The Economist: Nepochopený Baumolův efekt a fungování moderní ekonomiky
Zatímco ceny některého zboží a služeb díky technologickému pokroku klesají, například vzdělání a zdravotní péče zdražuje. The Economist tvrdí, že nejde o nic záhadného, ale i přesto se jedná o široce nepochopený jev a jeho nepochopení může mít vážné ekonomické důsledky. Zejména politici mají tendenci vykládat si jej svým vlastním způsobem a následně se snaží implementovat řešení, která mohou spíše uškodit. The Economist v této souvislosti upozorňuje na novou studii „Why are the prices so damn high?“ autorů Erica Hellanda a Alexe Tabarroka. Zaměřují se na rostoucí náklady vzdělání a zdravotní péče ve vyspělých zemích a dochází k závěru, že jejich příčinou je zejména růst mezd lékařů a učitelů. Co je ale tahounem tohoto růstu?
Ekonomové poukazují na práci Williama Baumola, který hovořil o jevu zvaném „nákladová nemoc“. Produktivita totiž roste v různých odvětvích jiným tempem. Například ve výrobě automobilů je dnes třeba mnohem méně zaměstnanců než dříve, továrny jsou místo lidí plné strojů a robotů. Na jednoho učitele ale připadá přibližně stále stejný počet dětí. Ekonomická teorie tvrdí, že mzdy by se měly odvíjet od vývoje produktivity, ovšem data ukazují, že jejich růst je podobný v odvětvích s rychlejším i pomalejším růstem produktivity. Baumol poukazoval na to, že důvodem je společný trh práce – například zmínění učitelé a inženýři jsou zaměnitelní, protože růst platů motivuje ke studiu na tuto profesi a naopak.
Nová studie tvrdí, že přesně tento efekt se projevuje při rostoucích nákladech zdravotní péče a vzdělávání ve vyspělých zemích. Jinak řečeno, tyto náklady se zvyšují zejména kvůli mzdám a příčinou je jev veskrze pozitivní: Zvyšování produktivity v některých odvětvích. A rostoucí náklady vzdělání a zdravotní péče pak nutně neznamenají jejich nižší dostupnost, protože jdou ruku v ruce s celkově vyšší produkční kapacitou v ekonomice.
Problém tedy nevzniká ve chvíli, kdy roste produktivita jen v některých odvětvích, například v technologiích, ale její dopad na mzdy se projevuje třeba u lékařů. Tenze vznikají, pokud se tento růst produktivity neprojevuje i u lidí s nižšími příjmy a následně roste příjmová nerovnost. Tato část společnosti pak čelí stagnujícím mzdám, ale musí platit vyšší ceny, protože ty zvedají všichni, kteří z růstu produktivity těží. „Politici Baumolovu efektu nerozumí, a tak se například snaží zastropovat výdaje na zdravotní péči a vzdělání. Pak není překvapivé, že když je špatná diagnóza, léčba stav věcí jen zhorší,“ uzavírá The Economist.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- The Economist: Nepochopený Baumolův efekt a fungování moderní ekonomiky - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- The Economist: Nepochopený Baumolův efekt a fungování moderní ekonomiky - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- The Economist: Nepochopený Baumolův efekt a fungování moderní ekonomiky
- Příliš dlouhé omezení fungování ekonomiky a nedostatečná včasná pomoc firmám způsobí propad ekonomiky min. o 5 %
- Příliš dlouhé omezení fungování ekonomiky a nedostatečná včasná pomoc firmám způsobí propad ekonomiky min. o 5 % - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nepochopené (ne)rovnováhy globální ekonomiky
- The Economist: Hlavní politickou zbraní v Česku je obvinění z korupce
- Playboy poráží CNN i The Economist
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory