepravděpodobný“. Pro německé střadatele to není dobrá informace a to samé platí pro celý finanční sektor. Nízké sazby jsou sice celosvětovým jevem, ke kterému vede řada příčin, ale „Němci jsou kvůli nim zvláště rozzlobení“. Podle některých německých ekonomů ECB navíc jen buduje základy další krize a snižuje motivaci k reformám na jihu Evropy.

Helmut Schleweis je prezidentem německé asociace spořitelen DSGV a varuje před tím, že se eurozóna může vydat podobným směrem jako Japonsko. Tam se sazby nachází extrémně nízko a „přispěly k bankovní krizi bez toho, aby pomohly hospodářství“. Podle jeho názoru bychom tak neměli podceňovat dlouhodobé negativní efekty nízkých sazeb. Schleweis se také obává o finanční zdraví institucí, které zastupuje. Der Spiegel rovněž tvrdí, že studie samotné ECB poukazuje na to, že nízké sazby neprospívají ekonomice tak, jak se obecně předpokládá. Banky se totiž v současném prostředí hlavně snaží najít vyšší výnosy u rizikových aktiv a tím „na finančních trzích vytvářejí vysokou nejistotu“.

Zdroj: Der Spiegel

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688