Státní dluhopisy nesou menší výnos a nízké riziko
Dluhopisy obecně jsou cenným papírem, který zakládá právo na splacení dlužné částky. Obvykle se dluhopisy opatřují takzvaným kupónem neboli výnosem. Ten zaručuje výplatu navíc k dlužné částce – takzvaný úrok (výnos). Výnosem je motivován investor k tomu, aby dané instituci své peníze půjčil. Obvykle platí, že čím vyšší je riziko nesplacení dluhopisu, tím vyšší musí dát vydavatel cenného papíru úrok. U státních dluhopisů jsou výnosy zpravidla nižší než u dluhopisů vydávaných korporacemi (firmami). Nicméně není to podmínkou. Vždy je výsledný kupón ovlivněný finanční situací dlužníka.
Státní dluhopisy – nízké riziko a dlouhá splatnost
Státní dluhopisy obvykle vydávají státy, aby si zajistily dostatek peněz na provoz nebo investice. Dá se říct, že skoro všechny státy světa vydávají dluhopisy na svůj provoz. Stát nemá příliš mnoho alternativ k financování. Obecně platí, že státní dluhopisy nesou nízký úrok. To je dáno především nízkým rizikem možného krachu státu. Úroky jsou tak velmi nízké u těch největších světových ekonomik. Například dluhopisy Německa, takzvané bundy, se vydávaly i se záporným kupónem, tedy minusovým výnosem. V praxi tak investoři o určitou část své investice pravidelně přicházeli. Německé dluhopisy jsou každopádně obecně brány jako benchmark evropských dluhopisů. Od jejich výnosu se odvozují úroky dluhopisů dalších evropských zemí.
Splatnost pár měsíců až desítky let
Nejvýznamnější státní dluhopisy jsou však ty americké. Takzvané T-Bills s krátkou dobou splatnosti jsou jedny z nejobchodovanějších finančních instrumentů na světě.
Státní dluhopisy se podobně jako ostatní typy dělí podle doby splatnosti na:
- státní dluhopisy s krátkou dobou splatnosti – do jednoho roku; obvykle se jim říká také státní pokladniční poukázky
- státní dluhopisy se střednědobou splatností – jeden rok až deset let
- státní dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti – více než deset let
Výnos u státních dluhopisů je stabilní. Vzhledem k tomu, že existuje relativně malé riziko bankrotu emitenta, bývá úrok zpravidla nízký. U těch největších ekonomik světa se výnosy pohybují do 5 %.
Krachy některých států
Nicméně ani státní dluhopis není úplná jistota návratu vaší investice. Pokud se podíváme do minulosti, najdeme několik příkladů, kdy se i státní dluhopisy staly zcela bezcennými nebo ztratily velkou část své hodnoty. Základním indikátorem možného krachu je právě nesplácení dluhopisů.
Příčin nesplácení závazků může být hned několik, nejčastěji se ale jedná o kombinaci vysokého zadlužení společně s poklesem ekonomiky. Speciálním případem, kdy může dojít ke krachu státu, pak je válka.
Situací, kdy stát zkrachoval, můžeme nalézt v historii několik. Jedním z prvních bylo v 15. století Španělsko, po kterém následovaly další země, nicméně největší problémy nadělaly krachy států až v novodobých dějinách. Nejznámější jsou z posledních let Rusko (1998), Argentina (2002) a Island (2008). Kontinentálně pak nejvíce bankrotů zaznamenaly země Latinské Ameriky.
Státní dluhopisy nakoupíte napřímo nebo přes prostředníka
V Česku státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí a jejich emisi zajišťuje Česká národní banka. V ostatních státech je to podobné. Některé dluhopisy jsou určeny pouze pro banky a další účastníky finančního trhu a nejsou volně prodejné. V Česku se však vydávají i dluhopisy pro občany prostřednictvím bank. Ty se velmi osvědčily a mezi Čechy jsou populární i přesto, že nenabízejí příliš vysoký úrok.
Nejen u státních dluhopisů, ale obecně v investicích platí, že čím vyšší je riziko, tím vyšší je i úrok. V případě státních dluhopisů by mělo být riziko malé, ale nikoliv zcela zanedbatelné. Například Mexiko, Brazílie nebo Indie tak nabízí i výnosy srovnatelné s korporátními dluhopisy.
Jan Schönbauer
Jan Schönbauer pracoval v několika bankách a investičních společnostech jako poradce. Svoji novinářskou kariéru odstartoval v ekonomické televizi Z1, dále pak psal pro několik finančních webů i pro magazín Forbes. V současnosti je absolovent VŠE Praha na volné noze a věnuje se především psaní textů o financích, startupech a IT.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- LS Nafta - aktuální cena nafty s nízkým obsahem síry, graf vývoje ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 5 dnů - měna USD
- LS Nafta - ceny a grafy nafty s nízkým obsahem síry, vývoj ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 1 rok - měna USD
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Státní svátky
- Státní svátky 2024
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Státní svátky 2025
- Státní svátky Prosinec 2024
- Penzijní spoření státní příspěvek 2023 - kalkulačka
- Státní dluhopisy nesou menší výnos a nízké riziko
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?