Vývoj na devizovém trhu ve 27. týdnu (1.7.-4.7.2019)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Index PMI ve výrobním sektoru v červnu poklesl na 45,9 z květnových 46,6 bodu
EZ - Novou prezidentkou Evropské centrální banky bude C. Lagardeová
PL - Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1,50 %
US - Index ISM v sektoru služeb v červnu poklesl na 55,1 z květnových 56,9 bodu
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Průmyslová produkce (květen), Index spotřebitelských cen (červen)
DE - Průmyslová produkce (květen)
US - Zápis z červnového zasedání FOMC (Fed)
US - Index spotřebitelských cen (červen)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Obchodování koruny vůči euru v prvním červencovém týdnu příliš zajímavé nebylo. Česká měna se pohybovala zejména v blízkosti hladiny 25,45 CZK/EUR. Pod nízkou volatilitu koruny se v tomto týdnu podepsala absence významných domácích makroekonomických dat v kombinaci se zkráceným pracovním týdnem.
- Jednou z nemnoha zveřejněných domácích statistik byl index PMI, který mapuje náladu podniků ve výrobním sektoru. PMI v červnu poklesem na 45,9 bodu nepotěšil. Jedná se o nejslabší hodnotu tohoto ukazatele od července 2009, tj. za posledních téměř 10 let. I v červnu dále prudce klesaly nové zakázky (nejslabší hodnota od května 2009), firmy čtvrtý měsíc v řadě snižovaly počty svých zaměstnanců a dále se zhoršily vyhlídky firem pro období nadcházejících 12 měsíců. Problémy přetrvávají v automobilovém sektoru. Pod neutrální hladinou 50 bodů se navíc PMI nachází již od loňského prosince a zatím to rozhodně nevypadá na to, že by mělo v nejbližších měsících dojít k obratu k lepšímu. Jistou útěchou je, že PMI doposud v letošním roce nebyl zrovna nejspolehlivějším ukazatelem vývoje průmyslové produkce (tvrdá data z průmyslu byla zatím lepší, než ukazovaly měkké indikátory typu PMI) a růst průmyslu by se tak ve 2. čtvrtletí letošního roku mohl udržet lehce nad nulou.
- Příští týden bude na čísla z domácí ekonomiky o poznání bohatší. Již v pondělí budou zveřejněna tvrdá čísla z průmyslu v podobě květnové průmyslové produkce. Jak je psáno výše, tak měkké indikátory v podobě podnikatelských nálad s tvrdými čísly v letošním roce zatím příliš nekorelovaly a bude zajímavé sledovat, zda tomu tak zůstalo i v květnu. Kromě toho bude v pondělí zveřejněn i květnový vývoj ve stavebnictví a v zahraničním obchodu. V dalších dnech příštího týdne budou publikovány květnové maloobchodní tržby a vzhledem k přetrvávající velmi solidní situaci na pracovní trhu (tu potvrdí červnový podíl nezaměstnaných osob) lze předpokládat, že domácnosti ani v květnu nešetřily. Spotřebitelská inflace v červnu v meziročním srovnání zpomalila, avšak i nadále se držela výrazně nad dvouprocentním cílem České národní banky.
Vývoj USD/CZK
- Koruna vůči americkému dolaru v tomto týdnu oslabila a odevzdala část červnových zisků. Od pondělního včera převažovaly obchody nad hladinou 22,50 CZK/USD.
- V tomto týdnu zveřejněná data z americké ekonomiky příliš nenadchla (psáno před pátečními statistikami NFP z amerického pracovního trhu). Tvorba nových pracovních míst (ADP) byla v červnu se 102 tis. slabší, než očekávalo. Schodek americké obchodní bilance se v květnu prohloubil na 55,5 mld. dolarů a to i kvůli vyššímu obchodnímu deficitu s Čínou (30,2 mld. dolarů oproti dubnovým 26,9 mld.). Následné obvinění D. Trumpa, že Evropa a Čína manipulují svými měnami s cílem získat konkurenční výhodu na úkor USA, lze poměrně dobře dosadit právě do kontextu výraznějšího květnového schodku obchodní bilance. V USA se zhoršuje i nálada firem v sektoru služeb, když květnový index ISM poklesl na dvouleté minimum (55,1 bodu). Jeho průmyslový protějšek ISM se v červnu snížil na 51,7 bodu.
- Dva nové kandidáty do vedení amerického Fedu oznámil v týdnu prezident D. Trump. Konkrétně se jedná o C. Wallera a J. Sheltonovou, což jednoznačně posiluje holubičí křídlo Fedu a zvyšuje pravděpodobnost nižších úrokových sazeb. Oproti ECB americký Fed naopak pravděpodobně sníží sazby již na konci července.
Vývoj PLN/CZK
- Obchodování koruny vůči polskému zlotému se na začátku července odehrávalo primárně v blízkém okolí hranice 6 CZK/PLN.
- Klíčovou makroekonomickou událostí bylo v Polsku na začátku července zasedání tamní centrální banky (NBP). NBP v souladu s předpoklady ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1,50 %, když naposledy sazby měnila v březnu 2015. V souhrnu lze říci, že zasedání NBP žádné významnější změny nepřineslo. V otázce stability úrokových sazeb zůstává NBP konzistentní, když její šéf A. Glapiński zopakoval, že si velmi dobře dovede představit neměnnou výší sazeb až do roku 2021. NBP neznepokojuje ani zrychlující spotřebitelská inflace, která v červnu činila již 2,6 % (nejvyšší hodnota od listopadu 2012). Vzhledem k tomu, že inflační cíl NBP leží na úrovni 2,5 % ± 1 p.b., tak čistě z tohoto pohledu zatím nepředstavuje aktuální zrychlení cen pro NBP hrozbu. Na druhé straně sama NBP počítá se zrychlením inflace na začátku roku 2020, kdy by inflace mohla krátkodobě zamířit i nad horní hranici tolerančního pásma, tj. nad 3,5 %. To, že by NBP do konce letošního roku zvýšila úrokové sazby, lze podle nás zcela vyloučit. Pravděpodobnost zvýšení sazeb v první polovině příštího roku je rovněž nízká a to s ohledem na vnější podmínky, když hlavní centrální banky (evropská ECB i americký Fed) nově budou měnovou politiku uvolňovat, tj. snižovat úrokové sazby.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru euro na začátku července oslabilo a obchodování se přesunulo pod hladinu 1,13 USD/EUR.
- Sobotní dohoda mezi D. Trumpem a XI Jinpingem o znovuobnovení obchodních jednání měla na začátku týdne pozitivní dopad na finanční trhy. USA se zároveň zavázaly nezvyšovat a nezavádět nová cla na dovoz čínského zboží a rovněž neurčovat přesný termín, do kdy má být dohody dosaženo. Byly představeny i úlevy firmě Huawei. Zároveň je zde však nutné varovat před přílišným optimismem. Obnovení vyjednávání totiž rozhodně nelze chápat tak, že se obě země v brzké době dohodnou, když překážky z obou stran se zdají jen obtížně překonatelné.
- Celkově lze na výsledek jednání nahlížet ze dvou rozdílných perspektiv. (1) obnovení jednání = snížení nejistoty pro firmy, o něco lepší vyhlídky pro růst globální ekonomiky a tím i důvod pro posílení EUR vůči USD. (2) obnovení jednání = nižší tlak na americký Fed, aby začal rychle snižovat úrokové sazby a tím pádem důvod pro posílení USD a umazání části červnových ztrát. O dalším vývoji na EURUSD podle mě budu v červnu rozhodovat vzkazy centrálních bankéřů z Fedu v kombinaci s novými makroekonomickými daty z USA. Nejpravděpodobnějším scénářem pro první polovinu července je podle mě obchodování především (ne výlučně) v rozmezí 1,12 – 1,14. ¨
- V tomto týdnu se rozhodlo o postu nového prezidenta Evropské centrální banky (ECB), když nominaci musí ještě posvětit Evropský parlament, což by však neměl být problém. Současnému prezidentovi M. Draghimu končí mandát letos na podzim (31. října) a vystřídá ho šéfka Mezinárodního měnového fondu C. Lagardeová. S ohledem na to, jak se Lagardeová stavěla k měnověpolitickým rozhodnutím ECB v předchozích letech lze říci, že konzistence měnové politiky ECB by měla být jednoznačně zachována. Ještě předtím, než Lagardeová do funkce nastoupí je však vysoce pravděpodobné, že M. Draghi na zářijovém zasedání ECB oznámí snížení hlavní úrokové sazby do záporu a nový program výkupu cenných papírů (APP).
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání